تبیان، دستیار زندگی
سه روز از اعلام عید فطر در عربستان سعودی می‌گذرد اما جنجالی که درباره رؤیت هلال ماه درست شده است و برخی اعلام کرده‌اند که زحل رؤیت شده است نه هلال ماه، همچنان ادامه دارد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رویت زحل به جای ماه درعربستان!


سه روز از اعلام عید فطر در عربستان سعودی می‌گذرد اما جنجالی که درباره رؤیت هلال ماه درست شده است و برخی اعلام کرده‌اند که زحل رؤیت شده است نه هلال ماه، همچنان ادامه دارد.


عربستان

یکی دو روز بعد از عید فطر در عربستان هیئت اختر شناسی شهر جده اعلام کرد: این هیئت به جای رویت هلال ماه شوال به اشتباه زحل را رویت کرده بود و مردم عربستان با رویت زحل افطار کردند!

اشتباه هیئت اختر شناسی شهر جده در رویت هلال ماه شوال و اعلام روز سه شنبه به عنوان عید سعید فطر سبب شد تا دولت عربستان متعهد شود کفاره یک میلیارد و ششصد میلیون ریالی(بیش از پانصد میلیارد تومان) مردم را پرداخت کند.

گزارش واحد مرکزی خبر حاکیست، هیئت اختر شناسی شهر جده اعلام کرد: این هیئت به جای رویت هلال ماه شوال به اشتباه زحل را رویت کرده بود و مردم عربستان با رویت زحل افطار کردند.

منابع وابسته به این هیئت اعلام کردند: در چنین وقتی از سال زحل در آسمان برخی مناطق عربستان با چشم غیر مسلح دیده می‌شود حال آنکه به گواه اخترشناسان عرب شب سه شنبه رویت هلال ماه شوال در عربستان ممکن نبود و به نظر می‌رسد دیدن زحل سبب بروز این اشتباه شده است.

هم زمان با اعتراف عربستان مبنی بر اینکه اعلام روز سه شنبه به عنوان روز عید فطر اشتباه بوده است دارالفتوای مصر روز سه شنبه را عید فطر دانست و اعلام کرد: تشخیص این هیئت صددرصد درست بوده است زیرا از راههای شرعی در دو منطقه سوهاج و توشکی رویت هلال در غروب دوشنبه اثبات شده بود.

دکتر اشرف فهمی مشاور مفتی جمهوری مصر و مسئول پیگیری رویت هلال ماههای قمری در این کشور گفت: " دو کمیته از کمیته‌های دارالفتوا در توشکی و سوهاج هلال ماه شوال را با چشمان غیر مسلح دیده اند و صحت رویت هلال برای دارالفتوا صددرصدی است".

هیئت اختر شناسی شهر جده اعلام کرد: این هیئت به جای رویت هلال ماه شوال به اشتباه زحل را رویت کرده بود و مردم عربستان با رویت زحل افطار کردند

هم زمان با اظهارات مشاور مفتی مصر، دکتر حاتم عوده رئیس مرکز ملی مطالعات ژئوفیزیک و ستاره شناسی این کشور عقیده دیگری دارد.

وی می‌گوید: "بر اساس محاسبات دقیق این مرکز رویت هلال ماه شوال در شب سه شنبه ناممکن بود و روز چهارشنبه سی و یکم اوت عید سعید فطر بوده است".

این اظهار نظرها کار را به موضع گیری علمای وهابی در عربستان رساند. هم اکنون جنجال به حدی جدی شده است که مفتی اعظم عربستان سعودی مجبور شد موضعگیری کند و با اعلام اینکه «تردیدکنندگان در صحت حلول عید کذاب و دروغگو هستند» به این ماجرا خاتمه دهد.

شیخ عبدالعزیز بن عبدالله آل شیخ به روزنامه المدینه عربستان گفت: تردیدکنندگان در صحت حلول عید کذاب و دروغگو هستند که به سنت مصطفی صلی‌الله علیه [وآله] وسلم افترا می‌بندند.

مفتی اعظم عربستان سعودی با اشاره به این که برخی اعلام کرده‌اند آنچه در عربستان رؤیت شده است، سیاره زحل بوده است نه هلال ماه عید، گفت: آنچه برخی مردم بر اساس گفته‌های منجمان و دیگران درباره غیرممکن بودن رؤیت هلال ماه در عصر دوشنبه گفته‌اند و می‌گویند که آنچه رؤیت شده است سیاره زحل بوده است، دروغ و افتراء بستن بر سنت مصطفی

صلی‌الله علیه [وآله] وسلم و شرع گرامی ایشان در خصوص ورود به ماه رمضان و خروج از آن است.

وی ادعا کرد که تشکیک کردن برخی‌ها در صحت حلول عید منافی دستورات رسول خدا (ص) است که از روی هوا و هوس سخن نمی‌گوید و هر آنچه بیان می‌کند وحی الهی است.

جنجال به حدی جدی شده است که مفتی اعظم عربستان سعودی مجبور شد موضعگیری کند و با اعلام اینکه «تردیدکنندگان در صحت حلول عید کذاب و دروغگو هستند» به این ماجرا خاتمه دهد

از طرف دیگر، «صالح بن فوزان الفوزان» عضو هیئت عالی علمای عربستان سعودی، نیز وارد این جنجال شد و با بیان اینکه اظهارنظر درباره حلول عید یا حلول ماه رمضان در حیطه وظایف منجمان نیست، تاکید کرد که اعلام آغاز و پایان روزه‌داری حکمی شرعی است که ارتباطی با منجمان یا غیر آنان ندارد.

نهایتا این جنجال با فشار به منجمان وارد فاز جدیدی شد و این هیئت آنچه در این خصوص به نقل از آنان اعلام شده است، تکذیب کرد.

شرف السفیانی معاون رئیس جمعیت نجوم جده اخبار منتشر شده در مطبوعات درباره رؤیت هلال عید را تکذیب و اعلام کرد که آنچه از زبان این جمعیت گفته شده صحت ندارد و تکذیب می‌شود.

السفیانی تاکید کرد که این جمعیت صلاحیت ندارد که اعلام رؤیت هلال ماه کند و نهاد مسئول ذیربط نیست که اظهارنظر کند.

فرآوری: یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع: واحد مرکزی خبر، فارس