تبیان، دستیار زندگی
طى تحقیقات به عمل آمده اگر روزانه 1100 كیلوكالرى از میزان غذایى كه مى خورید كم كنید، در عرض یك هفته یك كیلوگرم از وزن بدن شما كاسته خواهد شد. در تحقیق دیگرى همین مقدار كالرى كاسته شده است، با این تفاوت كه 600 كیلوكالرى از مو...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیا رژیم لاغری تنها راه حل است؟


طى تحقیقات به عمل آمده اگر روزانه 1100 كیلوكالرى از میزان غذایى كه مى خورید كم كنید، در عرض یك هفته یك كیلوگرم از وزن بدن شما كاسته خواهد شد. در تحقیق دیگرى همین مقدار كالرى كاسته شده است، با این تفاوت كه 600 كیلوكالرى از مواد غذایى روزانه كم شده و 500 كیلوكالرى فعالیت بدنى سوزاندن مواد غذایى و در حقیقت دفع انرژى مصرفى تجویز شده است. ولى جالب است كه در حالت دوم بیش از یك كیلوگرم در هفته كاهش وزن مشاهده شده است.

برای کاهش وزن فقط به رژیم لاغری اکتفا نکنید، بلکه به همراه آن پیاده روی و ورزش هم انجام دهید.

حال اگر 70 كیلوگرم هستید، حدود 2500 كیلوكالرى نیاز روزانه شما به مواد غذایى است. در حالت اول شما بایستى غذایتان را تقریباً نصف كنید، چرا كه بایستى 1100 كیلوكالرى روزانه كمتر بخورید تا بتوانید هفته اى یك كیلوگرم وزن كم كنید. ولى در حالت دوم شما فقط یك چهارم غذاى خود را كم مى كنید و با انجام ورزش، بیش از یك كیلوگرم در هفته كاهش وزن مشاهده مى كنید. در حقیقت در حالت دوم شما گرسنگى كمترى احساس خواهید كرد چرا كه غذاى بیشترى را مصرف مى كنید. بنابراین توصیه مى شود رژیم لاغری را تنها راه حل براى كاهش وزن در نظر نگرفته و وزن خود را توأم با رژیم غذایى و فعالیت بدنى كم كنید.


تكیه بر داروهاى لاغرى

اگر به دنبال میانبُرهایى براى كم كردن وزن خود مى گردید بدانید كه داروهاى لاغرى  میانبر صحیحى براى شما نیست. استفاده از این گروه از داروها صرفاً در موارد خاصى كاربرد دارد كه بایستى با تجویز پزشك و تحت نظر او صورت گیرد. داروهاى مورد تایید كتب مرجع تغذیه انگشت شمار بوده كه لازم است اطلاعاتى از آنها داشته باشید. گروهى از آنها باعث كاهش اشتها مى شوند (مثل سیبوترامین) كه با توجه به اینكه روى آزاد شدن هورمون هاى خاصى مثل سروتونین و كاته كولامین ها اثر مى كند، عواض خطرناكى از جمله افزایش فشار خون،  افزایش ضربان قلب، اضطراب ، تعریق و عصبانیت  را باعث می شوند.

داروهاى لاغرى فقط تا زمانى موثرند كه فرد آنها را مصرف مى كند و چون این داروها عوارض جانبى دارند نمى توان به مدت طولانى از آنها استفاده كرد. در نتیجه با قطع دارو وزن دوباره افزایش مى یابد.

گروه دیگر روى جذب مواد غذایى چرب تأثیر كرده (مثل اورلى استات) كه فقط 30 درصد از چربى هاى خورده شده را دفع مى كند و این در حالى است كه روى جذب سایر مواد غذایى مثل شكلات و شیرینى هیچ تأثیرى ندارد. بنابراین تصور نكنید كه با مصرف این داروها شما هر اندازه كه دلتان بخواهد مى توانید از مواد غذایى گوناگون استفاده كنید. بدانید كه این داروها از صد گرم چربى مصرف شده تا حدود سى گرم را دفع مى كند و البته عوارضى چون اسهال چرب، كاهش جذب ویتامین هاى محلول در چربى ( A  ، D  ، E  و  K  ) را در پی دارند.

هیچ دارویى نیست كه بتوانید با آن یك شبه، ره صد ساله را بپیمایید.


تكیه بر لیپوساكشن و جراحى هاى مختلف براى رفع چاقى

لیپوساكشن و جراحى هاى شكم تحت عنوان ابدومینو پلاستى امروزه در گروه درمان هاى چاقى مطرح نبوده و صرفاً به عنوان یك عمل جراحى زیبایى محسوب مى شوند. اگر تصور مى كنید با انجام این روش ها، چاقى خود را مى توانید درمان كنید سخت در اشتباه هستید، چرا كه عدم تغییر در شیوه زندگى باعث خواهد شد جاى خالى چربى هاى برداشته شده سریعاً پر شود. از طرف دیگر عوارض بسیار خطرناك آن كه ممكن است شما را حتى تا سر حد مرگ هم پیش ببرد قابل تأمل است.

انگیزه لازم براى رژیم گرفتن را براى خود مشخص كرده و دائماً به فكر آن باشید. رژیم غذایى مناسب دریافت كنید، از ورزش غافل نشوید در كارتان جدیت و پشتكار به خرج دهید. عادات غذایى بد  خود را شناسایى كرده و آنها را تغییر دهید.

شما می توانید مطالب متنوعی را در مورد رژیم های لاغری ، لیپوساکشن، عوارض رژیم های غیر اصولی و ... در منوی رژیم های لاغری در بخش تغذیه ی همین سایت پیدا کنید. برای مشاهده این منو اینجا را کلیک کنید.

دكتر رضا آمرى نیا ـ متخصص تغذیه

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.