تبیان، دستیار زندگی
حرفی به من زدند که برایم بسیار تاثیرگذار بود و دیگر نتوانستم به اصطلاح نه بگویم.گفتند انتخاب شما برای بازی در این نقش بر اساس درخواست خانواده شهید بابایی بوده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شوق پرواز شهاب حسینی!

اظهارنظر شهاب حسینی در خصوص «شوق پرواز»


حرفی به من زدند که برایم بسیار تاثیرگذار بود و دیگر نتوانستم به اصطلاح "نه" بگویم.گفتند انتخاب شما برای بازی در این نقش بر اساس درخواست خانواده شهید بابایی بوده است.


خانواده شهید بابایی خواستند که من نقش او را ایفا کنم!

شهاب حسینی که این روزها با بازی نقش شهید بابایی در مجموعه تلویزیونی "شوق پرواز" زمینه آشتی مخاطبان با تلویزیون را هم فراهم آورده است، چندی پیش در گفت‌وگویی با سروش از این موضوع سخن گفته است که در ابتدا تمایل چندانی برای حضور در این مجموعه نداشته و به واسطه پیشنهاد خود خانواده شهید بابایی برای سپردن نقش به وی برای حضور در این مجموعه ترغیب شده است. شباهت‌های شهاب حسینی با شهید بابایی، غر زدن‌های این بازیگر به عوامل تولید و تاثیرپذیری از این شخصیت بزرگوار بخش‌های دیگر این مصاحبه است که بازخوانی آن خالی از لطف نیست.

فقط می‌دانستم که در تهران اتوبانی به نام شهید بابایی وجود دارد

بازیگر نقش شهید بابایی با بیان این نکته که پیش از این شناختی از شهید بابایی نداشته در خصوص پیشنهاد نقش گفته است: تابستان 87 بود که ما در شمال کشور در حال تصویربرداری فیلم "درباره الی" بودیم. گروهی به نمایندگی از مجموعه سازنده "شوق پرواز" به آنجا آمدند و خواستند که با من صحبت کنند. ماجرای مجموعه را پرسیدم، گفتند داستان زندگی شهید عباس بابایی است. جالب است بگویم که تا آن موقع من فقط می‌دانستم که در تهران اتوبانی به نام شهید بابایی وجود دارد و چیز دیگری درباره شهید بابایی نمی‌دانستم.

سفارشی بازیگر نیستم

گویا حسینی در ابتدا از قبول این نقش خودداری کرده است. وی در خصوص دلایل‌اش برای عدم پذیرش حضور در این مجموعه تصریح کرده است: من به خاطر اینکه از اغلب این نوع تولیدات به اصطلاح سفارشی محصول ماندگار و موفقی ندیده بودم گفتم: سفارشی بازیگر نیستم. گفتند: این کار سفارشی نیست! گفتم: توضیح بدهید. گفتند: ما در گذشته شاید در کارهای اینچنینی خیلی رو با مخاطب حرف می‌زدیم اما اینجا می‌خواهیم زندگی عادی آن شهید را نشان دهیم و در نهایت مخاطب متوجه می‌شود که این مجموعه سرگذشت زندگی شهید بابایی است. گفتند: ما می‌خواهیم نگاه ملموس‌‌تری داشته باشیم. گفتم: این خوب است اما چه تفکری برای این ملموس‌تر بودن دارید؟! گفتند: باید همه عوامل در جایگاه خودشان همفکری کنند.

خانواده شهید بابایی خواستند که من نقش او را ایفا کنم!
دیگر نتوانستم به اصطلاح "نه" بگویم

اما انگیزه اصلی این بازیگر برای حضور در نقش شهید بابایی: "در پایان صحبت‌هایشان حرفی به من زدند که برایم بسیار تاثیرگذار و مجاب‌کننده بود و دیگر نتوانستم به اصطلاح "نه" بگویم و آن هم این بود که گفتند انتخاب شما برای بازی در این نقش بر اساس درخواست خانواده ایشان بوده است و خانواده ایشان گفته‌اند که شهاب حسینی باید جای او بازی کند. من پیگیر این موضوع شدم و فهمیدم خانواده شهید بابایی معتقدند شباهت‌هایی در حالت ابرو و فرو رفتگی چشم‌ها، بین من و شهیدبابایی وجود دارد، در ضمن فیلمی هم کار کرده بودم با عنوان "دل شکسته" که وقتی آن فیلم را خانواده آن شهید دیده بودند شباهت‌های بسیاری بین شهید بابایی و نقش امیرعلی در آن فیلم دیده بودند."

من به عنوان یک بازیگر صرف، سر این کار نمی‌آیم

وی در عین حل ضمن تاکید بر حساسیت‌هایش نسبت به این مجموعه تلویزیونی یادآور شده است: با این شرایط دستهایم را به معنای تسلیم بالا گرفتم و پذیرفتم اما شرط کردم من به عنوان یک بازیگر صرف، سر این کار نمی‌آیم، من به عنوان یک تکنسین بازیگری و استراکچر این شخصیت، باید آچار و پیچ‌گوشتی دستم بگیرم و نقش را بسازم؛ یعنی بتوانم هرجایی که خواستم نقش را بالا و پایین کنم و تغییراتی بدهم که نقش به ایده‌آل مورد نظر من برسد، این طور نباشد که من بایستم و کارگردان میزانسن بدهد و به من بگوید فقط کاری را که می‌گویم انجام بده. هر جا که لازم است باید فیلم‌نامه و میزانسن تغییر کند، چون پای شخصیتی به میان آمد که کوچکترین کم‌کاری و غفلت و کم فروشی باعث خدشه‌ای بزرگ به شخصیت والای آن شهید بزرگ می‌شد. این شروط صرفا به خاطر این بود که مجموعه‌ای بی‌محتوا و بی‌کیفیت تولید نشود، چرا که من برای شخصیت شهدا ارزش بسیار بالایی قائلم.

شباهت‌های شهاب حسینی با شهید بابایی، غر زدن‌های این بازیگر به عوامل تولید و تاثیرپذیری از این شخصیت بزرگوار بخش‌های دیگر این مصاحبه است که بازخوانی آن خالی از لطف نیست.

روحیه بسیار لطیف آقای صمدی گونه پرتنش جنگی را برنمی‌تابد

حسینی در پاسخ به سوالی در خصوص مناسب بودن گزینه کارگردانی یدالله صمدی برای این مجموعه تلویزیونی گفته است: من برای جناب صمدی احترام بسیاری قائلم، او کارگردانی کارکشته، باتجربه و پیشکسوت است اما در گونه خودش. اذعان دارم که در گونه فولکلور آذربایجانی یکی از قدرتمندترین کارگردان‌ها و فیلمسازان کشور است اما در ساختن گونه پرتنش جنگی، آن هم یک خلبان جنگ که همه چیزش باید سینمایی باشد تناقض به وجود می‌آید. روحیه بسیار لطیف آقای صمدی این گونه برنمی‌تابد. ایشان تاکنون صدایشان را روی کسی بلند نکرده، چه برسد به اینکه بخواهد یک فیلم پر از جنب و جوش و از جنس جبهه و جنگ را کارگردانی کند.

خانواده شهید بابایی خواستند که من نقش او را ایفا کنم!
سکوت در چنین فضایی خیانت به کار و شخصیت شهید بابایی محسوب می‌شد

وی در بخش دیگر این مصاحبه بر پایبندی تعهداتش نسبت به خانواده شهید بابایی تاکید کرده و خاطرنشان ساخته است: وقتی تعهد داده بودم و خانواده شهید بابایی هم وظیفه سنگینی را بر دوشم نهاده بودند، سکوت در چنین فضایی خیانت به کار و شخصیت شهید بابایی محسوب می‌شد. به هر حال ما باید می‌توانستیم بعد از پخش جلوی هم‌رزمان، دوستان و خانواده او سرمان را بلند کنیم. بنابراین نتوانستم سکوت کنم و بگذارم ذره‌ای در نمایش این شخصیت اجحاف شود. بنابراین هر کاری که توانستم انجام دادم؛ از غر زدن به کارگردان و تهیه‌کننده تا تغییرات و اصلاحات این نقش. به اصطلاح می‌گویند: "کسی را می‌خواهی خرابش کنی از او بد نگو از او بد تعریف کن" من در طول کار همواره این استرس و نگرانی را داشتم که به شخصیت شهید بابایی لطمه‌ای وارد نشود.

بی‌انصافی است که با بی‌مسئولیتی روی آن لبه تیغ راه برویم

حسینی در ادامه ساخت این نوع آثار را راه رفتن رووی لبه تیغ عنوان کرده و افزوده است: ما که برای شهید بابایی‌ها کاری نکرده‌ایم، آن بزرگواران برای کشور و مردمشان جانشان را کف دستانشان گذاشتند. برای مثال عرض می‌کنم ما برای فیلمبرداری در کاکبیت(کابین خلبان) در سخت‌ترین شرایط و گرما نفسمان بند می‌آمد، هر وقت هم خسته می‌شدیم استراحت می‌کردیم، حال شما تصور کن شهید بابایی رکورد هفت ساعت پرواز را در همان کابین تنگ و خفه داشته؛ جایی که نه خوردن معنایی دارد و نه خوابیدن، از این رو فکر می‌کنم بی‌انصافی است که ما با بی‌مسئولیتی بخواهیم روی آن لبه تیغ راه برویم.

خانواده شهید بابایی خواستند که من نقش او را ایفا کنم!
اگر بگویم شخصیت و نقش شهید بابایی در من تاثیر گذاشته دروغ گفته‌ام

این بازیگر در پاسخ به سوالی در خصوص تاثیرگذاری شهید بابایی و نقشش در وی اذعان داشته است: با وجود این‌که به منزل شهید بابایی رفتم و خدمت خانم حکمت رسیدم و با او و همرزمان شهید صحبت‌های بسیاری کردم و سعی‌ام را کردم که خیلی به آن نقش برسم؛ اما اگر بگویم شخصیت و نقش شهید بابایی در من تاثیر گذاشته دروغ گفته‌ام، چون او کجا و من کجا؟! آن‌ها در عرشند و ما در فرشیم. راجع به این مسئله خیلی مواقع فکر می‌کنم که چطور یک آدم می‌تواند این‌گونه باشد، به نوع زندگی و شخصیت آنها غبطه می‌خورم.

آن چیزی که مربوط به من بوده راضی‌کننده و قابل قبول بوده است

شهاب حسیتی در مورد رضایت‌اش از نتیجه کار خاطرنشان ساخته است: خدارا صد هزار مرتبه شکر من هنوز این کار را ندیده‌ام اما عوامل بعد از تولید مثل تدوینگر و یا مشاور پروژه آقای مجید مجیدی از کار رضایت دارند. به هر حال فکر می‌کنم آن چیزی که مربوط به من بوده راضی‌کننده و قابل قبول بوده است. مابقی قصه یعنی دکوپاژ، تدوین و... به واقع دیگر دست من نیست.

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع:شبکه ایران