تبیان، دستیار زندگی
شما در این قسمت با وسایل های آزمایشگاهی از جمله کاردک - اسپاتول، سه پایه، شیشه ساعت، گیره آشنا می شوید و طرز کار هر یک را بهتر یاد می گیرید....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آنچه در آزمایشگاه به آن نیاز دارید

کاردک – اسپاتول

مواد شیمیایی را نباید با دست برداشت. برای برداشتن مواد شیمیایی ابزاری مانند: اسپاتول، انواع قاشق های چینی و پلاستیکی و یا فلزی به کار می رود. اسپاتول یا قاشقک دارای یک دسته است و انتهای دیگرِ آن پهن تر است. گاهی از اسپاتول برای نرم کردن مواد جامد هم استفاده می شود.

این وسیله به فارسی به نام های مختلفی مشهور است، مثلاً؛ کاردک و کفگیرک. پزشکان و داروسازان قدیمی ایرانی به چنین وسیله ای "مرهم کش" می گقتند.

آنچه در آزمایشگاه به آن نیاز دارید
آنچه در آزمایشگاه به آن نیاز دارید

دماسنج

دماسنج میله ای شیشه ای است که درون آن یک مجرای نازک برای بالا و پایین رفتن جیوه یا الکل تعبیه شده است.

در انتهای این میله حبابی نازک قراردارد که در واقع مخزن مایع (جیوه یا الکل) است.

برای شروع به کار با دماسنجهای آزمایشگاهی نیازی نیست که آن را مثل دماسنجهای پزشکی تکان دهیم. کافی است دماسنج را درون مایع مورد نظر خود قرار دهیم و مدتی صبر کنیم تا مطمئن شویم که دماسنج با مایع مورد نظر ما هم دما شده است و سپس با دقت اندازه دما را از روی آن بخوانیم. هرگز از دماسنج برای هم زدن مایعات استفاده نکنید. میله اصلی دماسنج ها نسبتاً ضخیم هستند اما حباب انتهایی آنها نازک است و به سادگی در اثر بی احتیاطی می شکند. اگر از دماسنج جیوه ای استفاده می کنید باید بدانید که جیوه به شدت سمی است و در صورت شکسته شدن آن باید فوراً مربی خود را آگاه کنید.

علاوه بر دماسنجهای شیشه ای دماسنجهای دیجیتال هم در بازار وجود دارد که در آزمایشگاهها مورد استفاده قرار می گیرد.

آنچه در آزمایشگاه به آن نیاز دارید

دماسنج شیشه ای

آنچه در آزمایشگاه به آن نیاز دارید

دماسنج دیجیتال

سه پایه

سه پایه تقریباً همیشه در هنگام گرم کردن مواد مورد استفاده قرار می گیرد. هنگام گرم کردنِ مواد، چراغ الکلی یا چراغ بونزن در زیر و آنچه می خواهیم گرم کنیم را در روی سه پایه قرار می دهیم.

آنچه در آزمایشگاه به آن نیاز دارید

برای استفاده از سه پایه معمولاً باید سطح بالایی آن را با "توری فلزی" پوشاند و ظرف حاوی ماده مورد نظر را روی آن قرار داد تا شعله مستقیماً با آن تماس نداشته باشد. هنگامی که از "بوته چینی" برای گرم کردن ماده ای استفاده می شود باید به جای توری فلزی از مثلث نسوز استفاده کنیم.

آنچه در آزمایشگاه به آن نیاز دارید

شیشه ساعت

این ابزارِ شیشه ای، همانطور که از نامش پیدا ست ظرفی است شبیه شیشه ساعت که در اندازه های مختلف ساخته می شود. از شیشه ساعت در موارد خاصی برای توزین مواد استفاده می شود. همچنین هنگامی که بخواهیم مقدار اندکی مایع را به سرعت در معرض هوا قرار داه و تبخیر کنیم نیز از این وسیله استفاده می شود.

گاهی برای سریعتر شدن عمل تبخیر می توان آن را در معرض حرارت غیر مستقیم قرار داد.

آنچه در آزمایشگاه به آن نیاز دارید

از شیشه ساعت گاهی برای پوشاندن دهانه ظروف بزرگ شیشه ای نیز استفاده می شود.

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تهیه: احمد آشتیانی

تنظیم: نسرین صادقی