تبیان، دستیار زندگی
نشاط و شادمانی یكی از فرآیندهای رفتاری و ضروری برای انسان‌ها به ویژه جوانان است. از رنگ لباس تا سرگرمی و تا ورزشهای گوناگون، از فیلم و سینما تا گردش‌های دسته جمعی همه و همه می‌توانند ابزار شادمانی باشند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پول بیشتر = شادی بیشتر؟

خوشبختی خریدنی است؟


نشاط و شادمانی یكی از فرآیندهای رفتاری و ضروری برای انسان‌ها به ویژه جوانان است. از رنگ لباس تا سرگرمی و تا ورزشهای گوناگون، از فیلم و سینما تا گردش‌های دسته جمعی همه و همه می‌توانند ابزار شادمانی باشند. متاسفانه پایین آمدن سطح نشاط اجتماعی و عدم آشنایی جوانان با مفهوم شادی واقعی باعث شده بسیاری از این قشرها به اشتباه در تاریكی به دنبال داروی خویش بگردند.

پول بیشتر = شادی بیشتر؟

برخی افراد در حسرت داشتن خانه ای مجلل، اتومبیلی شیک، پول فراوان، پدر و مادری پول دار، وضعیت اجتماعی سطح بالا، و...، زندگی خود را سپری می کنند، اما با مطالعه ی سایتهای مردم شناسی و مقالات و مهم تر از همه گذشته ی خود در می یابید که حقیقت این است که اگر ما با کاستن سطح توقعات و پیشه ساختن قناعت، بتوانیم تنها به نیمی از خواسته هایمان اکتفاء کنیم، مطمئناً شانس دستیابی به آنها برایمان بیشتر خواهد بود، در مقابل اگر با بلندپروازی ها، الزاماً بخواهیم به همگی این رویاها به یکباره برسیم، با اولین شکست در زندگی، برای طی کردن ادامه ی راه، هیچ انگیزه ای نخواهیم داشت.

اکثــر ما در جایی از زندگی با افرادی روبه رو می شویم که باوجود ثروت و شهرتشان، کمتر از آنچه ما انتظار داشتیم، شـاد و خوشبخـت بـــوده اند. تعجب برانگیز است که تعداد زیـادی از افــراد ثـروتـمند آن قـدر کـه مـا تـصور مـی کنـیـم، خـوشبخــتی را تجربه نمی کنند..

حقیقت این است که هیچ کس با گذشته خود و داشته های آن زمان، خوشبخت نخواهد شد، بلکه با نگاهی به امروز و همین لحظه و تعادل سطح توقعات، می توانیم از کمترین نعمت و دارائی مادی و معنوی خود خرسند، شاد و با انگیزه برای هدف بعدی گام برداریم.

مشخص كردن رابطه بین وضعیت روانی و مادی‌گرایی مسئله پیچیده‌ای است. در حقیقت، محققان سعی دارند مشخص سازند كه آیا مادی‌گرایی علت شادنبودن افراد است یا شادنبودن محرك مادی‌‌گرایی است و یا هر دو.

دكتر «اددینر» روان‌شناس آمریكایی، معتقد است كه گرایش قوی به مصرف‌گرایی می‌تواند باعث ناراحتی و شادنبودن شود، زیرا فرد را از چیزهایی كه می‌توانند شادكامی به وجود آورند، همچون ارتباط با خانواده و دوستان، دور می‌‌كند. دینر می‌گوید البته این قطعی نیست كه به دنبال مادیات بودن حتماً با زندگی اجتماعی تداخل یابد، اما می‌تواند این اتفاق بیفتد و اگر چنین شود، پیامدی منفی در رضایت از زندگی و بهزیستی دارد.

اگر ما با کاستن سطح توقعات و پیشه ساختن قناعت، بتوانیم تنها به نیمی از خواسته هایمان اکتفاء کنیم، مطمئناً شانس دستیابی به آنها برایمان بیشتر خواهد بود، در مقابل اگر با بلندپروازی ها، الزاماً بخواهیم به همگی این رویاها به یکباره برسیم، با اولین شکست در زندگی، برای طی کردن ادامه ی راه، هیچ انگیزه ای نخواهیم داشت

محققان بیان می‌كنند كه انسان‌ها با ارزش‌های مادی‌گرایانه جهت‌گیری‌هایی دارند كه منجر به بهزیستی ضعیف‌تر می‌شود و قطعاً بین مصرف‌گرایی، بهزیستی و عوامل اجتماعی و محیطی ارتباط وجود دارد. طبق تحقیقات، وقتی افراد زندگی‌شان را حول اهداف بیرونی همچون كسب ثروت سازماندهی می‌كنند، ناراحتی‌های بیشتر، خلق بدتر و مشكلات روان‌شناختی بیشتری را برای خود به وجود می‌آورند. او اهداف بیرونی را كه بر مالكیت، جایگاه اجتماعی و دریافت پاداش متمركز است، از اهداف درونی كه بر پیامدهایی چون رشد شخصی، ارتباط گروهی و رضایت درونی هدف‌گذاری می‌شود، متمایز كرده است.

پول بیشتر = شادی بیشتر؟

دانشمندان بعد از انجام بزرگ‌ترین تحقیق در سطح جهان که رابطه بین درآمد و شادی و رضایت از زندگی را بررسی کرده‌ بود متوجه شدند که پول واقعا می‌تواند برای شما شادی به ارمغان بیاورد.

در این مطالعات مشخص شد افرادی ثروتمند و افرادی که دارای درآمدهای بالا هستند چه پیر باشند چه جوان، مرد یا زن، در روستا زندگی کنند یا شهر، در مجموع از زندگی خود راضی هستند. این نتایج با انجام مطالعه روی 136 هزار نفر در 132 کشور جهان به دست آمده است.

اما محققان متوجه شدند عنصر کلیدی که باعث می شود انسان‌ها از داشتن پول احساس شادی کنند توسط فاکتورهایی فراتر از خود پول تعیین می‌شوند. برای مثال افراد ثروتمند بیش‌تر از دیگران احترام دریافت می‌کنند، با احتمال بیش‌تری روی جوانب مختلف زندگی خود کنترل دارند و دارای دوستان و خانواده‌هایی هستند که در اطراف آن‌ها هستند و می‌توانند به آن‌ها تکیه کنند.

البته این به آن معنا نیست که بالا رفتن درآمد اصلاً مهم نیست. مقصود ما این است که ارتباط بسیار کمی بین ثروت و خوشبختی وجود دارد””براساس پاسخ های داده شده از طرف افرادی که تحقیق روی آنها انجام گرفته بود، این مقدار %1 بوده است. و برای برخی گروه ها این رابطه کمی بیشتر و بزرگتر هم می شود. مردمانی که فقیر هستند وقتی وضعیت مالیشان کمی بهتر می شود احساس شادی و خوشبختی بیشتری می کنند.

لذا این فاکتورها با چیز هایی به غیر از پول هم بدست می آید. چه اینکه باید مراقب باشیم برای بدست آوردن شادی از طریق پول، جنبه های دیگر زندگی را قربانی نکنیم و به ناشادی حاصل از مادی گرایی متصل نشویم. به عبارتی به دنبال شادی باشیم و موفقیت . لذا هر مسیر درستی که ما را به شادی حلال و مجاز می رساند کسب کردنی است. اما صرفا به دنبال مادیات بیشتر و پول گزاف تر نباشیم .

محققان بیان می‌كنند كه انسان‌ها با ارزش‌های مادی‌گرایانه جهت‌گیری‌هایی دارند كه منجر به بهزیستی ضعیف‌تر می‌شود و قطعاً بین مصرف‌گرایی، بهزیستی و عوامل اجتماعی و محیطی ارتباط وجود دارد

ریشه‌های مادی‌گرایی

با توجه به این‌كه همگی ما فرهنگ تقریباً یكسانی داریم، چرا برخی از ما به شدت ارزش‌های مادی‌گرایانه را در خود پرورش می‌دهیم و برخی دیگر این‌گونه نیستند؟ تحقیقات نشان داده است كه ناامنی در مركز نیاز به مصرف‌گرایی قرار دارد. دینر می‌گوید این خود پول نیست كه باعث ناشاد بودن ما می‌شود، بلكه تلاش برای به دست آوردن آن است كه ارتباط مستقیمی با ناراحتی دارد. مطالعات به این نتیجه رسیده است موقعی كه افراد در موقعیت‌های اجتماعی ناگوار رشد می‌كنند- در جایی كه شاهد رفتارهای نامناسب و خشن از سوی والدینشان هستند یا وقتی فقر را تجربه می‌كنند- مادی‌گراتر می‌شوند.

پول بیشتر = شادی بیشتر؟

تحقیقات و پژوهش ها نشان می دهد افرادی كه ابتدا آرزوهای مادی بیشتری داشتند. در دو دهه بعد، نسبت به آنهایی كه ابتدا تمایلات مادی كمتری داشتند رضایت كمتری از زندگی را دارا بودند. همچنین،  در كل، باید اشاره كرد كه مادیات نه خوب هستند و نه بد. این نقش و جایگاه آنها و میزان سازگاری با زندگی فرد است كه می‌تواند مسئله‌ساز باشد. نكته مهم این كلیدی است كه تعادل حفظ شود. قدر آنچه را كه دارید بدانید و به دنبال توسعه آنها باشید، اما نه به بهای از دست‌دادن چیزهایی كه واقعاً مهم هستند، همچون خانواده، جامعه و معنویت.

طبق بررسی محققان حداقل یک رابطه مهم بین پول و خوشبختی وجود دارد آن این است که بعد از مدتی آنها که احساس خوشختی می کنند می توانند پول بیشتری کسب کنند. پس بااینکه پول نمی تواند موجبات خوشبختی افراد را فراهم کند، خوشبخت بودن می تواند برای آنها پول ساز باشد.

فرآوری: فهیمه کهتری

بخش خانواده ایرانی تبیان


منابع:

سپیده دانایی- مهدی ملك محمد

موج زندگی

خبر آن لاین

مردمان

مطالب  مرتبط :

شادی را به خودتان هدیه دهید...

سهم ما از شادی چقدر است؟

غول مشکلات اقتصادی