وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان، با اشاره به اقدام تاریخی و بی سابقه امام خمینی رضوان الله تعالی علیه در تشكیل نظام سیاسی مبتنی بر فقه اسلامی، به تبیین چالش ظاهری میان حفظ هویت و اصول نظام با ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

معنای مطلقه بودن ولایت فقیه


حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی  در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان، با اشاره به اقدام تاریخی و بی سابقه امام خمینی رضوان الله تعالی علیه در تشكیل نظام سیاسی مبتنی بر فقه اسلامی، به تبیین چالش ظاهری میان "حفظ هویت و اصول نظام" با "تحقق نیافتن برخی اهداف مادی و معنوی" پرداختند
دیدار رهبری-اعضای مجلس خبرگان
ضمن تشریح معنای صحیح ولایت مطلقه فقیه و تأكید بر لزوم تصحیح و تكمیل مستمر مسیر حركت نظام افزودند: حوادث بسیار عظیمی در منطقه در حال رخ دادن است كه باید با تبیین دقیق و صحیح مفهوم مردمسالاری دینی برای ملتهای مسلمان، خلاء موجود را در زمینه جهت گیری آینده این حوادث، پُر كرد.

ایشان، با اشاره به سابقه بسیار دیرین فقه سیاسی در فقه شیعه خاطر نشان كردند: با وجود این سابقه عریق و ریشه دار، "نظام سازی بر اساس فقه اسلامی" تا قبل از امام راحل عظیم الشأن سابقه نداشته است و آن بزرگوار، اول كسی است كه در مقام نظر و عمل، یك نظام سیاسی را بر مبنای مردمسالاری دینی و ولایت فقیه، مطرح و ایجاد كرد.

حضرت آیت الله خامنه ای پس از بیان اهمیت بی بدیل و تاریخ ساز اقدام امام خمینی در نظام سازی سیاسی، افزودند: تحقق اهداف كلان مادی و معنوی این نظام، بطور طبیعی به زمان طولانی نیاز دارد و به همین علت، در كوتاه مدت و میان مدت ممكن است این تصور در ذهن برخی پیش آید كه حفظ و پایبندی به اصول و مبانی نظام، مانع از دسترسی به پیشرفت و محقق شدن اهداف شده است.

رهبر انقلاب افزودند: ولایت مطلقه فقیه یعنی انعطاف پذیری دستگاه ولایت. و معنای این مسئله این است كه مجموعه دستگاههای تصمیم ساز و تصمیم گیر كه رهبری در رأس آنها قرار دارد بطور دائم با انتخاب آنچه درست تر و كامل تر است، خود را بطور مدام متحول كنند و با تكمیل نظام سازی، كشور را به پیش ببرند

رهبر انقلاب اسلامی در تبیین نگاه صحیح به این چالش بزرگ، به صبر پُر عظمت امام در تحمل فشارها و دشواریها اشاره كردند و افزودند: امام، هیچگاه چه در مسائل داخلی و چه در مسائل خارجی از مبانی و اصول، كوتاه نیامد و ضمن پیگیری اهداف، همواره به هویت نظام، كاملاً وفادار بود.

حضرت آیت الله خامنه ای، پیگیری توأمان هر دو طرف این چالش، یعنی حفظ هویت نظام و دستیابی به پیشرفتهای مادی و معنوی را راه حل مسئله دانستند و خاطر نشان كردند: باید این واقعیت را یك اصل مهم و قطعی دانست كه حفظ اصول نظام و پیشرفت و تعالی كشور، هم جهت و سازگارند و نباید بخاطر برخی مشكلات به قناعت حداقلی اكتفا كرد و از اصول كوتاه آمد.

دیدار رهبری-اعضای مجلس خبرگان

ایشان، حفظ هویت نظام و پیگیری همزمان روند تحقق اهداف مادی، علمی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را كاری مهم، پیچیده و سخت برشمردند و خاطر نشان كردند: پیشرفتهای امروز كشور كه در سایه حفظ اصول بدست آمده با وضع ایران در اول انقلاب قابل مقایسه نیست و این حقیقت نیز نشان میدهد كه پیشرفت و تعالی جامعه، با حفظ اصول و هویت نظام امكان پذیر است، ضمن این كه نصرت الهی نیز تنها در پرتو وفاداری به مبانی اسلام ، شامل حال ملت و كشور خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامی در دومین نكته از سخنانشان در جمع اعضای مجلس خبرگان، به تبیین لزوم تصحیح و تكمیل مستمر مسیر حركت نظام پرداختند.

ایشان، نظام سازی را امری جاری و نه دفعی و یكباره خواندند و افزودند: اصلاح و تكمیل مسیر حركت، جزو متمم نظام سازی است و باید با رصد و بررسی مداوم، اشتباهات را تصحیح، نواقص را رفع و نظام سازی را تكمیل كرد.

حضرت آیت الله خامنه ای، در ادامه همین بحث، موضوع ولایت مطلقه فقیه را ناظر به بحث نظام سازی و اصلاح حركت نظام دانستند و افزودند: بُعد مهمی از مفهوم اطلاق كه ابتدا در قانون اساسی نبود و امام به ولایت فقیه منضم و اضافه كردند به همین مسئله باز می گردد.

رهبر انقلاب افزودند: ولایت مطلقه فقیه یعنی انعطاف پذیری دستگاه ولایت. و معنای این مسئله این است كه مجموعه دستگاههای تصمیم ساز و تصمیم گیر كه رهبری در رأس آنها قرار دارد بطور دائم با انتخاب آنچه درست تر و كامل تر است، خود را بطور مدام متحول كنند و با تكمیل نظام سازی، كشور را به پیش ببرند.

ایشان با اشاره به تناقض ذاتی فهم دشمنان از مفهوم ولایت مطلقه فقیه افزودند: آنها می گویند ولایت مطلقه یعنی كشور بر اساس میل فقیه عادل حركت كند در حالیكه فقیهی كه عادل است نمی تواند به میل خود عمل كند.

رهبر انقلاب در تعبیر دیگری افزودند: مطلقه یعنی در دستِ كلیددار اصلی نظام، حالت انعطافی وجود دارد كه می تواند هر جا لازم شود مسیر را تصحیح و تكمیل كند.

ایشان در تشریح تفاوت برداشتها از مفهوم انعطاف پذیری در بحث ولایت فقیه افزودند: برداشت خطرناكی كه باید از آن بر حذر بود اشتباه گرفتن انعطاف با انحراف و كوتاه آمدن در مقابل فشارهای بیرونی است.

دیدار رهبری-اعضای مجلس خبرگان

حضرت آیت الله خامنه ای در همین زمینه تأكید كردند: نباید بخاطر فشارهای سیاسی ـ تبلیغاتی دشمنان قسم خورده اسلام و ایران، در هیچ مسئله ای، از اصول و مبانی كوتاه آمد و در چارچوب های غربی حركت كرد چرا كه این مسئله تجدید نظر و انحراف است نه انعطاف.

رهبر انقلاب اسلامی در تبیین برداشت صحیح از انعطاف پذیری، پاسخ بروز به مسائل تازه در عرصه های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و دیگر زمینه ها اشاره كردند: بعنوان مثال در بحث بانكداری اسلامی و یا موارد دیگر، مسائل تازه ای بروز میكند كه فقه مكلف است آنها را حل كند.

حضرت آیت الله خامنه ای با انتقاد از برآورده نشدن انتظار ایشان در ایجاد كرسی های آزاد فقهی در حوزه علمیه قم افزودند: باید در حوزه، "درسهای خارج استدلالیِ قوی"، مخصوص فقه حكومتی، وجود داشته باشد تا درباره مسائل و چالشهای نو به نو بحث فقهی شود و سپس نتایج این مباحث در اختیار نخبگان و روشنفكران دانشگاهی و غیر دانشگاهی قرار گیرد تا آنها را به فرآورده هایی قابل استفاده برای افكار عمومی تبدیل كنند.

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه سخنانشان درباره آثاری كه نظام سازی امام خمینی می تواند در بر داشته باشد به حوادث عظیم ماههای اخیر در مصر، تونس، لیبی و یمن اشاره كردند و افزودند: دیكتاتورهای متكی به آمریكا و غرب یكی پس از دیگری سرنگون می شوند و آینده ملتها در معرض احتمالات گوناگونی است كه باید این احتمالات را به طور دقیق تحت نظر داشت.

پیشرفتهای امروز كشور كه در سایه حفظ اصول بدست آمده با وضع ایران در اول انقلاب قابل مقایسه نیست و این حقیقت نیز نشان میدهد كه پیشرفت و تعالی جامعه، با حفظ اصول و هویت نظام امكان پذیر است، ضمن این كه نصرت الهی نیز تنها در پرتو وفاداری به مبانی اسلام ، شامل حال ملت و كشور خواهد بود

رهبر انقلاب، در اختیار گرفتن زمام امور تحولات جاری منطقه را بدست نخبگان دینی، یكی از احتمالات مطرح دانستند اما افزودند: بازگشت عوامل نظام های دیكتاتوری سابق با ظاهری متفاوت و نیز خطر بسیار بزرگ استقرار نظام های وابسته به غرب تحت پوشش دموكراسی و آزادی در این كشورها، از دیگر مسیرهای محتمل است.

حضرت آیت الله خامنه ای تأكید كردند در این اوضاع و احوال پیچیده، طرح موضوع مردمسالاری دینی می تواند به كمك ملتهای منطقه بشتابد و بعنوان هدیه و یادگار امام خمینی نیازهای آنان را بر طرف سازد و با روشن كردن آینده ملت های منطقه، نگذارد دشمنان از خلاءهای موجود استفاده كنند.

دیدار رهبری-اعضای مجلس خبرگان

رهبر انقلاب اسلامی همچنین در بخش دیگری از سخنانشان، ماه مبارك رمضان امسال را برای مردم ایران و نظام اسلامی پر بركت تر و با صفاتر از گذشته خواندند و افزودند: حضور با طراوت و شوق آفرین انبوه جوانان، نوجوانان و دیگر قشرهای ملت مومن ایران در جلسات تلاوت قرآن و مراسم ذكر و دعا و نیایش، حضور سیاسی آگاهانه و معتقدانه در مراسم روز جهانی قدس و حالت خشوع و تضرع ملت در عید سعید فطر، همه و همه نشانه های رحمت و لطف الهی است و این باران فضل الهی جز با اخلاص و ایمان و اعتقاد عمیق ملت به مبانی اسلام، با هیچ انگیزه دیگری، قابل تحقق نیست.

حضرت آیت الله خامنه ای، با استناد به آیات قرآنی نصرت مومنین را تجلی نصرت الهی به نظام اسلامی خواندند و افزودند: ایمان ملت و یاری آنان، زمینه كارهای بزرگ را برای نظام اسلامی فراهم می كند.

ایشان، با اشاره به انواع وسایلی كه دشمنان با اتكاء به آنها انحراف اخلاقی جوانان را دنبال می كنند افزودند: با همه این اقدامات، مردم به توفیق الهی، از ایمان راسخ برخوردارند و وجود جوانان با ظواهر متفاوت در مراسم معنوی، نشان میدهد كه نسل جوان دل در گرو محبت الهی دارد و همین جهت، شیرینی نصرت مومنین و نصرت پروردگار را به همراه آورده و خواهد آورد.

در ابتدای این دیدار آیت الله مهدوی كنی رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: در دو روز برگزاری اجلاس، سخنرانان، مطالب خوبی در خصوص موضوعات فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بیان كردند كه از دلسوزی آنان برای انقلاب و كشور  نشأت می گیرد.

آیت الله هاشمی شاهرودی عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان هم در گزارشی از دو روز نشست خبرگان ملت گفت: خبرگان منتخب ملت در بیانیه پایانی نشست بر حفظ وحدت و حضور حداكثری در انتخابات و نیز رصد توطئه های دشمن و جریان فتنه، و پرهیز از طرح مسائل تنش زا در كشور  تأكید كردند.

بخش سیاست تبیان


منبع :دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین