تبیان، دستیار زندگی
در این مقاله بر آنیم که به عده‌ای از دوستانمان که ریسمان نماز را رها کرده و در اقامه نماز سستی می‌ورزند عرض کنیم که ، خداوند روی نماز حساسیت زیادی دارد و آن را مهم‌ترین تکلیف شرعی می‌شمرد، و هر جای قرآن فرصتی می‌یابد بر آن تاکید می‌کند؛ پس نباید آنان با د
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اشتباه دیگران را بر سر دین نگذاریم !


در این مقاله بر آنیم که به عده‌ای از دوستانمان که ریسمان نماز را رها کرده و در اقامه نماز سستی می‌ورزند عرض کنیم که ، خداوند روی نماز حساسیت زیادی دارد و آن را مهم‌ترین تکلیف شرعی می‌شمرد، و هر جای قرآن فرصتی می‌یابد بر آن تاکید می‌کند؛ پس نباید آنان با دلایل واهی در اقامه نماز سستی بورزند.


نماز
نه فقط در اسلام بلکه در همه ادیان، در درجه اول، باید به معارف و دانش‌ها و دانسته‌های اصلی دین نگریست و در باره آن دین قضاوت کرد، هرچند حق می‌دهم که در درجه دوم، رفتار طوایف معتقد به آن دین نیز، عاملی برای سنجش آن دین است و گریزی از آن نیست. شاید برای همین است که اهل نماز بودن و صالح بودن سیاستمداران در تبلیغ دین نهایت اهمیت را دارد
و برای همین است حضرت صادق ـ که درود خدا بر او باد ـ به شیعیانش فرمود: زینت ما باشید. این امر بیش از همه برای کسانی است که چنین حساسیت‌هایی روی آن‌ها وجود دارد.
جوانان عزیز! این که تصور کنیم چرا فلان سیاستمدار یا امام جمعه که خیلی هم اهل نماز است، چنین و چنان رفتاری دارد، و گاه در مقام نماز جمعه خشن ظاهر می‌شود، نباید ما را بهت زده کند و نسبت به نماز سست گرداند، مهم آن است که بدانیم جایگاه نماز و بندگی خداوند در کلام خداوند چیست و به جای آن که عیب کار رفتار غلط سیاستمدار را گردن دین بگذاریم، و از نماز دور شویم، اشکال یا اشکالات موجود را در جای دیگری بجوییم و نماز خواندن این افراد را ، یا جدای از سیاستمداریشان بدانیم یا به هر حال، جور دیگری تفسیر کنیم.
حضرت صادق ـ که درود خدا بر او باد ـ به شیعیانش فرمود: زینت ما باشید. این امر بیش از همه برای کسانی است که چنین حساسیت‌هایی روی آن‌ها وجود دارد

برای ما مهم این است که از اصل دین فاصله نگیریم، چرا که در این صورت این ما هستیم که ضرر می‌کنیم و خدا را از دست می‌دهیم. دین و نماز برای دنیا و آخرت ماست، نه برای امروز و فردای سیاست ما. باید این‌ها را از هم تفکیک کنیم و دین خود را از دست این بلاها دور کرده حفظ کنیم.

همه ی نمازگزاران در عمل خوب رفتار نمی کنند!

مهم آن است که بدانیم جایگاه نماز و بندگی خداوند در کلام خداوند چیست و به جای آن که عیب کار رفتار غلط سیاستمدار را گردن دین بگذاریم، و از نماز دور شویم، اشکال یا اشکالات موجود را در جای دیگری بجوییم و نماز خواندن این افراد را ، یا جدای از سیاستمداریشان بدانیم یا به هر حال، جور دیگری تفسیر کنیم

گاهی هم، مثل گذشته، توجیهات روشنفکرانه برای نماز نخواندن قشر جوان، به زبانشان جاری می‌شود، مثلاً این که انسانیت و رفتار خوب چه ربطی به نماز دارد؟ آدمی باید رفتارش اخلاقی و منشش انسانی باشد، چه نماز بخواند چه نخواند!

در پاسخ باید گفت، این می‌پذیریم که انسانیت و عقل و اخلاق اساس همه چیز است، حتی پذیرش دین. اما این را هم می‌پذیریم که رابطه مثبتی میان نماز و متانت آدمی در کار است، اما تأکید می‌کنیم که همه نماز برای نقش آن در جلوگیری از فحشا و منکر نیست، بلکه همان طور که خداوند دنبال آن آیه فرموده، اساس ذکر خداست که از همه چیز بزرگ‌تر است. به علاوه، همیشه شرایط اجتماعی، جوری نیست که افراد «آدم» بار بیایند بلکه وجود دین به هر حال مؤثر است.

دین اسلام از افرادی که در جاهلیت بودند، یک جامعه جدید و رو به پیشرفت ساخت. با این همه، به عزیزان جوان ما باید گفت آنچه هست این است که نماز یک تکلیف شرعی و الهی است برای حفظ ارتباط با خداوند که صد البته تأثیری هم در رفتار اخلاقی و انسانی آدمی دارد. قبل از هر چیز یک تکلیف الهی است، چیزی که خداوند روی آن تاکید زیادی کرده و آن را معیار بندگی آدم‌ها برای خود قرار داده است.

رابطه مثبتی میان نماز و متانت آدمی در کار است، اما تأکید می‌کنیم که همه نماز برای نقش آن در جلوگیری از فحشا و منکر نیست، بلکه همان طور که خداوند دنبال آن آیه فرموده، اساس ذکر خداست که از همه چیز بزرگ‌تر است. به علاوه، همیشه شرایط اجتماعی، جوری نیست که افراد «آدم» بار بیایند بلکه وجود دین به هر حال مؤثر است

مهم‌ترین و اساسی‌ترین عبادت

نماز مهم‌ترین عبادت، اساسی‌ترین و بهترین آن‌هاست، به طوری که خداوند در ده‌ها مورد در قرآن روی آن تاکید کرده و آن را مهم‌ترین ویژگی مؤمنان بر شمرده است. بنا براین و با وجود این آیات، اگر کسی به قرآن باور داشته باشد، هر گونه توجیهی روشنفکرانه برای گریز از این تکلیف الهی غیر قابل توجیه است و نزد خداوند مقبول واقع نخواهد شد و عذاب الیم الهی را در قیامت در پی خواهد داشت.

در قرآن بی توجهی به نماز نشانه ضعف ایمان و نفاق آدمی شمرده شده است. همچنان که در جایی از قرآن آمده است، سبک شمردن نماز کاری بسیار زشت و مستوجب توبیخ خداوند است. در سوره مدثر آیه 41 آمده است: وقتی از «مجرمین در جهنم» پرسش می‌شود که چه چیز باعث جهنمی شدن شما شد؟ پاسخ می‌دهند: «ما از نمازگزاران نبودیم». در سوره ماعون می‌فرماید: وای به حال نمازگزارانی که در نماز خویش سستی می‌کنند.

در قرآن بی توجهی به نماز نشانه ضعف ایمان و نفاق آدمی شمرده شده است. همچنان که در جایی از قرآن آمده است، سبک شمردن نماز کاری بسیار زشت و مستوجب توبیخ خداوند است

انشاء الله که خداوند همه ما و فرزندان ما را از نماز گزاران قرار دهد و مصداق کسانی نباشیم که آنچه می‌گوییم خود به آن عمل نکنیم.

فرآوری : زهرا اجلال

بخش قرآن تبیان


منبع :وبلاگ جعفریان، رسول