تبیان، دستیار زندگی
تأمین سوخت بدن در صبح، پروتئین‌های مفید، نوشیدن چای سبز، تحرک بعد از غذا، مصرف روزانه ماست، سرعت در فعالیت‌ها، پرورش اندام و 5 دقیقه ورزش می توانند به افزایش متابولیسم کمک کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

9 روش برای سوزاندن چربی


تأمین سوخت بدن در صبح، پروتئین‌های مفید، نوشیدن چای سبز، تحرک بعد از غذا، مصرف روزانه ماست، سرعت در فعالیت‌ها، پرورش اندام و 5 دقیقه ورزش می توانند به افزایش متابولیسم کمک کنند.

با بالا رفتن سن، سوخت و ساز بدن به طور طبیعی افت می‌کند. محققان اظهار می‌دارند که در سن 40 سالگی بدن شما 100 تا 300 کیلوکالری کمتر از هنگامی که 30 سال سن داشتید می‌سوزاند، اما شما می‌توانید با رعایت برخی نکات در زندگی روزمره این چربی‌ها را سریع‌تر سوزانده و وزن ایده‌آلی داشته باشید.

صبحانه

تأمین سوخت بدن در صبح

تحقیقات متعددی نشان داده‌اند افرادی که به طور منظم هر روز صبحانه می‌خورند به نسبت کسانی که صبحانه نمی‌خورند لاغرتر هستند.

سوخت و ساز بدن به طور طبیعی در شب کاهش می‌یابد، اما شما می‌توانید با خوردن صبحانه دوباره آن را فعال کنید.

پروتئین‌های مفید

افزودن مقدار کمی پروتئین با کیفیت بالا و چربی کم (مانند مرغ، ماهی و سفیده تخم مرغ) در برنامه غذایی، سبب سریع‌تر سوزاندن چربی‌ها می‌شود، زیرا پروتئین نیاز به انرژی بیشتری برای هضم شدن دارد و در نتیجه سوخت و ساز بدن سرعت می‌گیرد و البته پروتئین برای از دست ندادن بافت عضلانی ضروری می‌باشد.

چای سبز

نوشیدن چای سبز

با نوشیدن چای سبز نه تنها با برخی بیماری‌ها مبارزه می‌کنید، بلکه چربی‌های بدن‌تان را سریع‌تر می‌سوزانید.

تحقیقی در آمریکا نشان داد کسانی که به مدت سه ماه روزانه چای سبز نوشیدند، نسبت به افرادی که چای سیاه مصرف می‌کردند، چربی بیشتری می‌سوزاندند. محققان توکیو اعتقاد دارند که آنتی اکسیدان‌های موجود در چای سبز به کاهش چربی‌های بدن کمک می‌کنند.

تحرک بعد از غذا

سرعت سوخت و ساز بدن تا 10 درصد بعد از صرف غذا افزایش می‌یابد و فقط چند دقیقه فعالیت می‌تواند سوخت و ساز را تا 2 برابر و به مدت 3 ساعت افزایش دهد.

سوخت و ساز بدن به طور طبیعی در شب کاهش می‌یابد، اما شما می‌توانید با خوردن صبحانه دوباره آن را فعال کنید

در عرض 15 تا 30 دقیقه بعد از خوردن میان وعده یا وعده اصلی، 5 تا 10 دقیقه فعالیت سبک داشته باشید، برای مثال می‌توانید قدم بزنید و یا برای رفتن به طبقات دیگر از پله‌ها استفاده کنید و یا تمرینات قدرتی ساده انجام دهید.

ماست

مصرف روزانه ماست

اخیراً تحقیقات نشان داده‌اند زنانی که روزانه 3 وعده ماست کم چرب استفاده می‌کنند تا 60 درصد بیشتر از سایرین سوخت و ساز بدن‌شان افزایش می‌یابد.

رژیم غذایی غنی از کلسیم، آنزیم‌های چربی‌ساز را کاهش و آنزیم‌های چربی سوز را افزایش می‌دهد، بنابراین خوردن روزانه 3 وعده لبنیات کم چرب مانند شیر، ماست و پنیرهای سختی مانند گودا و چدار توصیه می‌شود.

سرعت در فعالیت‌ها

شاید شما عاشق راه رفتن باشید، ولی قدم زدن با سرعت حلزون کمکی به سوزاندن چربی‌های‌تان نمی‌کند. در عوض گام‌های بلند برداشتن، یا پیاده‌روی با سرعت بین راه رفتن و آهسته دویدن می‌تواند تناسب اندام شما را حفظ و قلب‌تان را سالم نگه دارد، لذا کلید اساسی، در انجام تمریناتی است که سرعت ضربان قلب را افزایش دهند.

غلات

مصرف فراوان غلات کامل

مصرف غلات کامل مانند برنج قهوه‌ای، جوانه گندم، نان‌های سبوس‌دار، غلات کامل و جو دوسر باعث می‌شود تا برای مدت زمان بیشتری احساس سیری کنید، زیرا آن‌ها نسبت به دیگر کربوهیدرات‌های ساده دیرتر هضم می‌شوند.

در مطالعه‌ای در آمریکا، محققان رژیم غذایی بیش از 74000 زن را به مدت 12 سال مورد بررسی قرار دادند.

نتایج نشان داد زنانی که به طور منظم غذاهای حاوی غلات سبوس‌دار مصرف کرده بودند، نسبت به سایر زنان که از حداقل میزان غلات سبوس‌دار استفاده می‌کردند، افزایش وزن کمتری داشتند.

پرورش اندام

عضلات کالری بیشتری نسبت به سلول‌های چربی می‌سوزانند و کاهش توده عضلانی یکی از دلایل اصلی افت متابولیسم بدن است. بی‌تحرکی سبب می‌شود زنان تا 5 کیلوگرم عضله در بین سنین 30 تا 50 سالگی از دست بدهند. از دست دادن این میزان عضله بدین معنی است که روزانه 350 تا 500 کیلوکالری کمتر می‌سوزانید.

اخیراً تحقیقات نشان داده‌اند زنانی که روزانه 3 وعده ماست کم چرب استفاده می‌کنند تا 60 درصد بیشتر از سایرین سوخت و ساز بدن‌شان افزایش می‌یابد

برای ساخت و حفظ توده عضلانی باید در هفته 3- 2 بار تمرینات قدرتی داشته باشید. اگر اهل باشگاه رفتن نیستید، سعی کنید ورزش شنا و دراز نشست انجام دهید.

5 دقیقه ورزش

هر روز صبح 5 دقیقه ورزش کنید. بدن همه ما ترموستات سوخت و سازی دارد که بهترین زمان برای فعال کردنش صبح می‌باشد. هرچه سیگنال‌های بیشتری دریافت کند بهتر است.

بهترین روش، ورزش‌های سبک است که تمام بدن را درگیر کند (مانند پیاده‌روی و شنا بر روی زمین و یا دیوار).

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: دنیای تغذیه

مطالب مرتبط:

9 ماده غذایی چربی‌ سوز

راه های افزایش سوخت و ساز بدن برای لاغر شدن

مقاومت بدن در برابر رژیم لاغری

7 روش برای کاهش وزن بدون گرسنگی

کاهش اشتها برای لاغر شدن

8 ماده‌ی مغذی برای خوش اندامی

میزان انرژی مصرفی در طی فعالیت‌های مختلف

چگونه گرسنگی را کنترل کنیم؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.