تبیان، دستیار زندگی

چرا مادران کمبود خواب دارند؟

برای برخی از مادران، کمبود خواب، از ویژگی‌های یک مادر نمونه می‌باشد. بسیاری از مادران محروم از خواب، احساس نمی‌کنند که کمبود خواب دارند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
خواب مادر - کمبود خواب مادر

مادران نه تنها برای نوزادشان دچار کمبود خواب می‌شوند، بلکه وقتی بچه‌ها بزرگ می‌شوند نیز آن‌ها کمبود خواب دارند. در حقیقت برای مادران فرقی نمی‌کند که کودکشان چه سنی دارد، درهر حال، آن‌ها خود را از خواب کافی محروم می‌کنند.

کمبود خواب مادران می‌تواند مشکلات روحی و جسمی بسیاری را برای آن‌ها فراهم کند. گذشته از آن، کمبود خواب مادران بر زندگی خانوادگی آنان نیز اثر می‌گذارد.

 

قبل از رفتن به رختخواب، بهتر است محیط خواب خود را آرام کنید تا بدن و روح‌تان به آرامش قبل از خواب برسد.
هنگامیکه نوزادی در خانواده متولد می‌شود، پدر و مادر نمی‌توانند خوب بخوابند. اما مادران در این رابطه رنج بیشتری می‌برند.

 

مادران قبل از به دنیا آوردن نوزاد، کمبود خواب را تجربه می‌کنند. خوابیدن با مثانه فشرده (احساس نیاز به دستشویی در حین خواب شب) و شکم سنگین آسان نیست!

 

مطالعات نشان داده است که تقریبا 14 درصد از بچه‌ها در سنین دبستان، شب‌ها نمی‌گذارند، مادرشان خوب بخوابد. اما تنها دلیل کمبود خواب مادران به علت بیدار شدن کودک در طی شب نیست، بلکه مادران، کودک را به رختخواب می‌برند و صبر می‌کنند تا کودک به خواب رود و یا مادر، کارهایی که در طول روز نتوانسته انجام دهد را در شب انجام می‌دهد.

 

خواب و سلامتی

مادران باید بدانند همانطور که تغذیه خوب و ورزش برای سلامتی مفیدند، خواب نیز برای سلامتی مهم می‌باشد. مادران هزینه سنگینی را برای کم خوابی باید بپردازند.

اگر خواب کافی نداشته باشیم، دچار مشکلات و بیماری‌های مختلفی همچون: اضافه وزن، دیابت، بیماری قلبی و تضعیف سیستم ایمنی می‌شویم.

گذشته از انواع بیماری‌های گفته شده، کمبود خواب باعث کاهش توانایی کار کردن می‌شود.

 

تاثیر سلامتی مادر بر خانواده

اگر شما احساس خستگی کنید، کل خانواده احساس خستگی خواهند کرد. پس، همیشه سرحال باشید تا تمام خانواده نیز از سرحال بودن و خوشحالی شما، سرحال و خوشحال گردند. بهتر است خود را به زور وادار به نخوابیدن نکنید.

یک نکته‌ای را که باید به مادران گفت این است که: اگر می‌خواهید 16 ساعت در زندگی و کار خود فعال باشید، 8 ساعت در شبانه‌روز بخوابید

 

راه حل‌هایی برای جبران کمبود خواب مادران

1- زودتر خوابیدن:
وقتی بچه شما نوزاد است، بیدار شدن در نصفه‌های شب ممکن است رخ دهد. پس، مادر باید انتظار بیدار شدن هر شب را داشته باشد و باید زودتر به رختخواب برود.


2- خواب بعد از ظهر:

برای والدینی که 6 بار در نصفه‌های شب از خواب بیدار می‌شوند، خواب بعدازظهر بسیار مهم است. اگر کودک شما نوزاد است، بهتر است وقتی کودک می‌خوابد شما هم بخوابید.

3- جبران خواب در طی تعطیلات آخر هفته:

اگر شما درگیر مسئولیت‌های کاری و زندگی خود هستید و در نتیجه نمی‌توانید خوب بخوابید، در تعطیلات می‌توانید از همسرتان و یا اقوام‌تان کمک بخواهید که برای چند ساعت کودک‌تان را نگه دارند تا شما قدری استراحت کنید و بخوابید.

4- کمک به خوابیدن:

به طور معمول، نوزاد تازه متولد شده، 6 بار در شب بیدار می‌شود. حداقل 3 تا 6 ماه باید صبر کنید تا نوزاد شب‌ها کمتر بیدار شود.

اما اگر کودک شما بزرگ است و نمی‌تواند شب‌ها بخوابد، با پزشک در این مورد صحبت کنید. گاهی اوقات، اگر چراغ خواب را خاموش کنید و یا خودتان هم به خواب بروید، ممکن است بی‌خوابی کودک رفع شود.


5- آرامش قبل از رفتن به رختخواب:

حمام کردن کودک، خواندن داستان، خواندن شعر، در آغوش گرفتن، دادن مقداری آب و نوازش پشت را برای کودک خود برای آرامش قبل از خواب انجام می‌دهید، اما برای خودتان چی؟

پس برای رفتن به رختخواب، به سمت شستن ظروف و یا مرتب کردن خانه و یا چک کردن ایمیل نروید، بلکه می‌توانید کمی کتاب بخوانید و نور چراغ خواب‌تان را کم کنید.

مثلا تا ساعت 11 شب، بیدار می‌مانید تا لباس‌ها را در ماشین لباسشویی بریزید؟ آیا به نظر شما شستن لباس خیلی مهم‌تر از خوابیدن است؟


مطالب مرتبط:

مطالبی کامل و متنوع درباره خواب

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.