تبیان، دستیار زندگی
داشتن تغذیه سالم مستلزم ایجاد تنوع غذایی است. در این صورت مواد غذایی متنوع و مختلفی میل می‌کنید و بدن همه‌ی موادی که نیاز دارد را دریافت می‌کند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

توصیه‌هایی برای سالم زیستن


داشتن تغذیه سالم مستلزم ایجاد تنوع غذایی است. در این صورت مواد غذایی متنوع و مختلفی میل می‌کنید و بدن همه‌ی موادی که نیاز دارد را دریافت می‌کند.

صبحانه

بزرگ‌ترین و با ارزش‌ترین سرمایه‌ی هر انسان سلامتی او و داشتن یک زندگی سالم آرزوی همه است. یکی از راه‌های سالم زیستن، داشتن تغذیه‌ی مناسب و سالم است. در این مقاله توصیه‌هایی ارائه می‌شود که شما را به داشتن تغذیه‌ای سالم و در نهایت زندگی سالم‌تر راهنمایی می‌کند.

صبحانه‌ی مفصلی میل کنید

از صبحانه غافل نشوید. صبحانه اولین وعده‌ی غذایی بعد از یک شب طولانی است و بدن شما برای شروع روز جدید، نیاز به انرژی دارد. صبحانه به روده‌های شما اجازه می‌دهد که از خواب بیدار و کار گوارش آغاز شود.

اگر صبحانه‌ی کامل میل نکنید در طول روز تمایل بیشتری به خوردن پیدا می‌کنید که این امر به خودی خود باعث چاقی می‌شود.

آب بنوشید

نوشیدن یک لیوان آب قبل از غذا باعث تحریک دستگاه گوارش و هضم بهتر غذا می‌شود. علاوه بر این نوشیدن آب باعث دفع توکسین‌ها یا همان سموم بدن می‌شود.

اغلب متخصصان توصیه می‌کنند که روزانه حدود یک لیتر آب بنوشید. توصیه می‌کنیم صبح‌ها قبل از نوشیدن شیر، آب میوه یا چای اول یک لیوان آب بنوشید.

آرام و با آرامش غذا بخورید

موقع کشیدن غذا مراقب باشید. پُرخوری را کنار بگذارید. غذا کم بکشید و مهم‌تر از آن، تند تند غذا خوردن را کنار بگذارید. آرام غذا خوردن به حفظ وزن ایده آل نیز کمک می‌کند.

در بشقاب کوچک برای خود غذا بکشید باور کنید بدن شما کمتر از آن چه که تصور می‌کنید به غذا نیاز دارد. از این گذشته اگر دیدید که سیر نشدید می‌توانید دوباره غذا بکشید.

داشتن تغذیه سالم مستلزم ایجاد تنوع غذایی است. در این صورت مواد غذایی متنوع و مختلفی میل می‌کنید و بدن همه‌ی موادی که نیاز دارد را دریافت می‌کند

پس، از همان ابتدا بشقاب‌تان را به کوه غذا تبدیل نکنید و با آرامش لقمه‌های‌تان را چندین بار بجوید و از هر لقمه لذت ببرید.

در فواصل مشخصی غذا بخورید

برای داشتن گوارشی خوب، بهتر است در فاصله‌های مشخص و منظمی غذا میل کنید. این که در روز سه وعده‌ی غذایی داشته باشید خوب است اما بهتر و سالم‌تر است میزان غذای کمتر در وعده‌های بیشتری میل کنید. در این صورت احساس گرسنگی شدید نخواهید داشت و هوس خوردن یک بسته بیسکویت بزرگ هم به سرتان نمی‌زند.

تنوع غذایی را دست کم نگیرید

داشتن تغذیه سالم مستلزم ایجاد تنوع غذایی است. در این صورت مواد غذایی متنوع و مختلفی میل می‌کنید و بدن همه‌ی موادی که نیاز دارد را دریافت می‌کند. برای تغییر ذائقه‌ی غذایی گاهی سری به کتاب‌ها و برنامه‌های آشپزی بزنید و سعی کنید که هر روز غذای متفاوتی تهیه و میل کنید.

تغذیه‌ی متعادل را فراموش نکنید

حفظ تعادل در تغذیه بسیار مهم است. اگر جزو افرادی هستید که به تنوع غذایی اهمیت می‌دهید ایرادی ندارد که گاهی زنگ تفریح تغذیه‌ای داشته باشید. یعنی این که اگر هوس کردید برای ناهار سیب زمینی سرخ کرده با سس مایونز میل کنید مانعی ندارد اما حتماً یادتان باشد که شب غذایی سبک و کم چرب مصرف کنید. اگر تغذیه‌ی متعادلی داشته باشید دیگر نیازی نیست خود را از خوردن بعضی مواد غذایی محروم کنید.

میوه و سبزی

تا می‌توانید میوه و سبزیجات میل کنید

میوه و سبزیجات، مواد غذایی سالم و سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن هستند.

علاوه بر این، این مواد غذایی مفید، کم کالری بوده و باعث ایجاد احساس سیری نیز می‌شوند.

برای داشتن یک زندگی سالم باید به اندازه‌ی کافی میوه و سبزیجات میل کنید.

با آگاهی غذا بخورید

داشتن تغذیه‌ی سالم مستلزم آگاهی داشتن از خواص مواد غذایی مختلف است. بنابراین به غذایی که می‌خورید اهمیت بدهید و به خواص آن توجه داشته باشید. آیا منطقی است که تنقلات یا غذاهای آماده‌ی مختلف را مصرف کنید بدون این که بدانید این گونه مواد غذایی چگونه تهیه شده یا حاوی چه موادی هستند؟

توجه داشته باشید که کیفیت مواد غذایی بیشتر از کمیت آن، اهمیت دارد. اگر به آن چیزی که می‌خورید فکر کنید و اهمیت دهید تغذیه‌ی سالم‌تری خواهید داشت.

به بدن‌تان تکانی بدهید

به بدن‌تان فرصتی بدهید تا مواد غذایی دریافتی را جذب کند. ورزش نقش بسیار مهمی در این زمینه ایفا می‌کند. بعد از این که غذای اصلی را خوردید بلافاصله به سراغ دسر نروید. بلافاصله بعد از خوردن غذا به رختخواب نروید زیرا در این صورت، بدن، زمانی برای هضم غذایی که میل کرده‌اید، پیدا نمی‌کند.

فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


مطالب مرتبط:

نگاهی به غذاهایی که افراد سالم می‌خورند

تغذیه‌ی سالــم، مغز سالـــم

10 میان وعده‌ی سالم و چند نکته

یک لیست خرید سالم

مرز بین وسواس و تغذیه سالم

2 اصل مهم در تغذیه سالم

غذاهای رنگی بخورید البته از نوع طبیعی!

پنج گنج تابستان

سه اصل برای داشتن تغذیه سالم

11 تا از بهترین غذاهایی که شما کم می‌خورید!

خوردنی‌هایی برای حفظ جوانی و طول عمر

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.