تبیان، دستیار زندگی
فیفا و رقابت های جام جهانی فدراسیون جهانى فوتبال فیفا در روز بیست و یکم ماه مه سال 1904در پاریس بنیانگذارى شد و مقر آن از سال 1932 به بعد در شهر زوریخ در سوییس است. به گزارش خبرنگار "مهر" در حالی که تا کمتر از دو هفته دیگر ب...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مروری بر نحوه عملکرد فدراسیون بین المللی فوتبال؛

فیفا و رقابت های جام جهانی


فدراسیون جهانى فوتبال فیفا در روز بیست و یکم ماه مه سال 1904در پاریس بنیانگذارى شد و مقر آن از سال 1932 به بعد در شهر زوریخ در سوییس است.

به گزارش خبرنگار "مهر" در حالی که تا کمتر از دو هفته دیگر به آغاز رقابت های جام جهانی 2006زمان نمانده نگاهی داریم به فدراسیون بین المللی فوتبال که برگزار کننده پرتماشاگرترین و پردرآمدترین رشته ورزشی جهان است.

بنیانگذاران فدراسیون بین المللی فوتبال،کشورهاى فرانسه، بلژیک، دانمارک، سوئد، هلند، اسپانیا و سوییس هستند ضمن اینکه آلمان نیز در سال 1904،سال تاسیس فیفا، به این فدراسیون پیوست.

فدارسیون جهانى فوتبال در حال حاضر 207عضو دارد و در واقع شش فدارسیون قاره اى را تحت پوشش خود دارد از جمله فدارسیون فوتبال اروپا که به یوفا شهرت دارد.

وظیفه فدارسیون جهانى فوتبال، برنامه ریزى و برگزارى جام جهانى فوتبال زنان و مردان، جام کنفدراسیون ها، جام جهانى جوانان زیر 17سال و زیر 20سال، جام جهانى فوتبال ساحلى، جام جهانی فوتسال و همچنین رقابت هاى فوتبال مسابقات المپیک است.

برگزارکننده اصلى جام جهانى فوتبال 2006هم آلمان و یا فدارسیون فوتبال این کشور نیست، بلکه خود فدراسیون جهانى فوتبال است و آلمان فقط میزبانى برگزارى این رقابت ها را برعهده دارد.

بالاترین مرجع تصمیم گیرى در فدراسیون جهانى فوتبال، مجمع فیفاست که نشست آن هر دوسال یک بار برگزار می شود و در جریان آن درباره مقررات و مسایل مختلف فوتبال تصمیم گیرى می شود.

در چارچوب این راى گیری ها هر عضو از یک راى برخوردار است و هیچ فرقى نمی کند که این عضو از کدام قاره است و چه زمان به عضویت فدارسیون جهانى فوتبال در آمده است.

در راس فیفا، دبیرکل فدارسیون جهانى فوتبال قرار دارد که در حال حاضر هم این مقام در دست جوزف سپ بلاتر هفتاد ساله از سوییس است.

حقوق مربوط به تمامى تصاویر و صداهایى که در چارچوب جام جهانى از مسابقات تهیه و از طریق رسانه هاى پخش می شود،در اختیار فیفاست. این کمیته اجراىی فدارسیون جهانى فوتبال است که تصمیم می گیرد این حقوق را در ازاى دریافت چه مبلغى واگذار کند.

براى نمونه فیفا در ازاى فروش حقوق پخش جام جهانى فوتبال 2006آلمان، مجموعا یک میلیارد و 600میلیون فرانک سوییس دریافت کرده و از آن گذشته 700میلیون فرانک دیگر هم از شرکت هایى می گیرد که قصد دارند در ارتباط با جام جهانى دست به تبلیغات بزنند.

البته برنامه ریزى و برگزارى جام جهانى 2006هم براى فیفا حدود یک میلیارد فرانک سوییس هزینه داشته اما با وجود این شکى نیست که فدراسیون جهانى فوتبال، نهادى است پرقدرت و همچنین پردرآمد.