تبیان، دستیار زندگی
حسین بهزاد در سال 1273 در تهران به دنیا آمد. پدرش فضل‌الله اصفهانی، کارگاه قلمدان‌سازی داشت. هفت ساله بود که پدرش در گذشت. او ماند و مادرش و یک خواهر. چند ماهی به مدرسه ی شرف مظفر رفت. از آن‌جایی که...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دومین استاد بزرگ مینیاتور

حسین بهزاد در سال 1273 در تهران به دنیا آمد. پدرش فضل‌الله اصفهانی، کارگاه قلمدان‌سازی داشت. هفت ساله بود که پدرش در گذشت. او ماند و مادرش و یک خواهر. چند ماهی به مدرسه ی شرف مظفر رفت. از آن‌جایی که مدرسه دور بود و علاقه‌ای به درس خوان نداشت، مدرسه را رها کرد و شاگرد حجره ی قلمدان‌سازی شد. مدتی بعد مادرش ازدواج کرد و او تنها شد. روزگار برایش به سختی و مشقت می‌گذشت. گاهی نان خالی هم گیرش نمی‌آمد و مجبور بود گرسنه بخوابد؛ اما عشق به طراحی و نقاشی او را زنده نگه می‌داشت. همیشه مداد و کاغذ توی جیبش بود. گاهی نصف شب، در نور مهتاب نقاشی می‌کرد.

دومین استاد بزرگ مینیاتور ایران

کم کم کارش در حجره ی قلمدان سازی بالا گرفت. ناگهان بهزاد بیمار ‌شد و کار و بارش را از دست داد.

فتوح السلطنه که هنر بهزاد را می‌شناخت، او را به خانه ی خود برد و از بیماری نجات داد. بهزاد با کمک فتوح السطنه کتاب خطیِ خمسه نظامی را در مدت یک سال اقامتش در آن جا، با مینیاتورهایی زیبا به تصویر کشید. با اتمام کار، فتوح السلطنه عازم لندن و پاریس شد و کتاب خطی خمسه نظامی را به نام یک کار قدیمی به مبلغ 8000 لیره به موزه‌ای در پاریس فروخت.

دومین استاد بزرگ مینیاتور ایران
دومین استاد بزرگ مینیاتور ایران

در سال 1314 موسیو رابینو، باستان شناس فرانسوی، بهزاد را با خود به پاریس برد تا برایش کار کند. بهزاد در طول مدت اقامتش در پاریس به موزه ی لوور می‌رفت و روی آثار قدیمی مینیاتور ایرانی مطالعه می‌کرد . سرانجام بعد از چند سال به ایران برگشت.

او هفده نمایشگاه در داخل و خارج کشور برگزار کرد. چندین جایزه و مدال گرفت. در مدت زندگی خود بیش از 400 کار هنری به وجود آورد.

دومین استاد بزرگ مینیاتور ایران

وی در سال 1347 درگذشت. حسین بهزاد بعد از کمال الدین بهزاد هراتی، دومین استاد بزرگ مینیاتور ایران است.

بخش کودک و نوجوان تبیان


منبع:هدهد(منوچهر نعیمی)

مطالب مرتبط:

پابلو نرودا در یک نگاه

غول آفرینش ادبی

پرواز برادران رایت

آسمان در تلسکوپ گالیله

آمپر، دانشمند فرانسوی

داستان نویس تخیلی

کاشف موجودات ذره بینی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.