تبیان، دستیار زندگی
دومین روز از رقابتهای دوومیدانی قهرمانی جهان در کره‌جنوبی با مصدومیت هادی سپهرزاد راهیابی دوباره سجاد مرادی به بازیهای المپیک و حذف سریعترین مرد جهان همراه بود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

"بولت" حذف شد،مرادی المپیکی شد


رقابتهای دوومیدانی قهرمانی جهان در کره‌جنوبی با مصدومیت هادی سپهرزاد و راهیابی دوباره سجاد مرادی به بازیهای المپیک و حذف سریعترین مرد جهان همراه بود.


سجاد مرادی و برادرش در مسابقات آسیایی گوانگجو

دومین روز از رقابتهای دوومیدانی قهرمانی جهان یکشنبه با پایان کار دو ورزشکار کشورمان در دایگو برگزار شد. هادی سپهرزاد که برای نخستین بار و پس از کسب مدال طلای قهرمانی آسیا(کوبه ژاپن) جواز حضور در مسابقات دوومیدانی قهرمانی جهان را بدست آورده بود از روز شنبه کار خود را در دوی 100 متر آغاز کرد و امروز با ناکامی در پرش با نیزه به کار خود پایان داد.

سپهرزاد تا پایان روز اول و در 5 ماده مسابقات در رده بیست وششم قرار داشت. وی با قرار گرفتن در خط استارت دوی 110 متر مانع کار خود را آغاز کرد. ملی پوش ایران در مسابقه پرتاب دیسک دهگانه در میان 32 نفر دوم شد و بهترین رکورد را برای خود ثبت کرد. سپهرزاد با کسب امتیاز پرتاب دیسک 14 پله در رده بندی مسابقات صعود کرد و به رده دوازدهم رسید.

بین مسابقه پرتاب دیسک و پرش با نیزه دهگانه کار کشورمان نزدیک به دوساعت وقفه افتاد. برهم خوردن تعادل این دوومیدانی کار در مسابقه دوی مانع، گرفتگی کمر و درنهایت بازگشت آسیب دیدگی قدیمی این ورزشکار باعث شد تا وی نتواند در مسابقه پرش با نیزه اش موفق باشد. سپهرزاد هر سه حرکت خود در پرش با نیزه را در مانع 4 متر خطا کرد و به این واسطه در شرایطی که در بهترین وضعیت جدول قرار داشت از دور مسابقات حذف شد.

مهمترین اتفاق روز دوم سیزدهمین دوره رقابتهای جهانی حذف "یوسین بولت" دونده جامائیکایی و سریعترین مرد جهان بود که به علت انجام خطا در رقابتهای دوی 100 متر از دور رقابتها حذف شد.

در ادامه سجاد مرادی دونده پرافتخار کشورمان در بازیهای آسیایی گوانگجو در چهارمین تجربه جهانی اش موفق به کسب سهمیه المپیک لندن شد. وی در این مسابقه در سخت ترین گروه مرحله نیمه نهایی با ثبت بهترین رکورد فصلش در رده چهاردهم جهان ایستاد و با زمان یک دقیقه و 46 ثانیه و 17 صدم ثانیه ای خود ورودی المپیک را دریافت کرد. مرادی در رقابتهای دوی 800 متر قهرمانی جهان در بین دوندگان آسیایی در رده اول ایستاد تا باز هم افتخاری دیگر برای ایران و قاره آسیا بدست آورد.

مرادی پیش از این هم یک بار در رقابتهای قهرمانی جهان فنلاند موفق به حضور در مرحله نیمه نهایی شده بود. رکورد مرادی در دایگو از رکورد دو مسابقه جهانی اوزاکا ژاپن و برلین آلمان بهتر بود. این دومین بار است که دوومیدانی کار 800 متر ایران سهمیه ورودی بازیهای المپیک را دریافت می کند. وی در بازیهای المپیک پکن در رده نهم ایستاد.

اما مهمترین اتفاق روز دوم سیزدهمین دوره رقابتهای جهانی حذف "یوسین بولت" دونده جامائیکایی و سریعترین مرد جهان بود که به علت انجام خطا در رقابتهای دوی  100 متر از دور رقابتها حذف شد.

احسان حدادی

موفقیتی دیگر برای احسان

قهرمان پرتاب دیسک ایران و آسیا پس از پایان دور مقدماتی رقابت‌های این ماده در مسابقات قهرمانی جهان دایگو در میان شرکت کنندگان در رده دوم ایستاد تا برای دومین بار در تاریخ دوومیدانی کشورمان راهی فینال رقابت‌های جهانی شود.

با پایان یافتن مسابقات دور مقدماتی پرتاب دیسک قهرمانی جهان در دایگو، احسان حدادی در میان قهرمانان جهان در رده دوم ایستاد و برای دومین بار در تاریخ دوومیدانی کشورمان جواز حضور در مرحله فینال این مسابقات را بدست آورد. حدادی با ثبت این رکورد سهمیه A المپیک 2012 لندن را نیز کسب کرد.

حدادی قهرمان پرتاب دیسک ایران و آسیا در گروه اول دور مقدماتی این ماده در رقابت‌های قهرمانی جهان با ثبت رکورد 65 متر و 21 سانتیمتر اول شد تا ضمن کسب ورودی A بازی‌های المپیک لندن برای دومین بار در تاریخ این رشته راهی مرحله فینال شود.

در سابقه هفت دوره‌ای حضور دوومیدانی کاران کشورمان در مسابقات دوومیدانی قهرمانی جهان تنها احسان حدادی یک بار در رقابت‌های قهرمانی جهان اوزاکا 2007 موفق به حضور در مرحله فینال شد و در میان 12 ورزشکار برتر جهان در رده هفتم ایستاد.

حدادی امروز صبح با ثبت این رکورد در میان 33 ورزشکار در دور مقدماتی دوم شد. فینال این مسابقات سه شنبه شب برگزار می شود.

فرآوری: حسین محمدی

بخش ورزشی تبیان


منبع: مهر