تبیان، دستیار زندگی
پرواز ناموفق اعلامیه‌ها بر فراز نمایی از سریال «در چشم باد» هواپیمای بازسازی شده‌ی متفقین، امروز ـ 22 خرداد ماه ـ بر فراز دكورهای خیابان لاله‌زار شهرك سینمایی غزالی به پرواز درآمد تا تصاویر ریختن اعلامیه بر فراز شهر در سكانس...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دیوار صوتی لاله‌زار شكست شد ...


پرواز ناموفق اعلامیه‌ها بر فراز نمایی از سریال «در چشم باد»

هواپیمای بازسازی شده‌ی متفقین، امروز ـ 22 خرداد ماه ـ بر فراز دكورهای خیابان لاله‌زار شهرك سینمایی غزالی به پرواز درآمد تا تصاویر ریختن اعلامیه بر فراز شهر در سكانس سال 1319 سریال «درچشم باد» ثبت شود.

این هواپیما كه به گفته‌ی مدیر گروه حماسه و دفاع شبكه اول سیما، بازسازی آن هزینه بسیاری را به همراه داشته، شبیه هواپیماهای دهه 20 بازسازی شده است.

این هواپیما كه حاوی اعلامیه‌ها نیروهای متفقین بود این مطلب را « خطاب به اهالی ایران» علیه كشور آلمان بیان می‌كرد كه «‌آلمان هیتلری، درهم شكسته می‌شود».

در این سكانس بیش از 400 هنرور از سنین مختلف حضور داشتند كه كنترل آن‌ها توسط جعفر جوزانی و دستیارانش به دشواری انجام می‌گرفت.

به نحوی كه یكی از دستیاران كارگردان در پاسخ به پرسش یكی از هنروران كه باید چكار كند؟! (با اشاره به تعداد آن‌ها گفت) گفت: «یادم نمی‌آید به هر كی چه گفتم!»

با فرمان «حركت» جعفری جوزانی، خیابان خلوت لاله‌زار به ناگاه مملو از جمعیتی شد كه با پوشش‌های مختلف دهه 20 مقابل دوربین ظاهر شدند و در این بین حضور بچه‌ها با اسباب‌بازی‌هایی كه این روزها دیگر نشانی از آن‌ها نیست، خانم‌ها با زنبیل‌های حصیری و نان‌های سنگك،روحانیون، جوانانی با موهای روغن زده و كلاه‌های شاپو بیش از هر چیز جلب توجه می‌كرد.

اما برنامه‌ بر اساس پیش‌بینی اولیه انجام نشد و هواپیما پس از یك ربع پرواز بر فراز شهرك سینمایی و ریختن ناموفق اعلامیه‌ها در باند فرودگاه پیام فرود آمد.

مشاور هنری سریال « در چشم باد» در توضیح این سكانس و با سازی هواپیما به خبرنگار ایسنا، گفت: این سكانس به دوره‌ای می‌پردازد كه هواپیمای روس و انگلیس در تهران اعلامیه پخش می‌كرد و هشدارهایی را در خصوص جنگ ناخواسته در ایران به اطلاع‌ مردم می‌رساند.

مجید میرفخرایی كه طراح صحنه‌ی این سریال تاریخی را نیز برعهده دارد، درباره‌ی هواپیمایی كه بر فراز آسمان لاله‌زار به پرواز درآمد، یادآور شد: این هواپیما تقریبا شبیه هواپیماهای جنگ جهانی اول است كه از تصاویر موجود در اینترنت الگوبرداری شده است.

پرچم انگلیس نیز بر روی آن دیده می‌شود. صحنه‌های مربوط به هواپیمای روس را نیز در جای دیگری فیلمبرداری كرده‌ایم.

بر اساس این گزارش، این هواپیما كه با همكاری مركز آموزش فنون و خدمات هوایی وابسته به شركت فرودگاه‌های كشور در اختیار پروژه «در چشم باد» قرار گرفته، «خلبان كاتوزی»، هدایت آن را بر عهده داشت. خلبان كاتوزی كه با تصویر و فیلم آشناست پیش از این نیز تجاربی را در این خصوص داشته است.

بر اساس قرارداد منعقد شده، این هواپیما باید به مدت یك ساعت و نیم بر فراز آسمان شهرك سینمایی غزالی پرواز می‌كرد و اعلامیه‌هایی را بر سر مردم می‌ریخت.

جعفری جوزانی دراین زمینه به ایسنا، توضیح داد: هواپیما قرار بود یك ساعت و نیم در اختیار ما باشد. اما به ناگاه از فرودگاه مهرآباد دستور داده شد كه باید بازگردد و در نتیجه این همه آدم باید در انتظار بمانند.

وی با بیان این كه احتمال پرواز مجدد این هواپیما وجود دارد، گفت: فرودگاه مهرآباد به دلایل نامعلوم ـ كه احتمالا به علت پرواز هواپیماهای دیگر و مسائل حراستی بوده ـ، دستور فرود هواپیما را داده است.

حبیب‌الله كاسه‌ساز، تهیه‌كننده «در چشم باد» از دیگر افرادی بود كه در پشت صحنه این سریال حضور یافت.

وی درباره نحوه‌ی تهیه این هواپیما به ایسنا گفت: هر پروژه‌ای بر اساس فیلمنامه و درخواست طراح صحنه و كارگردان نیازمند تامین یكسری امكانات است. برای گرفتن این سكانس وتهیه هواپیما نزدیك به دو ماه هماهنگی انجام شد.

تهیه‌كننده « در چشم باد» همچنین پیش‌بینی كرد كه فیلمبرداری این پروژه طی 15 ماه آینده به پایان برسد.

در این سكانس از سریال « در چشم باد» بازیگران اصلی چون اكبر عبدی، جهانگیر الماسی، پارسا پیروزفر، كامبیز دیرباز و رضا شفیعی‌جم حضور داشتند كه هر كدام در گوشه‌ای از خیابان لاله‌زار به ایفای نقش می‌پرداختند.

این سریال به كارگردانی مسعود جعفری جوزانی متشكل از سه مقطع تاریخی است و وقوع سه جنگ در داخل كشور را به تصویر می‌كشد.

این سریال كه از بدو كلید خوردن تا كنون چند بار دچار وقفه شده است، با تغییر تهیه‌كننده و حضور حبیب‌الله كاسه‌ساز به مدت یكسال و سه ماه است كه فیلمبرداری می‌شود.

به گفته‌ی سازندگان «در چشم باد» این سریال در زمره كارهای الف ویژه سازمان صدا و سیما قرار می‌گیرد و برای فیلمبرداری در شهرك سینمایی غزالی بسیاری از دكورهای این شهرك را بازسازی شده، اتفاقی كه هزینه بسیاری را به این مجموعه تاریخی متحمل كرده است.

لینک:

گزارش تصویری شكست شدن دیوار صوتی لاله‌زار...