سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اگر بتوانیم امروز تغییری مثبت در روحیه ، رفتار و زندگی یک دانش آموز به وجود بیاوریم تا او شادتر و امیدوارتر به انجام فعالیت ها و تکالیفش بپردازد، این به اندازه ی یک سال ارزش دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انواع کارکردهای نهاد مدرسه

(2)

انواع کارکردهای نهاد مدرسه

 

آیا اکنون مسئولان، کارشناسان، مدیران، مشاوران و معلمان آمادگی لازم رابرای برداشتن اولین گام دارند؟

با سؤالی درونی، از خود آغاز کنیم؛

امروز دل چه دانش آموزانی را شاد و روحیه ی چه کلاسی را امیدوار و با نشاط کرده ایم و کدام مدرسه را برای حسن انجام فعالیت ها شاداب ساخته ایم؟

 

نقط آغازین این جاست

بازبینی، بازنگری و بازآفرینی با هدف نوآوری در پرورش مهارت های اجتماعی و ...

بازبینی را آغاز تلاشی هوشمندانه برای ایجاد و پرورش اندیشه ی بهبود در کارکردهای مدرسه ی خود بدانیم و نه یک اجبار.

جایی که عشقی بزرگ باشد، معجزه همیشه اتفاق می افتد.توجه مستمر به لزوم انجام فعالیت های ذکر شده، باعث ایجاد و تقویت تمرکز مدیران مدارس بر اهدافی خاص مانند بازبینی مدیرانه ی اهداف عملیاتی مدرسه، بازنگری هوشمندانه ی برنامه ها و بازآفرینی و خلاقیت در شیوه ای اجرایی می شود و به نو آوری در پرورش مهارت های اجتماعی، هوش هیجانی و ... که ضروری است، کمک می کند.

 

انواع کارکردهای نهاد مدرسه

حال ضمن دنبال کردن برنامه ی روزانه ی مدرسه، فکورانه، تدبیر در برنامه ریزی متنوع و اجرای جذاب فعالیت هایی را که به پرورش مهارت های اجتماعی دانش آموزان مدارس منجر می شوند، آغاز کنیم. در ارتباط با دانش آموزان، تنها با موجودات منطقی سر و کار نداریم؛ بلکه با موجودات عاطفی زندگی می کنیم؛ پس بهتر است تا به راه های "ایجاد فضاهای پرورش عواطف، مهارت های اجتماعی و هدایت هیجانات" آنان نیز توجه ویژه داشته باشیم و پس از اندیشه ورزی برنامه هایی فاخر را طراحی و اجرا کنیم.

 

مدیران محترم، مشاوران گرامی، معاونان پرورشی دلسوز، مربیان تربیتی و معلمان اندیشه ورز، بهتر است تا به عنوان اولین گام، هر روز قبل از برقراری ارتباط با دانش آموزان، به تقویت خودآگاهی های خودمان بپردازیم؛ این جمله را به خاطر آوریم  به عملی شدن آن بپردازیم:

اگر بتوانیم امروز تغییری مثبت در روحیه ، رفتار و زندگی یک دانش آموز به وجود بیاوریم تا او شادتر و امیدوارتر به انجام فعالیت ها و تکالیفش بپردازد، این به اندازه ی یک سال ارزش دارد. چنان چه روزی چنین تأثیری بر روحیه ی یکی از دانش آموزان بگذارید؛ یعنی آن روز در حفظ تعادل بین منطق و هیجانات خود موفق عمل کرده اید و در آن موقعیت "مدیر و معلمی با هوش هیجانی" بوده اید.

 

شما وضع موجود و مشکلات رفتاری و تحصیلی دانش آموزان را مشاهده می کنید و می پرسید: "چرا؟"

اما ما در مورد چیزهایی که وجود ندارد تصور می کنیم و می  گوییم: "چرا نه؟"

امیر المؤمنین حضرت امام علی (علیه اسلام) یکایک ما را به رفع نواقص در عملکردها سفارش کرده است.

پرورش انواع هوش و مهارت های دانش آموزان به منظور ایجاد فضاهایی با نشاط و بسط و گسترش روحیه شاداب و امیدوارسازی از نیازهای مهم مدارس است و منجر به افزایش رضایت تحصیلی و انجام مشتاقانه تکالیف می شود. از این پس امیدواریم شما را نیز در پاسخ گویی به این نیازها هم سو، ساعی و موفق ببینیم.

 

خوب است تا فرمایش حضرت امام حسین (علیه اسلام) را نیز در خدمت رسانی به والدین و دانش آموزان محروم نصب العین خود قرار دهیم؛ هر که گره از کار مسلمانی بگشاید، خداوند در دنیا و آخرت گره از کارش خواهد گشود.

درون فروماندگان شاد کن

ز روز فروماندگی یاد کن

نبخشود بر حال پروانه شمع

نگه کن که چون سوخت در پیش جمع

تو چندان که جهدت بود، خیر کن

زتو خیر ماند، ز سعدی سخن

در این زمینه، سامان دهی اتاق های فکر مدارس به منظور تعیین راهبردها، تدوین اهداف عملیاتی، طراحی برنامه و شیوه های کیفیت بخشی ضروری است.

 

انواع کارکردهای نهاد مدرسه

پس مطلوب است با تعیین "هفته های شاداب سازی مدارس" ترتیبی اتخاذ کنیم تا اعضای اتاق فکر مدرسه به برنامه ریزی شیوه های افزایش تناسب، کیفیت و اثر بخشی برنامه های آموزشی، پرورشی و پژوهشی بپردازند و راه کارهای عملیاتی مدرسه ای ارائه کنند. و هر روز به یاد آوریم، تمام یادگیری های کودکان و نوجوانان پایه ی هیجانی دارد.

 

 

منبع : رشد مدیریت مدرسه


مرکز یادگیری سایت تبیان - گردآورنده : شکوفه باصری

تنظیم : نسیم گنجی منش

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین