وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سرعین سرزمین چشمه‌های جوشان است. شهری که با همه کوچکی اش در دل سبلان جا خوش کرده و بهترین گزینه سفر برای فرار از گرمای تابستان به حساب می آید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آبتنی در چشمه های داغ
آبتنی در چشمه های داغ


سرعین سرزمین چشمه‌های جوشان است. شهری که با همه کوچکی اش در دل سبلان جا خوش کرده و بهترین گزینه سفر برای فرار از گرمای تابستان به حساب می آید. سرعین با آبگرم ‌های معدنی گاومیش‌گلی، ساری‌ سو، قهوه سویی‌ (آب چشم)، قره‌سو (اعصاب سویی)، ژنرال‌سویی، پهن‌لو و شفا‌سویی در 29 کیلومتری غرب اردبیل قرار دارد.

 

آبگرم بش‌باجیلار با استخر و امکانات بهداشتی و مجتمعِ مجهز آب درمانی سبلان با سه استخر، 12 حوضچه آبگرم گروهی، هفت حوضچه آب سرد، چهار دستگاه گرم ‌خانه و در کنار آن آبگرم جدید ایرانیان با امکانات نوین آب درمانی دراین شهر پذیرای مسافرانی است که سرعین را مقصد سفر خود انتخاب کرده اند.

 

چشمه جوشان آب معدنی قزل داغی (كوه طلایی) آذرشهر و شكاف بزرگ كوه یال مانند آن از مناظر طبیعی و بسیار دیدنی و پرجاذبه این شهرستان هستند كه خیلی از گردشگران محلی آن را برای گذراندن اوقات فراغتشان انتخاب می کنند

اما اگر این روزها گذارتان به سرعین افتاد، می توانید علاوه بر گشت و گذار در این شهر کوچک، سری هم به شهرهای اطراف بزنید تا طبیعت بکر منطقه را تجربه کنید. پیشنهاد ما برای این سفر، شهرستان آذرشهر است و روستای غله زار که نه تنها طبیعت آن فرصت استراحت خوبی به شما می دهد، بلکه آبگرم و چشمه جوشان قزل داغی در این شهر شما را به یک آب تنی سالم دعوت می کند!

آبتنی در چشمه های داغ

چشمه جوشان آب معدنی قزل داغی (كوه طلایی) آذرشهر و شكاف بزرگ كوه یال مانند آن از مناظر طبیعی و بسیار دیدنی و پرجاذبه این شهرستان هستند كه خیلی از گردشگران محلی آن را برای گذراندن اوقات فراغتشان انتخاب می کنند. این چشمه در بالای كوهی نسبتا مرتفع و در محل تقریبا هموار با فشار متوسط گاز از دل زمین می‌جوشد و دمای آن در فصل سرما و گرما تا حدودی ثابت است و تغییر نمی‌كند.

اگرچه آب این چشمه جوشان صاف و زلال است ولی رسوبات آن به رنگ طلایی است كه به همین جهت محل خروجی و موقعیت این آب را قزل داغ می‌گویند.

آب چشمه قزل داغی آذرشهر به جهت این‌كه از دل كوه‌های آتشفشانی و زمین‌های آهكی بیرون می‌آید خاصیت درمانی دارد و تقریبا كمی پایین‌تر از محل خروجی آب چشمه، استخر كوچكی ایجاد شده كه آب آن برای بیماران مفصلی و حساسیت‌های پوستی بسیار مفید است.

اگرچه آب چشمه جوشان قزل داغی صاف و زلال است ولی رسوبات آن به رنگ طلایی است كه به همین جهت محل خروجی و موقعیت این آب را قزل داغ می‌گویند

شكاف كوه قزل داغ آذرشهر حدود 2500 متر طول دارد كه ابتدای آن از چشمه شروع شده و ادامه آن تا انتهای كوه می‌باشد و در برخی جاها عمق و عرض این شكاف آنقدر زیاد است كه خطر سقوط وجود دارد و از طرفی به طرف دیگر كوه نمی‌توان رفت.

در خصوص به وجود آمدن شكاف بزرگ كوه یال قزل داغی آذرشهر نظرات متفاوتی وجود دارد كه از جمله رانش زمین در اثر آتشفشان‌ها یا برخی آن را از آثار رعد و برق می‌دانند در هر حال این منطقه بسیار دیدنی و مناظر طبیعی خوبی دارد كه در هر فصلی ارزش دیدن و گردشگری خاص آن فصل را دارد.

آبتنی در چشمه های داغ

كوه قزل داغی آذرشهر به جهت موقعیت اقلیمی به شهرهای آذرشهر و گوگان مشرف بوده و از بالای كوه تمام مناطق سرسبز و باغات این منطقه نمایان است. چشمه و كوه قزل داغی در سه كیلومتری جنوب غربی آذرشهر و در نزدیكی روستای غله زار این شهرستان واقع شده است.

 

 

فراوری:الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از: واحد مركزی خبر، ایرنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین