تبیان، دستیار زندگی
زندگی یعنی فراز و نشیب؛ یعنی دقایق آرامش در كنار روزهای سختی. یعنی باید احساسات متفاوتی مانند غم، خشم و عصبانیت را تجربه كنید تا معنای واقعی شادی را بفهمید و از آن لذت ببرید.اما رفتار ایده‌آل در طول زندگی این است كه شرایط زندگی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فراز و نشیب های شادی زا


زندگی یعنی فراز و نشیب؛ یعنی دقایق آرامش در كنار روزهای سختی. یعنی باید احساسات متفاوتی مانند غم، خشم و عصبانیت را تجربه كنید تا معنای واقعی شادی را بفهمید و از آن لذت ببرید.اما رفتار ایده‌آل در طول زندگی این است كه شرایط زندگی خود را همان‌طور كه هست بپذیریم و از آنچه هستیم راضی باشیم. با این طرز فكر به طور حتم روزهایی شادتر خواهیم داشت و بیشتر از زندگی لذت می‌بریم.

شادی

هیچ كس قرار نیست در همه لحظه‌های زندگی شاد باشد و اصلا كسی نمی‌تواند این چنین ادامه دهد. با وجود این، همه زندگی هم غم و غصه نیست؛ بلكه باید شادی را به دست آورید، برای حفظ آن تلاش كنید و از حضورش لذت ببرید.

** سعی كنید فقط در حال زندگی كنید و از تك‌تك دقیقه‌های امروز لذت ببرید. طوری ذهن خود را روی امروز و اتفاقات آن متمركز كنید كه گویی فردایی در راه نیست. درست مثل بیمارانی كه روزهای آخر عمرشان را می‌گذرانند و چون سال‌های زیادی پیش رو ندارند، فقط از امروز لذت می‌برند.

**این هم فكر بدی نیست؛ اتفاقات خوب هر روز را برای خود یادداشت كنید، اتفاقاتی كوچك ولی لذتبخش.

** یك بار دیگر به زندگی و اتفاقات آن نگاه كنید، اما این بار از زاویه‌ای دیگر؛ تا به حال فكر كرده‌اید سال‌ها بعد برای نوه‌های خود چه خاطراتی تعریف خواهید كرد؟ چه چیزی از خودتان به آنها می‌گویید؟ پس از امروز خاطراتی خوب برای آینده خود بسازید.

** اجازه ندهید اتفاقات كوچك و جزئی، زندگی شما را خراب كند؛ اتفاقاتی كه چندان ارزش ندارد تا یك روز از عمر شما را از بین ببرد.

** كارهای سختی را كه باید انجام شود، زودتر تمام كنید. هر چه بیشتر آنها را به تعویق بیندازید، انرژی‌تان هم بیشتر از دست می‌رود. پس همین الان آنها را انجام دهید.

** اگر هر روز پس از بیدار شدن از خواب درست مانند روزهای قبل زندگی كنید و همیشه كارهای عادی و روزمره را انجام دهید، بالاخره خسته و فرسوده می‌شوید. به جای آن، باید در زندگی خود نوعی تفاوت ایجاد كنید؛ تفاوتی كه باعث شود از هر لحظه زندگی لذت ببرید.

** همسایه شما خانه بزرگ‌تری دارد، به تازگی ماشینش را عوض كرده و مدلی جدیدتر خریده است، مبلمان خانه‌اش را هر سال نو می‌كند و... واقعا این چیزها مهم است؟ اینقدر خودتان را با دیگران مقایسه نكنید. اصلا این موارد اهمیتی ندارد كه بخواهد این همه وقت و انرژی شما را بگیرد.

همسرتان را همان‌طور كه هست، دوست داشته باشید و به او احترام بگذارید. اگر احساس می‌كنید رابطه شما مانند گذشته نیست، كمی بیشتر برای این رابطه وقت بگذارید؛ شاید الان زمانی است كه باید به فكر حفظ این رابطه باشید

** یك روز تصمیم بگیرید و لوازم و اسبابی را كه استفاده نمی‌شود، از خانه خارج كنید؛ اسباب‌بازی‌های قدیمی بچه‌ها، لوازم آشپزخانه‌ای كه استفاده نمی‌شود، لباس‌هایی كه سال‌هاست نپوشیده‌اید یا برعكس اینقدر استفاده شده كه پاره و كهنه شده است و... با این كار هم می‌توانید به كسانی كه واقعا به این لوازم نیاز دارند كمك كنید و هم خانه خود را خلوت‌تر و تمیزتر از قبل می‌كنید.

** برای خودتان كمی بیشتر ارزش قائل شوید. برای این‌كه وقت آزاد بیشتری داشته باشید و بهتر بتوانید از دقایق خود استفاده كنید، بهتر است گاهی هم بگویید «نه».

** همسرتان را همان‌طور كه هست، دوست داشته باشید و به او احترام بگذارید. اگر احساس می‌كنید رابطه شما مانند گذشته نیست، كمی بیشتر برای این رابطه وقت بگذارید؛ شاید الان زمانی است كه باید به فكر حفظ این رابطه باشید.

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع :

چهاردیواری

مطالب مرتبط :

قهرمان رویاهای خود باش

یادگیری اصول زندگی از طبیعت

از استرس به آرامش

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.