تبیان، دستیار زندگی
مدیر عامل شرکت انتقال گاز ایران از صادرات 3.1 میلیارد متر مکعب گاز و واردات به همین میزان در طول 4 ماه ابتدایی سال خبر داد و گفت: امسال 1500 کیلومتر خط فشار قوی به طول خطوط لوله افزوده و تعداد 6 تاسیسات تقویت فشار نیز در مدار قرار می‌گیرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

امسال خطوط لوله‌گازافزایش می‌یابد


 مدیر عامل شرکت انتقال گاز ایران از صادرات 3.1 میلیارد متر مکعب گاز و واردات به همین میزان در طول 4 ماه ابتدایی سال خبر داد و گفت: امسال 1500 کیلومتر خط فشار قوی به طول خطوط لوله افزوده و تعداد 6 تاسیسات تقویت فشار نیز در مدار قرار می‌گیرد.


خط لوله گاز

شرکت انتقال گاز ایران یکی از شرکت‌های تابعه شرکت ملی گاز ایران است که وظیفه انتقال گاز از پالایشگاه‌های گازی کشور را تا مبادی ورودی شهرها توسط حدود 33 هزار کیلومتر خط فشار قوی بر عهده دارد.

این شرکت در حال حاضر دارای10 مرکز بهره برداری در سرتاسر کشور است که کار تعمیرات و نگهداری از خطوط انتقال گاز و تأسیسات تقویت فشار را عهده دار هستند.

رضا الماسی مدیر عامل این شرکت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درخصوص آخرین اقدامات این شرکت در زمینه تعمیر و نگهداری خطوط انتقال گاز گفت: امسال یکی از مهم‌ترین اقداماتی که در دستور کار داریم، بحث تعمیرات گسترده بر روی خطوط سراسری و تأسیسات تقویت فشار است.

وی ادامه داد: از جمله عملیات‌های در دست اقدام تغییر و  82 توربوکمپرسور در سرتاسر کشور است.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با اشاره به تعمیرات خطوط اول و دوم سراسری گاز تصریح کرد: در خط اول سراسری گاز تعمیراتی را از بید بلند تا آستارا و خط دوم سراسری از کن‌گان تا منطقه نور آباد در دستور کار داریم که این موارد مهم‌ترین تعمیرات در خصوص خطوط لوله است.

الماسی با اشاره به اینکه 1200 نقطه از خط اول سراسری باید مورد تعمیر قرار گیرد، اظهار کرد: این 1200 نقطه در میان مناطق 1، 2، 3 و 9 پراکنده است. تاکنون حجم عظیمی از این تعمیرات انجام شده اما بر اساس برنامه زمان‌بندی قصد داریم تا پایان مهر ماه تعمیرات به پایان برسد تا مشکلی در خصوص انتقال گاز وجود نداشته باشد.

وی تصریح کرد: این 1200 نقطه تعمیرات شامل تعویض لوله، ترمیم و تعمیر است که در انتهای عملیات آن هستیم و همان‌طور که گفته شد تا پایان مهر ماه این عملیات خاتمه می‌یابد.

الماسی با اشاره به احداث خط دوم خروجی از پالایشگاه کن‌گان خاطرنشان کرد: یکی دیگر از فعالیت‌هایی که در دستور کار قرار داده‌ایم احداث خط دوم خروجی به طول 5.5 کیلومتر از این پالایشگاه است که بتوانیم خروجی آن را به خط سوم و دهم نیز وصل کنیم و تنها این پالایشگاه به خط دوم سراسری محدود نباشد بلکه خطوط دیگر نیز بتوانند گاز پالایشگاه کن‌گان را نیز منتقل کنند.

60 کیلومتر از خط دوم سراسری نیز در منطقه کن‌گان و فراشبند در حال اجرا است که از این میزان حدود 40 کیلومتر از تعمیرات آن به پایان رسیده و 20 کیلومتر دیگر نیز به زودی به پایان می‌رسد تا بتوانیم از این خط در فصل سرما نیز استفاده لازم را ببریم

وی ادامه داد: 60 کیلومتر از خط دوم سراسری نیز در منطقه کن‌گان و فراشبند در حال اجرا است که از این میزان حدود 40 کیلومتر از تعمیرات آن به پایان رسیده و 20 کیلومتر دیگر نیز به زودی به پایان می‌رسد تا بتوانیم از این خط در فصل سرما نیز استفاده لازم را ببریم.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز با اشاره به تعویض 2.5 کیلومتر از خط دوم سراسری در منطقه نور آباد که در حال اجراست، گفت: انتظار داریم این عملیات نیز تا زمان مقرر به پایان رسد که به طور کلی باید اضافه کرد عمده‌ترین بحث تعمیرات در خط دوم سراسری در منطقه جنوب کشور و در خط اول سراسری حد فاصل جنوب تا شمال کشور است.

وی با اشاره به عملیات پیگرانی هوشمند، تمیزکنند،نشت یابی و عملیات هات تب(انشعاب گیری گرم) که در دستور کار این شرکت است، تصریح کرد: بر اساس برنامه پیش بینی شده مقرر شده بود تا 3هزار و 235کیلومتر پی گرانی هوشمند، 19 هزار کیلومتر پی گرانی تمیز کنند، 36 هزار و 500 کیلومتر نشت یابی و 250 مورد عملیات هات تپ (انشعاب گیری گرم) و 106 کیلومتر نیز تغییر کلاس در خطوط لوله و یک میلیون و 281 هزار مورد تعویض پوشش خطوط در سال جاری انجام شود که مجموع این عملیات‌ها در سر تا سر کشور پراکنده است و غالب این موارد توسط پیمانکاران انجام می‌شود.

خط لوله گاز

الماسی گفت: در حال حاضر 38 درصد از تعمیرات توربین‌ها انجام شده و 24 درصد از این تعمیرات را نیز در حال انجام و 38 درصد نیز در نوبت انجام است که امیدواریم تا مهر ماه به یک رقم قابل توجهی در این خصوص دست پیدا کنیم.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز با اشاره به اینکه علاقه‌مندیم بتوانیم خدمات خود را نیز در کنار صادرات گاز به کشورهای متقاضی صادر کنیم، اظهار کرد:در سال 88 یک دوره آموزشی در ایران برگزار شد که ترکیه نیز در این دوره آموزشی شرکت کرد و از آموزش ما بهره برد.این دوره تجربه بسیار موفقی در این خصوص بود و همچنین اعلام کردیم می‌توانیم به کشورهای متقاضی نیز خدمات خود را ارائه کنیم،اما متأسفانه تاکنون هیچ حرکت جدی در این مورد انجام نداده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه رفتن به فضای بین‌المللی مشکلات زیادی برایمان ایجاد می‌کند گفت: یکی از موانعی که تا کنون نتوانستیم خدمات فنی خود را صادر کنیم، همین مورد است اما ما راغب هستیم تا بتوانیم در کنار صادرات گاز خدماتمان را نیز صادر کنیم.

الماسی خاطرنشان کرد: شرکت انتقال گاز علی رغم اینکه توانایی بسیاری در تعمیرات و نگهداری خطوط دارد اما هرگز به این حد اکتفا نکرده و هراز گاهی با شرکت‌های بزرگی که در این زمینه صاحب نظر هستند، گفت‌وگو و تبادل نظر می‌کنیم و سعی می‌شود تا از ظرفیت‌های فنی آن‌ها استفاده کنیم.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز اظهار کرد: امسال 1500 کیلومتر خط فشار قوی به طول خطوط لوله افزوده و تعداد 6 تأسیسات تقویت فشار نیز در مدار قرار می‌گیرد که با این حساب طول خطوط به بیش از 34 هزار کیلومتر و تعداد تأسیسات نیز به 73 تأسیسات می‌رسد.

در سال 88 یک دوره آموزشی در ایران برگزار شد که ترکیه نیز در این دوره آموزشی شرکت کرد و از آموزش ما بهره برد.این دوره تجربه بسیار موفقی در این خصوص بود و همچنین اعلام کردیم می‌توانیم به کشورهای متقاضی نیز خدمات خود را ارائه کنیم،اما متأسفانه تاکنون هیچ حرکت جدی در این مورد انجام نداده‌ایم

وی گفت: تأسیسات توسعه تبریز نیز آماده راه اندازی است و تا پایان سال جاری در مدار قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز با اشاره به آمار صادرات، واردات، انتقال و سوآپ گاز تا پایان تیر ماه گفت: در 4 ماه ابتدایی سال 3.1 میلیارد متر مکعب واردات گاز از ترکمنستان و آذربایجان داشتیم و همچنین 3.1 میلیارد متر مکعب نیز گاز به ترکیه، نخجوان و ارمنستان صادر کردیم.

وی با اشاره به اینکه 100 میلیون متر مکعب گاز نیز در این مدت سوآپ کردیم تصریح کرد: در این مدت توانستیم 51.4 میلیارد متر مکعب گاز را در سر تا سر شبکه داخلی انتقال و به مبادی صادراتی و شهرها برسانیم.

بخش اقتصاد تبیان

منبع:فارس نیوز

لینک های مرتبط :

به فرمایشات رهبری عمل شده است؟

جهاد اقتصادی و افق 14 سال پیش رو

بازار سکه و شعار جهاد اقتصادی

کسب روزی حلال نوعی جهاد

جهاد اقتصادی و پیشرفت بومی

جهاد اقتصادی با تکیه بر مبانی دین

ملزومات تحقق جهاد اقتصادی

آیا شرایط حاضر عادلانه است؟

عدالت چگونه محقق می‌شود؟