وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
به تازگی محققان بار دیگر به جوانان در مورد مصرف بی‌رویه نوشابه‌های معروف به انرژی‌زا، از قبیل رد‌بول، هشدار داده‌اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هشدار درباره سوء‌مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا

نوشابه های گازدار، کودکان


به تازگی محققان بار دیگر به جوانان در مورد مصرف بی‌رویه نوشابه‌های معروف به انرژی‌زا، از قبیل رد‌بول، هشدار داده‌اند.


یافته جدید:

هشدار جدید، از سوی محققان استرالیایی است و کمپانی‌های سازنده این نوشابه‌ها تعهد داده‌اند مستندات علمی به دست آمده از سوی این محققان را بررسی کنند. رویترز گزارش کرده است این محققان، ادعا کرده‌اند مصرف ردبول، می‌تواند احتمال سکته مغزی را تا حد قابل‌توجهی بالا ببرد.

مراحل تحقیق:

هشدارهای اخیر را، محققان مرکز تحقیقات قلب و عروق بیمارستان آدلاید در استرالیا انجام داده‌اند و جزئیات آن را در اختیار کمپانی اتریشی تولید‌کننده نوشابه ردبول قرار داده‌اند. به گفته مجریان این طرح، وضعیت قلب و عروق سی نوجوان، یک ساعت قبل و یک ساعت بعد از مصرف یک قوطی 250 میلی‌لیتری از ردبول بدون شکر، بررسی شده و نتایج نشان می‌دهد که در این نوجوانان تغییراتی در سیستم قلبی و عروقی رخ می‌دهد که تقریبا معادل وضعیت بیماران قلبی است.

توضیح:

در حال حاضر مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا در دنیا، روز‌به‌روز خصوصا در بین نوجوانان شایع‌تر می‌شود. آنها اعتقاد دارند که با نوشیدن این قبیل مکمل‌های انرژی‌زا می‌توانند انرژی لازم برای فعالیت‌های ورزشی را به دست آورند یا می‌توانند تا دیر وقت برای مطالعه بیدار بمانند. در حالی که توجه ندارند که این نوشابه‌ها فقط می‌توانند سبب یک افزایش انرژی سریع و کوتاه مدت شوند؛ ضمن این‌که عوارض گوناگونی هم برای آنها در منابع علمی ذکر شده است.

تاریخچه:

انواع زیادی از نوشابه‌های انرژی‌زا با نام‌ها، مارک‌ها و مقادیر مختلف در بازار وجود دارند که Red Bull نام تجاری یکی از آنهاست. فرمول اولیه این نوشابه از تایلند نشأت گرفته، اما توسط یک فرد اتریشی به یک محصول جهانی تبدیل شد. این فرمول اتریشی تقریبا نیمی از بازار آمریکایی نوشابه‌های انرژی‌زا را به‌خود اختصاص داده است و در برخی از کشورها، حتی بیش از هشتاددرصد بازار را نیز در اختیار دارد. تقریبا چیزی در حدود یك‌بیلیون از قوطی‌های 250 میلی‌لیتری این نوشابه طی سال 2000 در بیش از یك‌صد کشور به فروش رفت که 260میلیون آن متعلق به انگلستان بود. در سال 2003 نیز حدود دو‌بیلیون قوطی آن در یك‌صد‌و‌بیست کشور فروخته شد.

توجیه علمی:

در هر 250 میلی‌لیتر این نوشابه، حدود بیست‌وهفت گرم قند (گلوکز، سوکروز)، یك‌هزار میلی‌گرم تورین، شش‌صد میلی‌گرم گلوکورونولاکتون، ویتامین‌های ب و هشتاد میلی‌گرم کافئین وجود دارد. اگر از میزان قند نسبتا بالای این ترکیب، که می‌تواند باعث چاقی شود، بگذریم، ـ چرا که هم‌اکنون نوع بدون قند آن ساخته شده و به بازار آمده است ـ، دو ماده مهم تأثیرگذار و بحث‌برانگیز این نوشابه، یکی کافئین است و دیگری تورین. میزان کافئین موجود در یک قوطی 250 میلی‌لیتری ردبول، مختصری کمتر از کافئین یک فنجان متوسط قهوه است که حدود یك‌صد میلی‌گرم است.

برخلاف آن‌چه این نوشابه‌ها به آن معروف شده‌اند، یعنی «ورزشی» بودن آنها، مصرف بیش از حد آنها، به جای آب، به‌دلیل وجود کافئین، می‌تواند در جذب مایعات بدن اختلال ایجاد کند و بدن را کم‌آب کند. کافئین می‌تواند اعتیادآور هم باشد و مصرف نامحدود آن برای کودکان، زنان باردار و شیرده با عوارضی همراه است و اگر در مصرف آن اعتدال رعایت نشود، برای جوانان می‌تواند عوارض قلبی نیز به بار آورد.

تورین نیز می‌تواند عوارضی داشته باشد. اولین بار در سال 2001 و به‌دنبال گزارش ارتباط مصرف این نوشیدنی با مرگ سه نفر از مصرف‌کنندگان، انجمن ملی غذا در سوئد عوارض تورین در ردبول بررسی شد و از آن زمان بسیاری از مراجع، این نوشابه را به‌دلیل این‌که حاوی تورین است، به‌عنوان دارو در نظر می‌گیرند و اعتقاد دارند که قبل از مصرف آن باید با پزشک مشورت کرد.


باشگاه كاربران تبیان ـ ارسالی از: moradyzade

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین