تبیان، دستیار زندگی
شاید شما هم از زمره افراد چاقى باشید كه بارها رژیم هاى مختلف درمانى را امتحان كرده ولى در حین دوره رژیم لاغرى از ادامه آن صرف نظر كرده اید. بسیارى هم پس از كاهش وزن و با گذشت مدت زمانى كوتاه، دوباره شروع به پرخورى كرده و به...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

علل ناكامى در رژیم های لاغری


شاید شما هم از زمره افراد چاقى باشید كه بارها رژیم هاى مختلف درمانى را امتحان كرده ولى در حین دوره رژیم لاغرى از ادامه آن صرف نظر كرده اید. بسیارى هم پس از كاهش وزن و با گذشت مدت زمانى كوتاه، دوباره شروع به پرخورى كرده و به وزن قبلى و یا حتى به بیشتر از آن مى رسند. این مسأله باعث سرخوردگى شده و معمولاً تمایل به ادامه رعایت رژیم غذایى یا شروع مجدد آن از بین مى رود. در مطلب زیر به بررسى علل شكست در رژیم هاى غذایى مختلف پرداخته مى شود.


انگیزه رسیدن به وضعیت سلامت جسمى و تناسب اندام:

اولین و مهم ترین انگیزه لازم براى رعایت یك رژیم غذایى علمى و خوب این است كه شما هدف خود را از كاهش وزن دقیقاً مشخص كرده و همیشه در طول دوره رژیم غذایى به آن فكر كنید. چاقى منشأ بسیارى از بیمارى هاست. امروزه در هر مجله و كتاب و یا سایت اینترنتى كه مطالعه مى كنید به طور حتم در خصوص مضرات چاقى مطالب بسیارى را مشاهده مى كنید. اگر ما مى خواهیم از رژیم غذایى مناسب براى كاهش وزن استفاده كنیم ، بایستى بدانیم كه از منشأ بسیارى از بیمارى ها پیشگیرى مى كنیم.در نظر گرفتن این موارد انگیزه كافى براى رعایت رژیم غذایى جهت رسیدن به یك وزن مناسب همراه با تناسب اندام را مى تواند در شخص ایجاد كند.


تعجیل در كم كردن وزن:

بسیارى از بیماران چاق كه براى كاهش وزن مراجعه مى كنند اولین خواسته شان این است كه سریعاً وزن كم كنند. تبلیغات وسیعى هم در این زمینه صورت گرفته و این باعث شده تا بیماران از مسیر اصلى خود منحرف شوند. اما باید گفت صرفاً «نخوردن» باعث تحقق آمال و آرزوها نخواهد بود، بلكه فرد باید خود را تغییر دهد یعنى عادات غلط غذایى  و فعالیت هاى تغذیه اى خود را عوض كند و این ترك عادت مستلزم گذر زمان مناسبى است. مطمئن باشید اگر در رفتارهاى تغذیه اى خود تغییری ندهید، نمى توانید وزن خود را كم كنید.

تعجیل در كم كردن وزن عوارض بسیارى از جمله سرگیجه، سردرد، عصبانیت و موارد دیگر را به دنبال خواهد داشت.

معده یك بافت عضلانى است و مثل همه عضلات دیگر بدن در صورت كار زیاد بزرگتر مى شود. باید سعى كنید با رعایت رژیم غذایى مناسب و تغییر در رفتارهاى غلط تغذیه اى براى یك دوره زمانى كاملاً مشخص كار كمترى از معده خود بكشید و حجم معده خود را كوچك نمایید. نقطه آرمانى شما جایى است كه روزى برسد نه اینكه غذایى را «نخواهید» بخورید، بلكه اصلاً «نتوانید» آن را مصرف كنید. بنابراین تعجیل در كم كردن وزن نه تنها راه موفقى نخواهد بود، بلكه عوارض بسیارى از جمله سرگیجه، سردرد، عصبانیت  و موارد دیگر را به دنبال خواهد داشت.


رعایت رژیم هاى لاغری غیر استاندارد

امروزه كتب مختلفى در زمینه رژیم های لاغری نوشته شده است . در این كتاب ها روش هاى آب درمانى، رژیم هاى گیاهخوارى،  رژیم هاى میوه خوارى، رژیم بستنى و هزاران مورد دیگر توصیه شده است. علم تغذیه رژیم هاى تك خوارى را نفى مى كند و پیشنهادش این است كه رژیم غذایى مفید و مؤثر رژیمى است كه از هر پنج گروه مواد غذایى  تشكیل شده باشد، یعنى در تركیبات آن پروتئین، كربوهیدرات (قند و شیرینى)، چربى، ویتامین ها و املاح به طور مشخص و دقیق لحاظ شده باشد. گروه هاى غذایى مختلف حاوى مواد مورد نیاز براى بدن است كه مكمل هم هستند. همه چیز در یك نوع ماده غذایى وجود ندارد، بنابراین عدم رعایت رژیم صحیح غذایى سبب كمبودهاى جبران ناپذیرى مى شود كه ممكن است عوارض مهلكى را به دنبال داشته باشد.

رژیم غذایى مفید و مؤثر رژیمى است كه از هر پنج گروه اصلی هرم غذایی تشكیل شده باشد، یعنى در تركیبات آن پروتئین، كربو هیدرات (قند و شیرینى)، چربى، ویتامین ها و املاح به طور مشخص و دقیق لحاظ شده باشد.

افرادى كه از رژیم هاى گیاه خوارى استفاده مى كنند باید بدانند كه آهن موجود در گیاهانى مثل اسفناج کمتر از آهن موجود در منابع حیوانی مثل گوشت جذب می شود. بنابراین كمبودهاى ناشى از رژیم هاى گیاه خوارى  مثل كمبود آهن عوارض خطرناكى چون كم خونى، ریزش مو  و موارد دیگرى را كه مربوط به آهن بدن است به دنبال خواهد داشت كه همین مسأله خود باعث ترس از رژیم به خاطر عوارض بد آن و بالاخره شكست در برنامه هاى مذكور مى گردد.


عدم پشتكار در رعایت رژیم لاغری

بسیارى از افراد چاق هستند كه براى كاهش وزن به متخصص تغذیه مراجعه و رژیم غذایى دریافت مى كنند. این گروه در ابتدا انتظار دارند كه رژیم ارائه شده معجزه اى ایجاد كرده و بتواند به راحتى وزن آنها را كم كند. ولى این افراد یك یا دو سال بعد و با وزن بیشتر از وزن اولیه مراجعه و اظهار مى كنند مى خواهند دوباره شروع كنند. آنها كسانى هستند كه یك یا چند سال، یك وعده غذایى را با خیال راحت نخورده اند چرا كه دائماً این احساس را داشته اند كه در رژیم هستند و یا اینكه غذاى كمترى خورده اند. ولى از تنقلات نتوانسته اند چشم بپوشانند. در صورتى كه با رعایت رژیم غذایى مناسب مى توانستند در عرض چند ماه به وزن ایده آل خود رسیده و بعد از آن با خیالى راحت تر غذا خورده و فقط در فكر ثابت نگه داشتن وزنشان باشند. توصیه مى شود سعى كنید تمام عمر خود را در رژیم گرفتن صرف نكرده و خود را دائماً عذاب ندهید. یك بار با جدیت و پشتكار فراوان شروع كرده، ادامه داده و به قول معروف تمامش كنید.

شما می توانید مطالب متنوعی را در مورد رژیم های لاغری در همین سایت پیدا کنید. برای مشاهده این مطالب اینجا را  کلیک کنید.

ادامه دارد...

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.