مشكلات فعلی جامعه‌ی ما از كجا سر در آورده؟ آیا جز این است كه حجاب را كه از جنس محبت است از ما گرفته‌اند و به تبع آن، محبت از میان خانه‌ها و خانواده‌های ما نیز رخت بر بسته؟...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شكسته‌شدن حصارهای امن

كارشناسی و موشكافی علل بی‌اخلاقی و بداخلاقی در زندگی بشر


مشكلات فعلی جامعه‌ی ما از كجا سر در آورده؟ آیا جز این است كه حجاب را كه از جنس محبت است از ما گرفته‌اند و به تبع آن، محبت از میان خانه‌ها و خانواده‌های ما نیز رخت بر بسته؟...

(آنچه را كه از حقیقت می‌بینید باور كنید، قَدْ بَیَّنّا لَكُمُ الْآیاتِ اِنْ كُنْتُمْ تَعْقِلُونَ)


بد حجابی

كارشناس و كارشناسی لازم نیست، حتی جوان خام و خرده‌عقلی مثل من هم خوب می‌داند كه دلیل سست‌شدن بنیان خانواده‌ها، از بین‌رفتن محبت بین همسران است. از بین‌رفتن علقه و وابستگی و اعتماد و وفاداری و پایبندی به‌ عهد است. از بین‌رفتن حریم انسانی و شكسته‌شدن حصارهای امن حجاب است. بله، در جامعه‌ای كه مردان آن، نگاه از معشوق خود بگیرند و چشمان خویش را هرز بگردانند، زنان، هرزه خواهند شد. در جامعه‌ای كه زنان آن در قید حیا و حجب نباشند، مردان لاقید خواهند بود.

 

 

گه‌گه، نگاهم به نگار دگران شد                             وان‌گه، ایام به كامم گذران شد

آن‌گه، ‌نگارم چو نگاهش نگران شد                         ناگه، طالع به ستاره‌ام سرطان شد

 

معلوم است كه وقتی حب افراد در دل یك‌دیگر عمیق نباشد و حقیقی نباشد، اوضاع می‌شود همین بل‌بشویی كه امروز هست. وقتی مردی همسرش را دوست داشته باشد، می‌تواند به او خیانت كند؟ وقتی زنی همسرش را دوست داشته باشد، آیا زینت‌های زنانه‌ی خود را برای دیگران هم به نمایش می‌گذارد؟

وقتی پدر و مادری، فرزندان خود را دوست داشته باشند، نسبت به خرید لباس‌های فرزندان خود حساس و دقیق نمی‌شوند؟ وقتی پدری دختر خود را دوست داشته باشد، اجازه اختلاط بی‌قید و شرط دخترش با "پسران نامحرمِ معلوم نیست از كجا آمده" را می‌دهد؟ وقتی خانواده‌ای نسبت به سرنوشت خوب و آینده‌ی روشن پسر جوان خود علاقه‌مند باشند، اجازه اینكه او مهر و عطوفت خود را به هر دختری ابراز كند به او می دهند؟

مشكلات فعلی جامعه‌ی ما از كجا سر در آورده؟ آیا جز این است كه حجاب را كه از جنس محبت است از ما گرفته‌اند و به تبع آن، محبت از میان خانه‌ها و خانواده‌های ما نیز رخت بر بسته؟ مگر با هم به این نكته نرسیدیم كه شیطان، راهی بهتر از، از میان برداشتن حریم‌ها و دامن زدن به آتش هوس و برپا كردن شعله‌ی فحشا، برای ضربه زدن به اشرف مخلوقات پیدا نمی‌كند؟

مگر نمی‌بینیم كه تمام تمركز دشمنان این آب و خاك، دشمنان این دین و آیین، بر روی روابط آزاد بین جنس مذكر و مؤنث است؟ مگر نمی‌دانیم كه هر جا كه نگاه ‌آدم‌ها به هم نگاه جنسی و فیزیكی باشد، تعادل روحی و تمركز روانی از بین می‌رود و هر آنچه از اخلاقیات بافته شده پنبه می‌شود؟

عدم حیا یكی از عوامل بی حجابی زنان در جامعه می باشد. حیا یعنی شرم، حیا یعنی اینكه انسان از ترس ملامت دیگران از انجام كاری خودداری و پرهیز كند.اسلام به حیا به دیده احترام می نگرد و به آن توصیه موكد دارد؛ چرا كه این صفت یكی از صفات برجسته و امتیازات آدمی است، به خصوص حیا برای زنان مسلمان

حیا به زنان مسلمان زیبایی، حرمت، عزت و آبرو می بخشد، همان طور كه اگه حیا نباشد، باعث ذلت و خواری و سبكی وی می شود. در كلامی از حضرت امیرالمومنین علی (ع)  آمده كه فرمودند:شش چیز و صفت نیكوست، ولیكن از شش گروه بهتر و نیكوتر است. از جمله آنهاست: حیا نیكو و خوب است برای همگان، ولیكن از زنان نیكوتر است. امام صادق می فرمایند: بهترین زنان،‌عاقلان با حیا و خجالت پیشه اند.

معادله‌ی بر هم‌زننده‌ی آرامش زندگی بشر امروزی، معادله‌ی پیچیده‌ی چند مجهولی نیست. متغیری كه ارتباط مستقیم با سلامت جامعه امروز ایران دارد، متغیر حجاب است. حجاب چشم و زبان و رفتار، حجاب جسم و فكر و روح.

اگر چشم با حیا باشد، اگر زبان محجوب باشد، اگر رفتار، اخلاقی باشد، اگر جسم زیبا برای همه به نمایش در نیاید، اگر فكر‌ها متمركز باشد و اگر روح پاك باشد، بسیاری از مشكلات جامعه، سه سوته و یك فوریتی مرتفع می‌شوند و فضا برای رشد علمی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی باز می‌شود.

بد حجابی

عدم وجود حجاب و از بین رفتن محبت در جامعه، به این راحتی و خیلی سریع هم اتفاق نیفتاده. سالها زمان صرف شده تا ستونهایی كه حجاب بر آنها بنا شده فرو بریزند و حجاب از سر آدمی سایه كم كند ...

از بین رفتن غیرت مردان به حفظ حریم زندگی و حفاظت از ناموس‌شان

از بین رفتن عفت زنان و پذیرش به اشتراك‌گذاری خصیصه‌های زنانگی‌شان برای گروه انبوه مردان كوچه و خیابان

محو شدن حیا در صدای كشدار و مملو از طنازی دختركان جوان برای جلب احساس شهوت مردان، گرگ‌صفتی و نامرد شدن خیلی از مردان و ...

عدم غیرت ناموسی

می توان گفت دلیل بخشی از بی حجابی زنان در جامعه؛ عدم توجه مردان و رضایت آنها به بی حجابی ناموسشان است.از زاویه دید غیرت می توان اینگونه نتیجه گرفت: اگر زنی بی حجاب است و خود را در جامعه نمایان می كند، علت آن را باید در بی غیرتی مردان جستجو كرد؛ چرا كه چنین مردانی به گونه ای به بد حجابی بانوان خویش حساسیت لازم را نشان نداده و پذیرفته اند كه زنانشان این گونه در معرض دید شكارچیان گرسنه قرار گیرند.

اگر مردی دارای غیرت باشد، در نگهداری ناموس خود كوتاهی نمی كند و نمی پسندد ناموسش به عنوان طعمه و شكار شكارچیان وده قرار گیرد و همواره بیم آن دارد كه تیر زهرآلود شیطان های دو پا، شریك زندگی او را زخمی كند.غیرت یعنی رشك بردن، حمیت، ناموس پرستی(ناموس دوستی) و غیرت به معنای كوتاهی نكردن در حفظ و نگاهبانی آنچه لازم و ضروری است، غیرت یعنی دفاع از محبوب در مقابل متجاوز.

در تعریف غیرت ناموسی اینگونه بیان می شود:مرد تكیه گاه زن است، بر مرد لازم است كه از حرمت و كرامت بانوی خویش دفاع كند و یك لحظه از ارزش و كرامت بانوی خویش غافل نشود.غیرت ناموسی بدین معناست كه مرد ناموس خود را از تیررس مردان نامحرم دور نگه دارد و نگذارد كه گردش های بی موقع فرجامی ناگوار را برای همسر او رقم بزند. دین مقدس اسلام غیرت را به عنوان یك پدیده ارزشمند مورد توجه قرار می دهد به گونه ای كه پیامبر اكرم(ص) می فرمایند:همانا غیرت نشانه ایمان است

و همه این ها ...

اتفاقی نبوده كه یك شبه مقدور باشد، قطعا شیطان زمان، سالهاست كه دست به كار شده و قصد از بین بردن محبت ناشی از حجاب در ایران اسلامی را دارد.

 

فرآوری: نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان


منابع:

سایت چارقد/انجمن گفتگوی بانوان مسلمان ایران

 

مطالب مرتبط :

مرزداری لذات تا حفظ خانواده

لباس ها ی محرک و اجتماع تشنه

بی حجابی از نوع مدرن

قدم قدم تا بی بند و باری

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .