تبیان، دستیار زندگی
ر ورزش" رئیس پژوهشکده تربیت بدنی در گفت و گویی اظهار داشت: به منظور برقراری تعاملات بیشتر بین متخصصان داخلی و خارجی، شناساندن ورزش و تحقیقاتمان به دیگر کشورها و استفاده از علم روز جهان، سمینارهایی را طی روزهای گذشته برگز...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

"سمینار فرهنگ و جنسیت در ورزش"

رئیس پژوهشکده تربیت بدنی در گفت و گویی اظهار داشت: به منظور برقراری تعاملات بیشتر بین متخصصان داخلی و خارجی، شناساندن ورزش و تحقیقاتمان به دیگر کشورها و استفاده از علم روز جهان، سمینارهایی را طی روزهای گذشته برگزارکردیم. سمینارسراسری فرهنگ- جنسیت درورزش به همت معاونت ورزش بانوان و با همکاری پژوهشکده تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با سخنرانی پروفسورکارا آیتچسون با حضور سید امیرحسینی نائب رئیس کمیته ملی المپیک، دکترعلیزاده رئیس پژوهشکده تربیت بدنی و جمعی ازمسئولین ورزش بانوان درمحل آکادمی ملی المپیک برگزارشد.

در همین رابطه دکترعلیزاده گفت: به منظور برگزاری کنگره علمی، ملی- ورزشی که ازششم لغایت هشتم اسفند ماه در اهواز انجام شد ، از هشت تن از متخصصان علوم ورزشی کشورهایی چون انگلستان و اکراین در بخش سخنرانی و ارائه مقالات دعوت کردیم که با استقبال آنها روبروشد. و در زمان اقامت یک هفته ای آنها، سعی کردیم به طرق مختلف همچون برگزاری سمینارها درموضوعات گوناگون از اطلاعات روز این افراد استفاده کنیم.

وی ادامه داد: برقراری تعاملات بیشتربین متخصصان داخلی و خارجی دروهله اول باعث شناساندن ورزش وتحقیقاتمان دراین زمینه به دیگرکشورها وهمچنین استفاده ازعلم روزآنها می شود.

مسئول پژوهشکده تربیت بدنی وزارت علوم خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت این موضوع ، درصدد هستیم برای سال آینده طیف گسترده تری از مدرسان خارجی را جهت برگزاری دوره های آموزشی کوتاه و طولانی مدت دعوت کنیم.

در ادامه شایان ذکر است، کارا آیتچسون( انگلیسی) مسئول انجمن مطالعات سازمان جهانی ورزش بانوان(UK) در مورد مهمترین اهداف این سازمان اعلام کرد: سیاست گذاری در ورزش، برقراری مساوات بین زن و مرد، توسعه حضور بانوان در نقش های آموزشی ومدیریتی، افزایش گرایش جوانان به ورزش، کاهش محدودیت هابرای دختران ، توسعه ارتباطات بین خانم ها و کسب مهارت لازم توسط دختران از مهمترین اهداف ما است که از سال 1970 تا کنون این فعالیت ها رشد چشمگیری داشته است.

وی با اشاره به برخی از مشکلات بانوان، شرایط اجتماعی و محدودیت های آنها برای  ورزش کردن اظهار داشت: نتایج تحقیقات ما حاکی از آن است که دردهه های گذشته، تمرکز مسئولان و برنامه ریزان ورزش بر روی آقایان بوده و آنها از امکانات بیشتری در این زمینه برخوردار بوده اند . ما تلاش کردیم تا با استفاده از منابع مختلف، افزایش اطلاعات ورزشی، توسعه تحقیقات، برگزاری کنفرانس های ورزشی و گسترش دادن نتایج از سطح ملی به بین المللی سیاست نخست (UK ) یعنی توسعه ورزش همگانی تا حدی نزدیک شویم.

از سال 1999 به بعد همگام با بحث همگانی در ورزش ، به بعد قهرمانی ورزش بانوان و تربیت مدیران و ورزشکاران توجه کرده ایم. در کل ما با تعریف اساس و بنیان ورزش در جهت برنامه ریزی برای آینده ورزش بانوان گام بر می داریم.

وی افزود: بانوان ایرانی نیز می توانند با استفاده از سایت (UK) از آخرین نتایج ما در جهت برنامه ریزی طولانی مدت استفاده کنند. ما نیز پس از بازگشت به کشورمان ، با توجه به شناخت نسبی که نسبت به ایران و فرهنگ ایرانی پیدا کرده ایم ، مطالعاتی انجام خواهیم داد تا با همکاری یکدیگر ، راهکار مناسبی برای پیشبرد اهداف ورزش بانوان پیدا کنیم.