تبیان، دستیار زندگی
آش شله قلمکار، نان و پنیر و گردو، و پلو خورش بادمجان، پیشنهادهای غذایی ما برای افطار و سحری شما هستند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افطار و سحری شما با ما

(پیشنهاد بیستم)


آش شله قلمکار، نان و پنیر و گردو، و پلو خورش بادمجان، پیشنهادهای غذایی ما برای افطار و سحری شما هستند.

پیشنهاد اول                  پیشنهاد دوم                  پیشنهاد سوم                   پیشنهاد چهارم               پیشنهاد پنجم

پیشنهاد ششم            پیشنهاد هفتم               پیشنهاد هشتم                پیشنهاد نهم                     پیشنهاد دهم پیشنهاد یازدهم         پیشنهاد دوازدهم         پیشنهاد سیزدهم         پیشنهاد چهاردهم          پیشنهاد پانزدهم 

               پیشنهاد شانزدهم         پیشنهاد هفدهم               پیشنهاد هجدهم                 پیشنهاد نوزدهم

به احتمال زیاد این آخرین برنامه‌ی غذایی ما در این ماه مبارک است. امیدواریم که این سلسله مطالب توانسته باشد به شما در برنامه‌ریزی غذایی در این ماه پربرکت کمک کرده باشد.

آش شله قلمکار

افطار:

چای یا آب جوش با 1 عدد خرما + یک کاسه (به اندازه‌ی نصف لیوان) آش شله‌قلمکار

توضیحات:

1- همان طور که یادتان هست به جز یکی دو تا آش سبک، هیچ توصیه‌ای به خوردن آش‌های سنگین و چرب در ماه رمضان نکردیم، اما خوب از آنجایی که احتمالاً امروز ممکن است آخرین روز ماه مبارک رمضان باشد، می‌توانیم کمی به قول معروف ناپرهیزی کنیم.

2- طرز تهیه‌ی آش شله‌قلمکار را از اینجا ببینید. در تهیه‌ی آش حتماً از گوشت بدون چربی استفاده نمایید. اغلب آش‌های شله‌قلمکار بیرون، چربی زیادی دارند و از گوشت‌های خیلی چرب استفاده می‌کنند. این آش اگر با مواد اولیه‌ی سالم و مغذی تهیه شود، بسیار مفید و مغذی خواهد بود. برای از بین بردن نفاخی حبوبات آش، حتماً آن‌ها را از شب قبل خیس کنید و هنگام پخت، آب آن را دور بریزید. نگران نباشید، از این طریق خواص آن خیلی تغییر نمی‌کند.

بعد از کمی استراحت و عبادت مثلاً ساعت 20:30

پنیر، گوجه فرنگی و خیار

شام:

3 کف دست نان ترجیحاً سنگک + 30 گرم پنیر (به اندازه‌ی یک قوطی کبریت) + یک عدد گردو + یک عدد گوجه فرنگی + یک عدد خیار + نصف لیوان انگور

توضیحات:

1- پنیر منبع خوبی از کلسیم است. خوب است بدانید که کلسیم در طول شب بهتر جذب بدن می‌شود.

قبل خواب:

یک لیوان شیر هویج بدون شکر. اگر دوست داشتید کمی شیرین‌تر باشد، به آن یک قاشق مرباخوری عسل اضافه نمایید. تازه می‌توانید یک عدد خرما را هم به همراه هویج و شیر در مخلوط کن بریزید.

سحری:

یک فنجان آب جوش یا چای کم رنگ با 1 عدد خرما + پلو خورش بادمجان (حدود 10 قاشق غذاخوری سر صاف پلوی کم روغن + حدود 3 تکه گوشت خوشتی + یک عدد بادمجان) + حدود یک لیوان سالاد کاهو و گوجه فرنگی و خیار تهیه شده با آب‌لیمو و 2 قاشق مرباخوری روغن زیتون.

خورش بادمجان

توضیحات:

1- برای تهیه‌ی خورش بادمجان اینجا را کلیک کنید.

2- برای این که بادمجان خوش مزه شود و روغن کمی به خود بگیرد، وقتی آن‌ها را پوست کندید، درون آب نمک بگذارید حدود نیم تا یک ساعت بماند. بعد آن‌ها را در آورده و خوب فشار دهید تا تلخی‌اش گرفته شود و با دستمال خوب خشک کنید تا روغن کمتری به خود بگیرد. وقتی بادمجان‌ها سرخ شد؛ البته با روغن و شعله‌ی کم، آن‌ها را درون سبدی فلزی قرار دهید تا روغن‌هایش خارج شود.

اگر با همه‌ی این کارها باز هم خورش‌تان چرب بود، روغن‌های آن را کنار بزنید و از آب خورش کم چرب استفاده نمایید.

چند نکته:

1- این برنامه تا حدودی طوری تنظیم شده است که بیشتر افراد در محدوده‌ی مناسب وزنی (که نه اضافه وزن دارند و نه کمبود وزن) را در بر بگیرد.

2- در صورتی که مقدار روغن مصرفی در غذاها کم باشد، این برنامه‌ی غذایی حدود 1800 کیلوکالری انرژی دارد. بسته به میزان فعالیت بدنی‌تان می‌توانید آن را کمی بیشتر و یا کمتر کنید.

3- جهت تأمین آب لازم، از حدود یک ساعت بعد از افطار تا نیم ساعت قبل از سحر، دست کم شش لیوان آب بنوشید. شربت خاکشیر، تخم شربتی و شربت تهیه شده از آب‌لیموی تازه که با شکر خیلی کمی آماده شده باشند، گزینه‌های خوبی هستند.

4- بعد از افطار و شام حتماً حدود 20 تا 30 دقیقه پیاده روی داشته باشید؛ این میزان فعالیت بدنی به کنترل سوخت و ساز بدن و همچنین حفظ نشاط و سلامتی‌تان کمک خواهد کرد.

التماس دعا

مریم مرادیان نیری

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


مطالب مرتبط:

موقع افطار پُرخوری نکنید

8 توصیه سحری + 8 توصیه افطاری

موقع سحری و افطار چه بخوریم؟

مژده به چاق‌ها در ماه رمضان

تأثیر روزه بر کاهش و افزایش وزن

بخور نخورهای ماه رمضان

سحری مثل ناهار سبک باشد

در تابستان حتماً سحری بخورید

تغذیه غلط در ماه رمضان و عوارض آن

20 راهکار برای تغذیه درست در ماه رمضان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.