تبیان، دستیار زندگی
از پیامبر عظیم الشان اسلام روایت شده است: «هرکس در جستجوی دنیاست، باید دانش فرا گیرد و هرکس به آخرت دل بسته است، باید از علم بهره گیرد و هرکس دنیا و آخرت هر دو را می خواهد، باز هم گریزی از دانش آموزی ندارد.»
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فواید مطالعه ی  نوجوانان

فواید مطالعه و کتابخوانی در  نوجوانان


از پیامبر عظیم الشان اسلام روایت شده است: «هرکس در جستجوی دنیاست، باید دانش فرا گیرد و هرکس به آخرت دل بسته است، باید از علم بهره گیرد و هرکس دنیا و آخرت هر دو را می خواهد، باز هم گریزی از دانش آموزی ندارد.»


فواید مطالعه ی کودکان و نوجوانان
چرا نوجوانان باید مطالعه کنند؟

حضرت علی علیه السلام می فرماید:«هرآن کس که با کتاب آرامش یابد، راحتی و آسایش از او سلب نمی گردد.»

انسان موجودی کمال گراست و با سکون و سکوت سازگاری ندارد. او همیشه به دنبال راهی است که یک قدم پیش گذارد و گره ای از مشکلات خود بگشاید. بنابراین او برای پیشرفت در عرصه های زندگی، احتیاج به شناخت نسبتا کاملی از خود و جامعه دارد و باید با گذشته و آینده ارتباط برقرار کند.

آیین مقدس اسلام ، فراگیری علم و دانش را عاملی برای رشد، پویایی و تعالی جامعه برشمرده است. از پیامبر عظیم الشان اسلام نیز روایت شده است: «هرکس در جستجوی دنیاست، باید دانش فرا گیرد و هرکس به آخرت دل بسته است، باید از علم بهره گیرد و هرکس دنیا و آخرت هر دو را می خواهد، باز هم گریزی از دانش آموزی ندارد.» ودر جای دیگر می فرماید:«اگر روزی بر من بگذرد که در آن روز به علم و دانش من افزوده نشود، آنروز ، روز مبارکی نیست.»

با کتاب خوب است که انسان شناخته می شود، رشد می کند و برای حرکت آماده می شود.

عادت به مطالعه و تاثیر آن در کودکی ونوجوانی پایدار است

بسیاری از دانشمندان و روانشناسان معتقدند که اساس و زیربنای شخصیت انسان در سالهای اول زندگی پایه گذاری می شود و آموخته های این دوران، تاثیر عمیقی بر آینده ی زندگی فرد دارد. بنابراین اگر مطالب خواندنی مفید و سازنده در اختیار نوجوانان قرار گیرد و آنها از همان سنین کودکی به مطالعه عادت کنند، راه و رسم زندگی را خواهند آموخت و تحت تاثیر داستانها و کتابهای آموزنده، به رشد و تعالی خواهند رسید و در آینده نیز برای حل مشکلات خود از کتاب کمک خواهند گرفت. حضرت علی(ع) می فرمایند: «بهترین چیزی که نوجوانان باید یاد بگیرند سلسله کارهایی است که به هنگام بزرگسالی به آن نیازمند خواهند بود.»

آدمی برای داشتن یک زندگی سعادتمند، نیازمند بینش وآگاهی است و آموخته های دوران کودکی و نوجوانی، مقدمه ای برای زندگی فرد است. کودکان راه زندگی سعادتمندانه فردا را امروز باید بیاموزند و در این مسیر، کتابخوانی، چون چراغی فرا راه آنهاست.

آدمی برای داشتن یک زندگی سعادتمند، نیازمند بینش وآگاهی است و آموخته های دوران کودکی و نوجوانی، مقدمه ای برای زندگی فرد است. کودکان راه زندگی سعادتمندانه فردا را امروز باید بیاموزند و در این مسیر، کتابخوانی، چون چراغی فرا راه آنهاست.

مطالعه ،راهی برای تقویت روحیه دینی نوجوانان است

گاهی والدین به دلیل ناآگاهی و درک نادرستی که از مسائل دینی و مذهبی دارند، نمی توانند راهنمای خوبی برای  نوجوانان باشند. بنابر این ممکن است در آموزش این گونه مسائل دچار اشتباه شوند یا هرگز فرصت مناسبی برای آموزش این مسائل نیابند. مطالعه کتابهای دینی به کودک و نوجوان کمک می کند تا به درک صحیحی از این مسائل دست یابد و پیش از آن که دیر شود به رشد و شکوفایی برسد. البته انتخاب کتابهای مناسب و چگونگی مطالعه و برداشت کودک از مطالب آنها از حساسیت خاصی برخوردار است و به راهنمایی افراد آگاه نیاز دارد.

مطالعه ی صحیح زمینه ساز تفکر و خلاقیت نوجوانان است

خواندن کتابها و داستانهای مختلف موجب شکل گیری ارزشهای گوناگون در ذهن کودک می شود، حساسیت او را رشد می دهد و احترام به دیگران در او شکل می گیرد. رضایتی که کودک از مطالعه به دست می آورد او را متکی به خود بار خواهد آورد. سؤالاتی که بر اثر مطالعه برای کودک مطرح می شود و مقایسه هایی که او بین مسائل مختلف می کند، در مجموع موجب می شود که او فردی خلاق بار بیاید.

با بهره گیری از تخیل که ضرورت اساسی خلاقیت است دنیایی بزرگ و پهناور در مقابل چشمان کودک گشوده می شود و او قادر است آزادانه خیال پردازی کند. کودک در این شرایط هرگز خود را محدود و محبوس در حصار واقعیتها و امور مشهود نمی بیند.

فواید مطالعه ی کودکان و نوجوانان
مطالعه باعث پیشرفت تحصیلی است

مطالعه غیر درسی،باعث بالا رفتن سطح فکر و فعال شدن ذهن نوجوانان است. وقتی سطح فکر دانش آموزی بالا رفت و ذهن او فعال شد،امکان فراگیری درسهای مدرسه برایش بهتر فراهم می شود. یعنی ذهن او آمادگی بیشتری را برای یادگیری ریاضی،ادبیات،تاریخ و… خواهد داشت و این مطلبی است که تجربه آن را بارها ثابت کرده است.

دانش آموزی که همگام با مطالعه درسی،به طور جدی به مطالعه کتابهای غیر درسی نیز می پردازد، بدین وسیله:

-دارای سطح فکرو اندیشه ای وسیع می شود.

-ذهنش برای فراگیری فعالتر می شود.

-گنجینه ی لغاتش کاملتر می شود.

-افقهای جدیدی پیش رویش باز می گردد.

-آمادگیش برای یادگیری درسهای مدرسه بیشتر می شود.

-به صورت جدیدتر و قویتر در راه کسب علم گام برمی دارد.

کتابخوانی راهی برای شناخت الگوهاست

نوجوانان برای موفقیت در زندگی،به الگوهای رفتاری نیازمندند. وجود حس همانند سازی در نوجوانان و نیاز آنها به الگوهای رفتاری، ایجاب می کند که به الگوهای شایسته ای دسترسی داشته باشند تا بدین وسیله شخصیت و رفتار خود را تشکیل دهند. الگوهایی که به وسیله ی کتاب معرفی می شوند، نقش مهمی را در شکل دادن به شخصیت نوجوانان ایفا می کنند. به لحاظ تاثیری که الگوهای برجسته ی اخلاقی در شخصیت نوجوانان و جوانان دارد، مطالعه ی زندگینامه ی بزرگان و مشاهیر و فرزانگان می تواند بسیار مؤثر واقع شود.

آیا عادت به مطالعه امری اکتسابی است؟

عده ای از والدین و مربیان تصور می کنند که عادت به مطالعه امری ذاتی و خصلتی است که تنها بعضی از افراد به دلیل کنجکاوی،علاقه و…به آن روی می آورند و دیگران نمی توانند اهل مطالعه باشند و شاید به همین دلیل، هیچ گونه تلاشی برای ایجاد عادت به مطالعه در فرزندان خود انجام نمی دهند.

پژوهشهای اخیر در زمینه ی تعلیم و تربیت ثابت کرده است که عادت به مطالعه یک امر اکتسابی است. یعنی همان طور که یک کودک، خواندن و نوشتن را یاد می گیرد، می تواند مطالعه را هم بیاموزد. پس باید روش مطالعه را به او آموخت و او را به خواندن عادت داد.

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع: سازمان آموزش و پرورش

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.