تبیان، دستیار زندگی
برخلاف پدر و مادرها كه كمتر پا به رستوران های "فست فود (FAST FOODS)" یا "غذاهای آماده" می گذارند، جوانان و نوجوانان انواع ساندویچ ها و پیتزاها را به غذاهای سنتی ترجیح می دهند. این روزها كمتر جوانی است كه رستوران های فست فود ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

غذاهای آماده و فوری را کم بخورید (FAST FOODS)


برخلاف پدر و مادرها كه كمتر پا به رستوران های "فست فود (FAST FOODS)" یا "غذاهای آماده" می گذارند، جوانان و نوجوانان انواع ساندویچ ها و پیتزاها را به غذاهای سنتی ترجیح می دهند. این روزها كمتر جوانی است كه رستوران های فست فود را نشناسد و با دوستان خود به آنها سر نزده باشد.


فست فودها؛ غذاهای تنبلی

فست فودها غذاهایی هستند كه خیلی آسان و سریع تهیه می شوند و در رستوران هایی با همین نام عرضه می شوند. صنعت تولید غذاهای سریع در بسیاری از كشورهای جهان در حال رشد بی سابقه ای است و سالانه میلیون ها دلار در این مكان ها خرج می شود . یكی از مشتریان پر و پا قرص این نوع رستوران ها جوانان و نوجوانان هستند.رستوران های فست فود دو شاخص اصلی دارند؛ یكی آنكه غذا پس از سفارش خیلی سریع آماده می شود و با حداقل امكانات به مشتری ارائه می شود. در سال های اخیر بحث های جنجال برانگیزی مبنی بر اینكه این غذاهایی كه سریع تهیه و خورده می شود، چه از نظر ارزش غذایی و چه از نظر عادات غذایی برای سلامتی انسان مضرند، بالا گرفته است و صاحبان این صنایع تلاش می كنند نام این رستوران ها را به رستوران هایی با نام خدمات فوری تغییر دهند، ولی مردم هنوز به همان نام فست فود عادت دارند.

فست فودها غذاهایی هستند كه خیلی آسان و سریع تهیه می شوند و شامل پیتزا، انواع ساندویچ، هات داگ، چیپس، پنیر، مرغ سرخ كرده به همراه سیب زمینی سرخ كرده است.

این غذاها در رستوران ها در حجم زیادی تولید شده و گرم نگه داشته شده یا پس از سفارش مشتری دوباره گرم می شوند. بسیاری از این رستوران ها به صورت زنجیره ای فعالیت می كنند و محصولات غذایی هر یك از این شعبات در یك واحد كنترل كیفیت، كنترل می شود. غذاهای فست فود راحت تری مانند سمبوسه نیز وجود دارند كه پس از خریداری از مغازه در حال راه رفتن میل می شوند.


ساندویچ و پیتزای خوشمزه

غذاهای فست فود مورد علاقه جوانان شامل پیتزا، انواع ساندویچ، هات داگ، چیپس و پنیر و مرغ سرخ كرده  است كه معمولاً در كنار آنها سیب زمینی  سرخ كرده و تنوری و انواع سالاد كلم و سالاد فصل به عنوان مخلفات میل می شود. ساندویچ یكی از همان غذاهای جمع و جور و شیك مورد علاقه جوانان است كه از دو لایه نان كه در وسط آنها گوشت، سبزیجات و پنیر و انواع سس و ادویه اضافه شده، تشكیل شده است. جوانان ساندویچ را غذای مناسبی برای مدرسه، محیط كار ، دانشگاه و محل ورزش می دانند.

اسید موجود در نوشابه های گازدار موجب فرسایش مینای دندان شده و همچنین قند بالای این محصولات، پوسیدگی دندان ها را تسریع می كند.

هات داگ نوعی سوسیس یا ساندویچ است كه با انواع ادویه خوش طعم شده است. همبرگر یكی از همان غذاهای خوش طعم مورد پسند جوانان است كه با شكل گرد نان خود كه وسط آن گوشت سرخ كرده با لایه هایی از سبزیجات و ادویه قرار دارد، معروف شده است. انواع خاصی از همبرگر به نام چیزبرگر، لایه ها و ورقه هایی از پنیر را در میان خود دارند. در كنار تمام این غذاها نوشابه های گازدار معمولاً از قلم نمی افتد. نوشابه  ها عمدتاً از آب تصفیه شده، افزودنی های مصنوعی و شكر  تصفیه شده تولید می شوند. اسید موجود در نوشابه های گازدار موجب فرسایش مینای دندان شده و همچنین قند بالای این محصولات، پوسیدگی دندان  ها را تسریع می كند. به علاوه نوشابه ها فاقد ارزش غذایی بوده و به خاطر میزان قند بالایشان دارای كالری زیادی می باشند كه تمام رژیم های لاغری  سفت و سخت شما را نقش بر آب می كنند. نوشابه های رژیمی به دلیل داشتن قند مصنوعی آسپارتام، اشتها آور هستند.

در ادامه ی این مطلب ، در مورد علاقه زیاد جوانان به خوردن غذاهای آماده و اثرات مضر این غذاها بر سلامتی بدن بحث خواهیم کرد. با ما همراه باشید.


ادامه دارد...

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.