تبیان، دستیار زندگی
آیةالله سیدجواد خامنه‌ای فرزند آیةالله سیدحسین، عالم بزرگ و امام مسجد جامع تبریز، در نجف به دنیا آمد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سیدجواد خامنه ای

از مجموعه مشاهیر مدفون در حرم رضوی


ایشان سالها در مشهد به تدریس فقه و اصول و اقامه جماعت در مسجد جامع گوهرشاد و مسجد صدیقیهای بازار بزرگ مشغول بود. وی در عین برخورداری از مقامات عالی علمی، وجهه ای مردمی و محبوبیت داشت و تا آخر عمر در خانه ای محقر و با صفا زندگی کرد .


سیدجواد خامنه ای

مرحوم آیة ا...سید جواد خامنه ای در جمادی الاخر سال 1313 ه.ق در نجف اشرف در خانواده ای روحانی دیده به جهان گشودند. در کودکی به همراه خانواده به تبریز مهاجرت کردند. نسب آیة ا... خامنه ای به حضرت سلطان سید محمد که از سادات حسینی است و با چهار واسطه فرزند امام سجاد می شود، می رسد.

پدرش مرحوم آیة ا...حاج سید حسین خامنه ای عالم بزرگ تبریز و امام جماعت مسجد جامع این شهر بود که در سال 1325 ه.ق رحلت نمود. سنین نوجوانی وی مقارن با آغاز نهضت مشروطیت بود و ایشان برخی از رویدادهای مهم از قبیل مصلوب کردن بزرگان تبریز در روز عاشورا به وسیله روسها را دیده بودند.

مرحوم آیة ا... سید جواد خامنه ای تحصیل را در تبریز آغاز نمود در سال 1336 ه.ق برای ادامه تحصیلات به مشهد مقدس مهاجرت کرد. در آنجا 9 سال از محضر آیات عظام میرزا محمد آقازاده خراسانی، حاج آقا حسین قمی و حاج فاضل خراسانی استفاده برد که این ایام با قیام شیخ محمد خیابانی شوهر خواهر ایشان مقارن بود.

در سال 1345 ه.ق برای تکمیل تحصیلات رهسپار نجف اشرف شد و از خرمن علم و معرفت آیات عظام میرزا نائینی و سید ابوالحسن اصفهانی بهره برد. پس از اتمام تحصیلات به مشهد بازگشتند و با دختر مرحوم آیة ا...حاج سید هاشم نجف آبادی ازدواج کرد.

ایشان سالها در مشهد به تدریس فقه و اصول و اقامه جماعت در مسجد جامع گوهرشاد و مسجد صدیقیهای بازار بزرگ مشغول بود. وی در عین برخورداری از مقامات عالی علمی، وجهه ای مردمی و محبوبیت داشت و تا آخر عمر در خانه ای محقر و با صفا زندگی کرد . او همواره با رژیم های سلطه ستم شاهی مخالف بود و هرگز حاضر نشد تا قدمی در موافقت و تأیید آنها بردارد.

مقام معظم رهبری در توصیف ایشان می فرمایند :

«پدرم با هر کاری که رضا خان پهلوی کرده بود، مخالف بود - از جمله ؛ اتحاد و شکل از لحاظ لباس - و دوست نمی داشت همان لباسی را که رضا خان به زور می گوید، بپوشد.»

مرحوم آیة ا...حاج سید جواد خامنه ای سرانجام در 15 تیر 1365 / 25 شوال 1406 در مشهد دار فانی را وداع گفت و پس از تشییع با شکوه مردمی در جوار حضرت امام رضا (ع) در توحید خانه (رواق پشت سر حضرت) به خاک سپرده شد.

امام خمینی در پیام تسلیت خود، علم و تقوای آقا سید جواد خامنه ای را مورد تأکید قرار داده و فرمودند:

جناب حجة الاسلام آقای حاج سید علی خامنه ای رییس جمهور محترم دامت افاضاته رحلت والد معظم جنابعالی که عمری با علم و تعهد و تقوا به سر بردند، موجب تأسف گردید. این مصیبت را به جنابعالی و اخوان محترم و خاندان جلیل تسلی گفته، سلامت و موفقیت آن جناب را از خدای تعالی مسئلت دارم.
والسلام علیکم و رحمة ا... / 28 شوال المکرم 1406 ( 15 تیر 1365 )/روح ا... الموسوی الخمینی


منبع: مشاهیر مدفون در حرم

بخش حریم رضوی