تبیان، دستیار زندگی
در هنگامه غفلت مردم، نابودی حق وآشکاری ظلم، (امام (ع)) خروج می کند. به سبب این خروج، اهل آسمان وساکنان آن شادمان می شوند وزمین را از عدل وداد پر کند؛ چنان که از ظلم وجور پر شده باشد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پاداش منتظران

خوشاحال آنانکه چشم به راه خوبی‏ها نشسته‏اند! چه بزرگ است پاداش آنان که به انتظار موعود جهانی روزگار می‏گذرانند و چه شکوهمند است رتبه و مقام آنان که منتظر حقیقی قائم آل محمّدصلی الله علیه وآله هستند!

امام زمان (عج)

بسیار بجاست که در فضیلت و رتبه بی‏نظیر جرعه نوشان جام انتظار سخن بگوییم و نمونه‏هایی از کلمات پیشوایان دین را بیاوریم.

امام صادق‏علیه السلام فرمودند:

خوشا به حال شیعیان قائم ما (اهل بیت)، آنها که در دوران غیبت او، ظهورش را انتظار دارند و در ایام ظهورش سر به فرمان او می‏آورند. آنها دوستان خدایند که هیچ ترس و اندوهی برای ایشان نخواهد بود.(1).

و چه افتخاری از این برتر که مدال دوستی پروردگار را بر سینه دارند. و چرا باید گرفتار غم و اندوه شوند و حال آنکه زندگی و مرگ آنها ارزشی گران پیدا کرده است.

آری آنان که در دوران غیبت بر ولایت امام زمان خود باقی بمانند و عهد و پیمان خود با آن بزرگوار را استوار دارند مانند رزمندگانی هستند که در رکاب پیامبر به نبرد با دشمنان خدا پرداخته و در آن صحنه به خون خود غلطیده‏اند!

امام سجادعلیه السلام فرمودند:

کسی که در زمان غیبت قائم ما بر ولایت ما استوار باشد خداوند پاداش هزار شهید از شهدای جنگ بدر و احد را به او خواهد داد. (2).

آری آنان که در دوران غیبت بر ولایت امام زمان خود باقی بمانند و عهد و پیمان خود با آن بزرگوار را استوار دارند مانند رزمندگانی هستند که در رکاب پیامبر به نبرد با دشمنان خدا پرداخته و در آن صحنه به خون خود غلطیده‏اند!

منتظرانی که جان بر کف به انتظار یاری فرزند رسول خداصلی الله علیه وآله ایستاده‏اند از هم اکنون در خیمه جنگ و در کنار امیر جبهه حق هستند.

امام صادق‏علیه السلام فرمودند:

اگر کسی از شما ( شیعیان ) بمیرد در حالی که منتظر امر (فرجِ امام مهدی‏علیه السلام) باشد همانند کسی است که در کنار قائم‏علیه السلام و در خیمه‏اش بوده است! سپس اندکی درنگ کرد و فرمود: نه بلکه مانند کسی است که در کنار حضرت جنگیده و شمشیر زده است! سپس فرمود: نه به خدا قسم؛ بلکه مثل کسی است که در کنار رسول خداصلی الله علیه وآله به شهادت رسیده باشد(3).

این گروه همان جماعتی هستند که قرن‏ها پیش، پیامبر بزرگ خدا آنها را برادران و رفقاء خود خوانده است و دوستی و مودّت قلبی خود را نسبت به ایشان اعلام کرده است.

امام صادق علیه السلام فرمود: اگر کسی از شما ( شیعیان ) بمیرد در حالی که منتظر امر (فرجِ امام مهدی‏علیه السلام) باشد همانند کسی است که در کنار قائم‏علیه السلام و در خیمه‏اش بوده است! سپس اندکی درنگ کرد و فرمود: نه بلکه مانند کسی است که در کنار حضرت جنگیده و شمشیر زده است! سپس فرمود: نه به خدا قسم؛ بلکه مثل کسی است که در کنار رسول خداصلی الله علیه وآله به شهادت رسیده باشد

امام باقرعلیه السلام فرمود:

روزی پیامبر در حضور گروهی از اصحاب خود فرمود: خدایا برادران مرا به من نشان ده! و این جمله را دو بار فرمود: اصحاب حضرت گفتند: ای رسول خدا آیا ما برادران تو نیستیم؟!

فرمود: خیر، شما اصحاب من هستید و برادران من قومی هستند در آخرالزمان؛ که به من ایمان می‏آورند و حال آنکه هرگز مرا ندیده‏اند! خداوند آنها را به اسم خود و پدرانشان به من معرفی کرده است... استواری هر یک از ایشان در دین خود از کندن خارهای گون در شب تاریک و به دست گرفتن آتش گداخته، سخت‏تر است. آنها مشعل‏های هدایت هستند که خداوند آنها را از فتنه‏های تیره و تار نجات می‏بخشد. (4).

و پیامبر اسلام‏صلی الله علیه وآله فرمودند:

خوشا حال کسی که قائم اهل بیت مرا درک کند و حال آنکه پیش از قیامش به او اقتدا کرده باشد. با دوستان او دوستی و از دشمنان او بیزاری جسته باشد و امامان پیش از او را نیز دوست داشته باشد. آنها رفقای من و صاحبان دوستی و مودت من و گرامی‏ترین امت من نزد من هستند. (5).

و اینان که به چنین مقام و رتبه‏ای نزد پیامبر دست یافته‏اند به شرف خطاب حضرت دوست مشرف می‏شوند! آن هم ندایی که مملوّ از محبّت و عشق است و حکایت از نهایت تقرّب و نزدیکی آنها به محضر حضرت حق دارد.

خوشا حال شیعیان ما، آنان که در زمان غیبت قائم ما به ریسمان دوستی ما، چنگ زنند و بر دوستی، و بیزاری از دشمنانمان استوار بمانند. آنها از ما هستند و ما از آنها. آنها به پیشوایی ما راضی شدند (و امامت ما را پذیرفتند) و ما نیز به شیعه بودن آنها راضی و خشنود شدیم. خوشا حال ایشان!! به خدا قسم اینان در قیامت با ما و در رتبه و درجه ما خواهند بود

امام باقرعلیه السلام فرمودند:

روزگاری بر مردم می‏آید که امامشان غایب خواهد بود پس خوشا حال آنان که در آن زمان بر امر (ولایت) ما استوار بمانند. به راستی که کمترین پاداش آنها این است که حضرت پروردگار آنها را ندا می‏دهد که: ای بندگان من، به سرّ من (و امام غایب) ایمان آوردید و او را تصدیق کردید پس شما را بشارت باد به پاداش نیکوی من، شما به حقیقت بندگان من هستید. اعمال شما را می‏پذیرم و از خطاهای شما می‏گذرم و به (برکت) شما باران را بر بندگانم نازل می‏کنم و بلا را از ایشان می‏گردانم و اگر شما (در میان مردم) نبودید حتماً عذاب خود را (بر مردم گنهکار) می‏فرستادم. (6).

منتظر

ولی به راستی چه چیز منتظران را آرام می‏کند و انتظار آنها را پایان می‏دهد؟ چه چیز روشنی چشم ایشان است و دل بی قرار آنها را قرار و آرام می‏بخشد؟ آیا آنان که عمری به جادّه انتظار چشم دوخته‏اند و در همین مسیر با همه سختی‏هایش راه پیموده‏اند تا به دشت سر سبز موعود منتظر پای گذارند به پاداشی کمتر از هم‏نشینی با محبوب و معشوق خود راضی می‏شوند؟! و چه فرجامی از این زیباتر و چه لحظه‏ای از این باشکوه‏تر!

امام کاظم‏علیه السلام فرمودند:

خوشا حال شیعیان ما، آنان که در زمان غیبت قائم ما به ریسمان دوستی ما، چنگ زنند و بر دوستی، و بیزاری از دشمنانمان استوار بمانند. آنها از ما هستند و ما از آنها. آنها به پیشوایی ما راضی شدند (و امامت ما را پذیرفتند) و ما نیز به شیعه بودن آنها راضی و خشنود شدیم. خوشا حال ایشان!! به خدا قسم اینان در قیامت با ما و در رتبه و درجه ما خواهند بود. (7).

1- کمال‏الدین، ج 2، باب 33، ح 54، ص 39

2- همان، باب 31، ح 6، ص 592

3- بحارالانوار، ج 52، ص 126

4- همان، ص 123

5- کمال‏الدین، ج 1، باب 25، ح 2، ص 535

6- همان، باب 32، ح 15، ص 602

7- کمال‏الدین، ج 2، باب 34، ح 5، ص 43

نویسنده : محمد امین بالادستیان

محمد مهدی حائری‏پور

مهدی یوسفیان

   بخش مهدیت تبیان   


منبع: کتاب نگین آفرینش

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.