تبیان، دستیار زندگی
حوادث یازده سپتامبر توجه بسیاری از محققین و روزنامه‌نگاران مستقل را در آمریكا و جهان به خود جلب كرد. هر كدام از این محققین با توجه به تخصص خود به بررسی علل و نحوه وقوع این حادثه پرداخته‌اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

11 سپتامبر در پنتاگون چه اتفاقی افتاد


حوادث یازده سپتامبر توجه بسیاری از محققین و روزنامه‌نگاران مستقل را در آمریكا و جهان به خود جلب كرد. هر كدام از این محققین با توجه به تخصص خود به بررسی علل و نحوه وقوع این حادثه پرداخته‌اند.
11سپتامبر
"انور مسعود" یكی از روزنامه‌نگارانی است كه در مقاله‌ای در پایگاه تحلیلی "وترنز تودی" كه متعلق به افسران بازنشسته آمریكایی است، به بررسی علل وقوع حادثه 11 سپتامبر پرداخته است. وی در این گزارش با استناد به شواهد و مدارك متعدد و گزارش‌های ارائه شده توسط مؤسسات و نشریات مختلف، ادعای حمله به ساختمان پنتاگون را نفی می‌كند.

انور مسعود می‌نویسد، در ژانویه 2003 مؤسسه ملی استاندارد و فناوری دولت آمریكا "گزارش اجرایی ساختمان پنتاگون " را افشا كرد. در صفحه 35 از این گزارش آمده است: "طی یك بازرسی از منطقه محصور شده، امتداد خط پرواز هواپیما تا نمای ساختمان نشان‌گر آن است كه هیچ اثری از یك سوم بیرونی‌ترین قسمت بال سمت راست هواپیما وجود ندارد. اندازه و موقعیت شكاف واقعی در نمای ساختمان (ازخط ستون 8 تا خط ستون 18) نشان‌دهنده آن است كه در عمل، هیچ قسمتی از دو‌ سوم بیرونی‌ترین بال سمت راست و یك‌ سوم بیرونی‌ترین بال سمت چپ وارد ساختمان نشده است." شاید یك بوئینگ 757 به ساختمان پنتاگون اصابت كرده و بال‌های آن در بیرون از پنتاگون پیدا شده است. اما این بال‌ها در بیرون از ساختمان نیز پیدا نشده بودند. عكس‌ها و نیز "جیمی مك اینتایر" گزارشگر سی.ان.ان این واقعیت را تائید می‌كنند.

در صفحه 36 این گزارش می‌خوانیم: "شدت آسیب به نمای ساختمان بسیار كمتر از دم هواپیما بود. ارتقاع دم هواپیما كه تقریباً 45 فوت است، حدوداً با ارتفاع چهار طبقه اول ساختمان برابر بود. آسیب آشكار كه به اندازه حدوداً 25 فوت بالاتر از سطح بوده تنها به بالاتر از دو طبقه پائین ساختمان گسترش یافته است.

موضوع مطرح شده به این مسئله اشاره دارد، هر چیزی كه به ساختمان پنتاگون اصابت كرده، نمی‌تواند یك بوئینگ 757 باشد.

در صفحه 39 از گزارش اجرایی ساختمان پنتاگون آمده است: "به احتمال زیاد، زمانی‌كه هواپیما به داخل ساختمان نفوذ كرد، بال‌های آن قطع شدند. حتی اگر قسمت‌هایی از بال‌ها پس از اصابت هواپیما به ساختمان سالم باقی می‌ماندند، بدنه اصلی هواپیما نشان می‌دهد كه بال‌ها پیش از اینكه هواپیما به اندازه كمی به داخل ساختمان نفوذ كند، قطع شده بودند."

انور مسعود با بیان اینكه این بال‌ها خارج از ساختمان پیدا نشده بودند، ادامه داد: پیش از این بسیار آشكار بود كه "گزارش اجرایی ساختمان پنتاگون" كه از سوی جامعه مدنی مهندسین و مؤسسه مهندسی ساختاری آمریكا ارائه شد، و از سوی مؤسسه ملی استاندارد و فناوری دولت آمریكا افشا گردید، مورد مخالفت گزارش رسمی یازده سپتامبر قرار گرفت.

گزارش "باربارا هونه‌گر" خبرنگار امور نظامی، در مورد این‌كه، "در روز 11 سپتامبر چندین مورد غیرمتعارف از جمله باتری كار شده ساعتهای دیواری كه بین 31/9 تا 32/9 متوقف شده بود، وجود داشت."

"گزارش پس از عملیات منطقه آرلینگتون" رخداد یك واقعه و حضور "یگان 161 فورت مایر" (مقر نظامی ارتش آمریكا در واشنگتن) را در پنتاگون لحظاتی پیش از اصابت ادعا شده پرواز 77 توضیح می‌دهد. در ضمیمه A از صفحه  A-4 این گزارش آمده است: "زمانی‌كه پرواز 77 به داخل ساختمان وارد شد، كاپیتان "دنیس گیلروی" و اعضای تیم پرواز وی در نزدیكی پنتاگون در پایگاه هلی‌كوپتر حاضر شدند. هواپیمای 161 به‌ دلیل فرسودگی لاستیك آتش گرفت و آنها مشغول ریختن كف در باند فرودگاه بودند. "مارك اسكیپر" و "آلن والاس" در زمان برخورد خارج از وسیله نقلیه بودند و دچار سوختگی و جراحت شدند... كاپیتان گیلروی كه برای اولین بار محل اصلی سانحه را گزارش داد، فورت مایر را نیز مطلع ساخت."

این گزارش با پرسیدن این سوال كه آیا فورت مایر واحد 161 برای انفجار بعدی پیش از اصابت ادعا شده پرواز 77 به پنتاگون رفت؟ اضافه كرد: این پرسش با موضوعاتی كه پیشتر مطرح گردید موافق بود از جمله، پرسش گزارشگری كه در اخبار كوتاه 12 سپتامبر با عنوان "رئیس، عملا قطعات كوچكی از هواپیما در اطراف محل حادثه در بزرگراه مشاهده شده، آیا می‌توان گفت كه انفجار هواپیما در زمان برخورد به‌دلیل انفجار سوخت آن بوده است؟" مطرح شد یا صحبت‌های "آپریل گلوپ" در پرونده 11 سپتامبر مبنی بر این‌كه "وی در آن لحظه تنها توانست كودكش را در بغل گرفته و در مسیری كه به‌دلیل نور انفجار روشن شده بود به بیرون حركت كند. هیچ هواپیمای آسیب‌دیده‌ای وجود نداشت و هیچ سانحه سوختگی در هیچ‌جا رخ نداد و فقط آوار و گرد و غبار به چشم می‌خورد." و گزارش "باربارا هونه‌گر" خبرنگار امور نظامی، در مورد این‌كه، "در روز 11 سپتامبر چندین مورد غیرمتعارف از جمله باتری كار شده ساعتهای دیواری كه بین 31/9 تا 32/9 متوقف شده بود، وجود داشت."

11سپتامبر

ورود یگان 161 فورت مایر به پنتاگون برای مهار آتش پیش از اصابت "پرواز 77" با گزارش رسمی 11 سپتامبر موافق نیست.

خلبانانی كه به‌دنبال كشف حقیقت 11 سپتامبر بودند، اعلام كردند، "فیلمی كه توسط دوربین جلوی درب پاركینگ گرفته شد با ثبت‌كننده اطلاعات پرواز خطوط هوایی هواپیما كه از سوی كمیته امنیت حمل و نقل ملی طبق درخواست قانون آزادی اطلاعات منتشر گردید، مغایرت دارد. "گزارش اجرایی ساختمان پنتاگون" در صفحه 14 می‌نویسد: "یك دوربین امنیتی در ساختمان كه در نزدیكی گوشه شمال‌غرب ساختمان نصب شده بود تصویر هواپیما را زمانی‌كه به ساختمان نزدیك می‌شده، ثبت كرد. پنج عكس (تصویر 3/3 تا 7/3) كه تقریبا از یك‌‌ سوم هواپیما گرفته شد، نزدیك شدن هواپیما و گلوله آتش را نشان می‌دهد كه با برخورد اولیه در ارتباط است."

در صفحه 35 این گزارش نیز این‌طور آمده كه "اطلاعات سایت نشان دهنده آن است كه بدنه هواپیما در خط ستون 14 و با زاویه تقریبا 42 درجه با نمای ساختمان یا تا حدودی پایین دومین طبقه به ساختمان برخورد كرد."

بنابراین، طبق انیمیشنی كه كمیته امنیت حمل و نقل ملی و تعدادی از خلبانانی كه به‌ دنبال كشف حقیقت 11 سپتامبر هستند، ساخته شد، هواپیمایی را نشان می‌دهد كه در شمال مقر نیروی دریایی، ولی نه به حالت افقی در حال پرواز است، و برای اصابت كردن با ساختمان پنتاگون ارتفاع زیادی دارد.

"جیم پاتر" رئیس كمیته امنیت حمل و نقل ملی زمانی‌كه با این مغایرت مواجه شد، گفت: "در مورد این مغایرت هیچ نظری ندارم."

شاهدان عینی قاطعانه اعلام كردند كه یك هواپیما (كه به اعتقاد آنها پرواز 77 بود) همان‌طور كه در گزارش‌های رسمی اعلام شد به جای آن‌كه در جنوب ایستگاه گاز پرواز كند، در شمال ایستگاه گاز "سیتگو" پرواز كرده و در غرب پنتاگون در جنوب خیابان "جویس" در "كلمبیا پایك" مستقر شد.

نتیجه كار خلبانان این شد كه "موقعیت طبیعی خاص آرلینگتون و موانعی كه بر سر راه پرواز 77 آمریكا به سمت پنتاگون وجود داشت، این راه را كاملا غیرممكن ساخت". طبق اظهارات ادعا شده، پرواز 77 بر فراز كلمبیا پایك و برج ارتباطات اداره حمل و نقل ویرجینیا كه در 1143 یاردی غرب پنتاگون واقع است و پیش از اصابت به پنتاگون با سرعت "530 مایل در ساعت" در حركت بود، پرواز می‌كرد.

"گزارش اجرایی ساختمان پنتاگون" در صفحه 14 می‌نویسد: "یك دوربین امنیتی در ساختمان كه در نزدیكی گوشه شمال‌غرب ساختمان نصب شده بود تصویر هواپیما را زمانی‌كه به ساختمان نزدیك می‌شده، ثبت كرد. پنج عكس (تصویر 3/3 تا 7/3) كه تقریبا از یك‌‌ سوم هواپیما گرفته شد، نزدیك شدن هواپیما و گلوله آتش را نشان می‌دهد كه با برخورد اولیه در ارتباط است."

آنتن برج این اداره به ارتفاع 135 فوت از سطح زمین قرار داشت. طبق مطالعات زمین‌شناسی آمریكا، ارتفاع ساختمان پنتاگون از سطح زمین 33 فوت است. این مسیر، پرواز 77 را به جنوب ایستگاه گاز در تقاطع كلمبیا پایك و خیابان جویس و نیز تقاطع كلمبیا پایك با خیابان 27 ویرجینیا متصل می‌كند. سپس پرواز 77 در حدود 500 فوت از سطح ساختمان پنتاگون به حالت افقی باقی‌ مانده و "تقریبا پایین‌تر از طبقه دوم" در "زاویه حدود 42 درجه" به این ساختمان اصابت كرد.

تقاطع كلمبیا پایك و VA-27 یك مانع به بلندی تقریبا 20 فوت را در مسیر ادعا شده پرواز 77 نشان می‌دهد. بر اساس صفحه 4 "گزارش اجرایی ساختمان پنتاگون"، اولین عكسی كه از هواپیما گرفته شده برای زمانی است كه تقریبا 320 فوت از دیوار غربی ساختمان پناگون فاصله داشت. در مقایسه دو عكس (تصویر 3/3 و 7/3) به این نتیجه می‌رسیم، زمانی‌كه اولین عكس گرفته شد فاصله بالای بدنه هواپیما از زمین بیش از حدود 20 فوت نبوده است.

با نادیده گرفتن مغایرت‌ها میان گزارش رسمی پرواز 77 و ثبت‌كننده اطلاعات پرواز (كه كمیته امنیت حمل و نقل ملی از جواب دادن به آن امتناع كرد)، خلبان‌ها این‌گونه ارزیابی كردند كه نیروی وارده بر بوئینگ 757 با سرعت 34 (Gs) سرعت زمینی، برای مثال 34 برابر نیروی جاذبه، در نقطه‌ای بوده كه باید از پرواز نزولی به حالت افقی تغییر جهت می‌داد.

بر اساس گزارش پایگاه تحلیلی وترنز تودی، پرواز 77 با وزن تقریبی 5/8 میلیون پوند نمی‌توانست پیش از اصابت به ساختمان به حالت افقی پرواز كند كه در این‌صورت در تقاطع كلمبیا پایك و VA-27 دچار سانحه می‌شد. این تنها برای تكذیب گزارش رسمی "پرواز 77" كافی است چرا كه این پرواز نمی‌تواند قوانین علمی را نقض كرده باشد.

خلبانانی كه به‌دنبال كشف حقیقت 11 سپتامبر بودند ارزیابی دیگری را ارائه دادند مبنی بر پایین آوردن ارتفاع "پرواز 77" پایین‌تر از آن چیزی كه ثبت اطلاعات پرواز نشان داد. آنها این ارتفاع را تا بالای آنتن اداره حمل و نقل ویرجینیا پایین آوردند.

پنتاگون

با توجه به این مورد بسیار محتاطانه، آنها نیرویی با سرعت Gs 2/11 سرعت زمینی وارد بر بوئینگ 757 را مورد ارزیابی قرار دادند. (Gs) 2/11 سرعت زمینی هرگز در ثبت اطلاعات پرواز نیامده بود. به نوشته آنها، "این سرعت منجر به جدا شدن قطعات هواپیما از هم می‌شود. "

این گزارش با بیان اینكه قرار گرفتن مسیر زیان‌بار و مسیر پرواز در یك سو غیرممكن است، توضیح داد: با در نظر گرفتن پرواز 77 كه ادعا شده با "زاویه حدود 42 درجه" به ساختمان پنتاگون اصابت كرده، مسیر پرواز و مسیر زیان‌بار نمی‌تواند به‌طور احتمالی در یك جهت مستقیم قرار گیرند.

بال سمت چپ پیش از آن‌كه بال سمت راست بوئینگ 757 با "زاویه تقریبی 42 درجه" به دیوار غربی ساختمان پنتاگون اصابت كند، به آن دیوار برخورد كرده بود. این امر باعث شد كه هواپیما به سمت راست تغییر جهت دهد، و مسیر زیان‌بار به‌جای آن‌كه با مسیر هواپیما پیش از برخورد (كه به طرز باورنكردنی برخورد آن را پذیرفتند) در یك جهت قرار بگیرند، هم‌سو شدند و هواپیما توانست به رینگ C نفوذ كند.

بنابراین، تصاویر 2/6 و 6/6 "گزارش اجرایی ساختمان پنتاگون" نشان می‌دهد كه مسیر پرواز و مسیر زیان‌بار (مسیر زیان‌بار در "گزارش پس از عملیات منطقه آرلینگتون"، صفحه 23 توصیف شده است) یك خط مستقیمی را به‌وجود آوردند كه این خط در امتداد خط مركز بدنه هواپیما تا جایی بود كه "دماغه هواپیما به بیرونی‌ترین دیوار رینگ C برخورد كرد و شكست.

خط مستقیمی را كه این دو مسیر در تصاویر 2/6 و 6/6 ترسیم كردند، ناقض قوانین علمی است. این تنها برای تكذیب گزارش رسمی "پرواز 77" كافی است و پرواز 77 نمی‌تواند قوانین علمی را نقض كرده باشد.

بنابراین برچسب "نزدیك شدن هواپیما" در دوربین ویدئویی كه همانند دود به سرعت از جلوی دوربین محو شد، نمی‌تواند حتی به‌طور احتمالی یك بوئینگ 757 باشد.

بنابراین، تصاویر 2/6 و 6/6 "گزارش اجرایی ساختمان پنتاگون" نشان می‌دهد كه مسیر پرواز و مسیر زیان‌بار (مسیر زیان‌بار در "گزارش پس از عملیات منطقه آرلینگتون"، صفحه 23 توصیف شده است) یك خط مستقیمی را به‌وجود آوردند كه این خط در امتداد خط مركز بدنه هواپیما تا جایی بود كه "دماغه هواپیما به بیرونی‌ترین دیوار رینگ C برخورد كرد و شكست

انور مسعود در پایان گزارش خود می‌نویسد: نتیجه گزارش رسمی پرواز 77 كه از سوی یك دوربین امنیتی حمایت شده، نشان‌گر چیزی شبیه دود بود كه به پنتاگون نزدیك می‌شد كه در اخبار كوتاه پنتاگون كه در 12 و 15 سپتامبر ارائه گردید، در "گزارش اجرایی ساختمان پنتاگون"، در "گزارش پس از عملیات منطقه آرلینگتون"، در گزارش پلیس فدرال كه طی تماس‌های تلفنی با پرواز 77 داشت و همچنین در گزارش ثبت اطلاعات پرواز كه از جانب كمیته امنیت حمل و نقل ملی ارائه گردید، تكذیب شد.

گزارش رسمی پرواز 77، قوانین علمی را تكذیب می‌كند. پرواز 77 زمانی‌كه به‌صورت افقی در حال پرواز بود نمی‌توانست نیروی جاذبه حساب‌شده‌ای را تحمل كند كه پیش از برخورد با ساختمان در حدود 100 یارد بود و با "قسمت بالای بدنه هواپیما و بیش از حدود 20 فوت از سطح زمین" فاصله داشت. مسیر پرواز بوئینگ 757 با سرعت "530 مایل در ساعت" بود كه با "زاویه حدود 42 درجه" به ساختمان پنتاگون اصابت كرد، و نتیجه، مسیر زیان‌بار به داخل ساختمان بود كه نتوانست خط مستقیمی را همان‌طور كه در گزارش اجرایی ساختمان پنتاگون ترسیم كردند، به‌وجود آورند.

در 10 سپتامبر 2001، "دونالد رامسفلد" وزیر دفاع وقت آمریكا اعتراف كرد كه پنتاگون "نمی‌تواند رد 3/2 تریلیون دلار را در معاملات پیدا كند. " ادعا شده كه بخشی از پنتاگون كه در 11 سپتامبر 2001 تخریب شده، محافظ ثبت بودجه وزارت دفاع بوده و كاركنان آنجا نیز بر هزینه‌های آن نظارت داشتند.

فرآوری:قبس زعفرانی

بخش سیاست تبیان


منبع: فارس