تبیان، دستیار زندگی
تماشاگه خودرو اولین و بزرگ ترین موزه خودرو در ایران است که در سال 1382 راه اندازی شد. در این تماشاگه بیش از 40 اتومبیل قدیمی جهت نمایش جای گرفته که تاریخ اتول سواری ایران را برایتان به تصویر می کشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اتول های تاریخی ایران
اتول های تاریخی ایران


تماشاگه خودرو اولین و بزرگ ترین موزه خودرو در ایران است که در سال 1382 راه اندازی شد. در این تماشاگه بیش از 40 اتومبیل قدیمی جهت نمایش جای گرفته که تاریخ اتول سواری ایران را برایتان به تصویر می کشد. با اتومبیل های براق و خوشرنگی که با وجود عمر درازشان هنوز هم جذاب و دیدنی هستند!

اولین خودرو در سال 1279 توسط مظفرالدین شاه قاجار وارد كشور شد. این در حالی است كه استفاده از خودرو تا سال 1305 مختص دربار بود و از این سال به بعد خودرو مورد توجه عامه مردم قرار گرفت و به این طریق خودروهای وارد شده به كشور افزایش یافت.

با ورود به سالن تماشاگه كنار در ورودی موزه سمت راست دو كالسكه قدیمی متعلق به 150 سال پیش خود نمایی می كند، اولین كالسكه كه به رنگ آبی فیروزه ای و طلایی مزین شده و به كالسكه نادری معروف است كه به سفارش ایران در وین ساخته شده و كالسكه دوم نیزكه به كالسكه تاج گذاری شناخته می شود

خودروهای موجود در این تماشاگه، خودروهایی هستند با برند آلفا رومئو، فراری، لامبورگینی، كرایسلر، رولزرویس، كادیلاك، جگوار، بنتلی و بنز كه در حال حاضر ردپایی از نسل جدید این خودروها در كشور پیدا نمی شود و اگر هم خودروی با برندهای مذكور در خیابان های شهر به چشم خورد به طور محدود از سوی بخش حقیقی وارد كشور شده است. با این حال نگه داری از این خودروهای عتیقه در كیلومتر 11جاده مخصوص كرج كمی عجیب به نظر می رسد.

اتول های تاریخی ایران

با ورود به سالن تماشاگه كنار در ورودی موزه سمت راست دو كالسكه قدیمی متعلق به 150 سال پیش خود نمایی می كند، اولین كالسكه كه به رنگ آبی فیروزه ای و طلایی مزین شده و به كالسكه نادری معروف است كه به سفارش ایران در وین ساخته شده و كالسكه دوم نیزكه به كالسكه تاج گذاری شناخته می شود و در اتریش ساخته شده است؛ این كالسكه هم در زمان قاجار به رنگ آبی فیروزه ای و طلایی مزین بود؛ اما در زمان پهلوی رنگ آن به مشكی و طلایی تغییر كرد.

اتول های تاریخی ایران

سمت چپ سالن هم قدیمی ترین خودروی موجود در ایران كه یك موریس آكسفورد قرمز رنگ است خود نمایی می كند؛ این خودرو كه در سال 1912 تولید شده به موتوری با ظرفیت 1018سی سی مجهز است كه 10 اسب بخار قدرت تولید می كند. در كنار موریس آكسفورد، رولز رویس اولین خودروی كه توسط احمد شاه قاجار وارد كشور شده آرام گرفته است. در مجموع از این خودرو هشت هزار دستگاه در سال 1906 تولید شده که بد نیست بدانید حداكثر سرعت آن فقط 80 كیلومتر در ساعت است!

اتول های تاریخی ایران

بنز 500 K هم از نادرترین خودروهای دنیا است كه در سال 1934 میلادی طراحی شد، این خودرو یكی از ارزشمندترین خودروهای موزه است که اولین خودرو سریع طراحی شده در جهان به حساب می آید كه سرعتی برابر با 200 كیلومتر در ساعت دارد و در مجموع 354دستگاه از این خودرو در دنیا تولید شده است!

اتول های تاریخی ایران

در میان رولز رویس های موزه، خودرو احمد شاه قاجار كه یك رولزرویس سیلورگوست دهه 20 است و هم رولز رویس فانتوم 4 بیش از سایر مدل ها خود نمایی می كند. از مدل رولز رویس فانتوم 4 در مجموع 18 دستگاه در جهان تولید شده كه از این تعداد تنها یك مدل آن ضد گلوله است كه این خودرو هم توسط احمد شاه قاجار وارد كشور شده است. رویس فانتوم 4 دارای شیشه های قطور بوده و هیبتی در حد یك تانك دارد، این خودرو هشت سیلندر است و سرعتی معادل 260 كیلومتر در ساعت دارد.

اتول های تاریخی ایران

در این میان خودروی كورسی كوچكی كه سه آرم بزرگ دارد هم به چشم می خورد. این خودرو توسط پورشه، بنز و فولكس كه سه كمپانی بزرگ هستند تولید شده و به سفارش صدر اعظم آلمان برای ولیعهد ایران طراحی و ساخته شده و در دنیا بی نظیر است. این خودرو به دو محور ترمز و به دو سوئیچ نقره ای و طلایی مجهز است كه با سوئیچ نقره ای می توان با دو دنده و تا سرعت 30 كیلومتر در ساعت حركت كرد و با سوئیچ طلایی هم می توان با شش دنده تا 160 كیلومتر در ساعت حركت كرد.

اتول های تاریخی ایران

در كنار این خودروهای لیموزینی خود نمایی می كند كه برای اولین بار و به منظور دید بهتر چراغ های آن روی سپر نصب شده است. موتور این خودرو شش سیلندر خطی است كه به بیش از شش كیلو طلا مجهز است.

اتول های تاریخی ایران

كنتینانتال سفیدرنگ با بیش از شش متر طول و با تودوزی مخمل بنفش كه شما را مجذوب خود می کند. در گوشه دیگر سالن رولزرویس قرار دارد. همچنین فانتوم و یك فورد قدیمی با چمدان های روی باربند آن از دیگر خودروهای این سالن هستند.

اتول های تاریخی ایران

كرایسلر c300 كه طراحی آن توسط ایتالیا صورت گرفته هم از برترین های این تماشاگه است این خودرو به تجهیزاتی مانند كولر، بخاری و گرامافون مجهز است و تمام بخشهای فلزی این خودرو از آب طلا است.

تماشاگه خودرو را باید در جاده مخصوص کرج - کیلومتر 11 - جنب فروشگاه سپه - خ. 25 ببینید.

اتول های تاریخی ایران
اتول های تاریخی ایران
اتول های تاریخی ایران
اتول های تاریخی ایران

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از دنیای اقتصاد