سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
فارسی بنویسیم نوشتن Emailبه فارسی و به صورتی که بتوان برای آن راه حلی کلی و جامع ارائه کرد، تا قبل از آمدنWindows 2000 امکان پذیر نبود. برای نوشتن نامه های فارسی وChat کردن رایج ترین روش استفاده از زبانPinglish بود(و چه بسا ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه "E-mail " فارسی بنویسیم

نوشتن Emailبه فارسی و به صورتی که بتوان برای آن راه حلی کلی و جامع ارائه کرد، تا قبل از آمدنWindows 2000 امکان پذیر نبود. برای نوشتن نامه های فارسی وChat کردن رایج ترین روش استفاده از زبانPinglish بود(و چه بسا بتوان گفت هست) . در این روش کلمات فارسی با استفاده از کاراکترهای انگلیسی تایپ می شدند:

Hale Shoma Khoob ast? در مورد وب سایت های فارسی نیز دو روش رایج بود: اول استفاده از فونت هایی که برای هر سایت می توانست فرق کند . بنابراین شما برای خواندن یک وب سایت فونت مخصوصش راdownload و نصب می کنید و برای سایت دیگر فونت دیگری را و الی آخر.

روش دوم استفاده از سیستمPDF است که گر چه از نظر نصب فونت و ... مشکلات اولی را ندارد ، ولی به خاطر حجیم بودن فایل ها معمولاً در اینترنت از آن استقبال زیادی نمی شود. در همین روش می توان به تبدیل مطالب به عکس نیز اشاره کرد( البته PDF هم به نوعی همین ساختار است، ولی با امکانات بیشتر ، مثل قابلیت جست و جو درون مطالبPDF شده ، امکان گذاردنlink و...) . در روش تبدیل مطالب فارسی به عکس با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی مطلبی که در آن نرم افزار و یا جای دیگر تایپ شده است ، به عکس با فورمت GIF و یاJPG تبدیل می شود . دراین حالت نیز اگر چه حجم فایل ها به اندازه سیستمPDF حجیم نخواهد بود ولی باز هم حجیم بودن مطالب از مشکلات استفاده از آن است.

در حال حاضر با توجه به سیستمUniCode که شرکت مایکروسافت آن را همزمان باWindows 2000 معرفی کرد ، استفاده از زبان فارسی چه در وب سایت ها و چه درemail ها حالتی استانداردتر به خود گرفته است.UniCode که مخففUniversal Code و به معنی کد جهانی است مجموعه ای از بسیاری از زبان های رایج در دنیا و از جمله فارسی را دارد که در صورت استفاده از سیستم عامل ویندوز ، دیگر نیازی به نصب فونت بخصوصی وجود ندارد و کافی است روی آن صفحهright click کنید،Encoding و سپس UTF-8) UniCode)را انتخاب کنید.

استفاده از سیستمUniCode علاوه بر تمام مزایای فوق ، یک مزیت دیگر نیز دارد و آن این است که آن سایت بخصوص راحت تر در جست و جوگرهای فارسی ثبت خواهد شد، چرا که جست و جو گرهایی که خدمات جست و جو به زبانهای دیگررا می دهند( مثلgoogle.com که از جمله قابلیت جست و جو به زبان فارسی را دارد) ساختار جست و جوی خود را بر اساس سیستمUnicode بنا نهاده اند و بنابراین عدم استفاده از این سیستم سایت شما را از ثبت شدن در این جست و جو گرها باز می دارد.

البته همانطور که اشاره شد این سیستم فقط در سیستم عامل ویندوز و مرورگرInternet Explorer کاربرد دارد . بنابراین اگر شما سیستم عامل مکینتاش و یا مرورگرNetscape داشته باشید نمی توانید این گونه صفحات را ببینید. و اما برای نامه نگاری در اینترنت – ارسال و دریافتe-mail نیز همان دو روش که در مورد وب سایت ها اشاره شد کاربرد دارد: یکی استفاده از عکس و دیگری استفاده از سیستمUnicode توصیه می شود. البته در این حالت علاوه بر ایرادهایی که اشاره شد این محدودیت نیز وجود دارد که حتماًٌ باید دارای سیستم عامل windows 2000 و یاwindows xp باشید.

برای آنکه بتوانید از این سیستم استفاده کنید ابتدا لازم است قابلیت تایپ کاراکترهای فارسی را در ویندوز 2000 یاxp خود تعریف کنید. برای این کار بهControl Panel بروید،Regional , Language Options را انتخاب کنید و زبان فارسی را به مجموعه زبان های مورد استفاده کامپیوتر خود اضافه کنید. از این به بعد در پایین صفحه سمت راست کنار ساعت کامپیوتر شما مربعی ظاهر خواهد شد که درآنFA ( برای فارسی) و یاEN ( برای انگلیسی) ظاهر می شود که با کلیک کردن روی آن می توانید بین این دو زبان سوئیچ کنید.

بعد از آنکه زبان کاراکترهای کامپیوتر خود را فارسی کردید ، کافی است به همان صورتی که مثل همیشهEmail می نویسید، عمل کنید و تنها هنگامی که می خواهید متن نامه را بنویسید از زبان فارسی استفاده کنید. در این حالت مهم نیست که شما از سیستمWeb based email و یا نرم افزارهای ویرایشگر مثلOutlook Express  استفاده می کنید.

برای خواندن چنین نامه هایی نیز کافی است که محیطی که در آن نامه را می خوانید سیستمUnicode را پشتیبانی کند. بنابراین اگر از سیستمWeb based email استفاده می کنید کافی است تا تنظیماتInternet Explorer را به گونه ای تغییر دهید کهUnicode را پشتیبانی کند و اگر ازOutlook Express استفاده می کنید کافی است تا در قسمتview, Encoding, Unicode را انتخاب کنید.

امید آنکه استفاده هر چه راحت تر و گسترده تر از خط فارسی ، به گسترش هر چه بیشتر فن آوری اطلاعات درجامعه منجر شود.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین