تبیان، دستیار زندگی
پوست، خارجی‌ترین بخش بدن است که در ظاهر، ظریف و آسیب پذیر به نظر می‌رسد، اما واقعیت این است که پوست سالم در صورت کارآیی مناسب...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

10 سئوال پوستی شایع


پوست، خارجی‌ترین بخش بدن است که در ظاهر، ظریف و آسیب پذیر به نظر می‌رسد، اما واقعیت این است که پوست سالم در صورت کارآیی مناسب، یکی از مهم‌ترین سدهای دفاعی بدن در برابر میکروب‌هاست. پس حفظ سلامت پوست، ضامن حفظ سلامت اعضای داخلی بدن نیز می‌باشد.


پوست دست

1- کی می توانم از کرم‌های صورت استفاده کنم؟

هنگامی که به سن 16 سالگی ‌رسیدید، باید از کرم‌های مرطوب کننده استفاده کنید. آن‌ها پوست شما را از آفتاب، باد، سرما و از آلودگی‌های محیطی حفظ می‌کنند و حاوی مواد مغذی هستند که پوست را کاملا مرطوب می‌کنند.

2- یک کرم چرب می‌تواند باعث زدن جوش شود؟

بله. گاهی اوقات یک کرم پوستی چرب می‌تواند تشکیل جوش‌های چرکی را تحریک کند. به همین دلیل بهتر است با یک متخصص پوست مشورت کنید تا بدانید چه کرمی برای پوست شما مناسب است.

3- تفاوت بین کرم شب و روز چیست؟

تفاوت اصلی بین کرم شب و روز این است که کرم‌های روز  سبک‌تر از کرم‌های شب هستند. کرم‌های روز آسان‌تر جذب پوست می‌شوند و به عنوان پایه آرایش مناسب هستند. کرم‌های شب حاوی اجزای مغذی‌تری هستند و اغلب لکه‌های چربی براق روی پوست باقی می‌گذارند.

4- این درست است که صابون برای پوست بد است؟

صابون برای پوست صورت بد است، اما امروزه فراورده‌های بسیاری وجود دارند که اختصاصاً برای پوست ظریف صورت طراحی می‌شوند. آن‌ها حاوی اسانس‌های روغنی، پروتئین‌ها، کلاژن و اجزاء نرم کننده هستند.

5- چه چیزی باعث آکنه می شود؟

عوامل متعددی با بروز آکنه مرتبط هستند، مثل تغییرات هورمونی، استرس، غدد بیش فعال، باکتری‌ها در منافذ پوست و غیره.

6- چطور می‌توانم از شر زخم‌های ناشی از آکنه رهایی پیدا کنم؟

زخم‌های آکنه که ماکول نامیده می‌شوند می‌توانند برای چند سال باقی بمانند. در برخی موارد این زخم‌ها تنها روی سطح پوست هستند و می‌توانند به آسانی با داروهای مناسب درمان شوند. در موارد دیگر، آکنه زخم‌های عمیق‌تر را به جا می‌گذارد که اغلب می‌توانند با روش‌های درم ابریشن یا پیلینگ های شیمیایی تحت نظر پزشک متخصص پوست محو شوند.

دانه‌های سرسیاه پوست هنگامی که آرایش، کثیفی و روغن در منافذ پوستی گیر می‌کنند تشکیل می‌شوند، بنابراین پاک کردن روزانه پوست ضروری است

7- جوش‌های پشت را چگونه درمان کنیم؟

هنگامی‌که پوست پشت بسیار چرب باشد، جوش‌ها و دمل‌های چرکی کوچکی ممکن است تشکیل شوند. ضروری است که به صورت منظم، پشت را تمیز کنید.

8- هر چند وقت یک بار باید کرم صورت خود را عوض کنم؟

شما بسته به فصل باید کرم‌های مختلفی را بکار برید. در طی ماه‌های تابستان یک کرم مرطوب کننده با ضد آفتاب با SPF حداقل 30 بکار برید، در طی زمستان یک کرم مغذی با اجزای محافظ بر علیه سرما و باد با 15SPF یا بیشتر بکار برید.

9- اگر پوست من خیلی چرب باشد، باید زیر آرایش کرم مرطوب کننده بکار برم؟

بله مرطوب کننده‌ها از پوست حمایت کرده  و به آن آرامش می‌دهند. اگر آرایش شما در عرض چند ساعت از بین می رود، یا به سختی روی پوست پخش می شود، این بدان معنی است که احتمالاً پوست شما به مرطوب کننده بیشتری نیاز دارد.

10- در تمام صورتم دانه‌های سرسیاه دارم، به خصوص روی بینی و چانه. چطور می‌توانم از شر آن‌ها خلاص شوم؟

متاسفانه جهت کاهش اندازه منافذ پوستی و دانه‌های سرسیاه کار زیادی نمی‌توانید انجام دهید، اما می‌توانید میزان کثیفی و چربی را که در آن‌ها گیر می‌کند و علت اصلی تشکیل دانه‌های سرسیاه است را به حداقل برسانید.

دانه‌های سرسیاه هنگامی که آرایش، کثیفی و روغن در منافذ پوستی گیر می‌کنند تشکیل می‌شوند، بنابراین پاک کردن روزانه پوست ضروری است. شما باید فقط فراورده‌های بدون چربی را برای پوست خود بکار برید.

صورت‌تان را دو بار در روز بشویید. یک اسکراب (لایه‌بردار) دانه دار که کثیفی را از منافذ بیرون می‌آورد را بکار برید (اسکراب را داروخانه ها می‌فروشند).

همیشه از کرم‌های صورت ضد لک حاوی اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکساید استفاده کنید (البته تحت نظر پزشک).

بخش سلامت تبیان


منبع : محیا نیوز - ترجمه دکتر نگار اصغربیک از سایت beauty-advices

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.