تبیان، دستیار زندگی
مرحوم ملااحمد نراقى (ره) در دیدگاه دیگران - مقام معظم رهبرى: ما از بچگى با مرحوم ملااحمد نراقى، به مناسبت خزائن نراقى، آشنا بودیم ... مرحوم(نراقى)، وحید [بهبهانى‏] و درس وحید را در آن اواخر، چند سالى درك كرده، بعد هم شاگرد ت...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زندگى‏نامه ملا احمد نراقى (3)

سیدعلی خامنه ای

مرحوم ملااحمد نراقى (ره) در دیدگاه دیگران

- مقام معظم رهبرى:

ما از بچگى با مرحوم ملااحمد نراقى، به مناسبت خزائن نراقى، آشنا بودیم ... مرحوم(نراقى)، وحید [بهبهانى‏] و درس وحید را در آن اواخر، چند سالى درك كرده، بعد هم شاگرد تلامذه وحید، از جمله پدر بزرگوار خودش بوده است... شیخ [انصارى‏] در كاشان، چهار سال توقف كرده است... شیخ آدمى نبود كه چهار سال در شهر كاشان، براى آب و هواى كاشان بماند؛ جز آن جاذبه قوى و آن ملایى مرحوم فاضل نراقى، كسى نمى‏توانست شیخ را در كاشان نگه دارد. مستند و كتاب عوائد هم جلوى چشم ماست؛ انصافا عوائد چه قدر كتاب خوبى است چه قدر جامع است، همه چیز در آن كتاب هست.(2)

ملااحمد نراقی در حالی كه در سال 1205 به درجه اجتهاد نائل شده بود همراه پدر بزرگوارش به عتبات عالیات مشرف و مراتب عالى تحصیلات حوزوى را در آنجا مى‏گذراند.

- علامه طباطبایى صاحب تفسیر المیزان :

نراقیان (ملامحمد مهدى و ملااحمد نراقى) هر دو از علماى بزرگ اسلام و ناشناخته‏اند.(3)

- آیة الله العظمى فاضل لنكرانى:

این پسر و پدر یعنى علامه ملامحمد مهدى و ملااحمد نراقى علاوه بر این كه شخصیت‏هاى علمى برجسته‏اى بودند داراى امتیاز خاصى از نظر اخلاق هم بودند؛ به طورى كه دو كتاب اخلاقى یكى به نام «جامع السعادت» تالیف علامه محمد مهدى نراقى (پدر) و دیگرى هم به نام «معراج السعادة» تالیف مرحوم ملااحمد نراقى (پسر) در علم اخلاق، بسیار ارزنده و جالب است... كتاب «مستند الشیعة» تالیف مرحوم ملااحمد نراقى در فقه نوشته شده و مورد توجه بزرگان فقه و فقاهت بوده و هست. از مرحوم آیة الله سید محمد كاظم یزدى، «صاحب عروة الوثقى» نقل است كه فرموده‏اند: كسى كه كتاب «مستند الشیعه» را داشته باشد از همه كتاب‏هاى دیگر فقهى بى‏نیاز است.(4)

- شهید محراب آیة الله قاضى طباطبایى:

از این علامه (ملامحمد مهدى نراقى) كه در علوم، دریاى بیكران بوده، فرزندى به وجود آمده كه در مقام شامخ فقاهت و اجتهاد و شعر و ادب، شهرت و عظمت علمى در میان فقهاى شیعه به درجه اعلى بالا رفته است كه عبارت از فقیه و مجتهد اكبر حاج ملااحمد نراقى صاحب كتاب «مستند الشیعه» است كه در فقه و احكام شریعت تألیف كرده و شهرت بسزایى نموده است.(5)

- مرحوم ملا حبیب الله كاشانى در «لباب الالقاب فى القاب الاطیاب» فرماید:

ما با علامه ملااحمد نراقى معاصر بودیم و به خدمت ایشان مشرف شدیم. او عالمى فاضل و زیرك بود و جامع معقول و منقول بود. او كه به «حجة الاسلام» معروف بود و تولیت مدرسه سلطانیه كاشان را به عهده داشت سرآمد علماى كاشان بود و از پدر بزرگوارش اجازه داشت.(6)

ملا احمد نراقی در عتبات عالیلت از محضر بزرگانى همچون سید محمد مهدى بحرالعلوم، سید على طباطبائى، صاحب الریاض، سیدمهدى شهرستانى، شیخ محمدجعفر نجفى، استفاده‏هاى وافرى برده و به تدریس، تحقیق و تألیف مى‏پردازد. هنوز بیش از چهار سال از اقامت وى در نجف اشرف نمى‏گذشت كه به خاطر وفات پدر بزرگوارش به ناچار به كاشان باز مى‏گردد و به جاى پدرش مسؤلیت اداره حوزه علمیه، تدریس و خدمت به مردم آن سامان را به عهده مى‏گیرد.

- سید محمد شفیع حسینى چاپلقى بروجردى شاگرد ملا احمد نراقى در وصف استاد خود عالم مى‏فرماید:

فاضل، محقق مدقق، ماهر، دریاى ژرف، سرآمد علماى پیشین و پسین و جامع بین معقول و منقول، كه در علوم فراوانى ید طولایى دارد.(7)

- برادر و شاگردش حاج ملامحمد مهدى نراقى ملقب به آقا بزرگ، در اجازه‏اش براى مولى على مدد ساوجى در وصف مرحوم ملااحمد نراقى مى‏گوید:

استاد اعلم و شیخ معظم، دریاى متلاطم مواج، كسى كه ذكر فضیلت وعظمتش همه جا را پر كرده بود، مورد اعتماد فقهاء گرامى، برگزیده دانشمندان و علماء عظیم القدر و بلند مرتبه.(8)

- شیخ آقا بزرگ طهرانى «طاب ثراه»:

او شیخ ملااحمدبن ملامحمد مهدى بن أبى ذر نراقى كاشانى، عالم بزرگ، فقیه زبردست و مصنف با عظمت و جامع متبحر، رئیسى كه فرمانش اطاعت مى‏شد. او «رحمة الله» از صلحاء اتقیاء و ابرار اخیار بود، نسبت به فقرا عطوف و بر ضعفاء شفیق و در برآوردن حوائج محتاجین سعى و كوشش مى‏نمود.(9)

- محدث قمى در كتاب «الفوائد الرضویة» گفته است:

عالم، عابد، فاضل، فقیه، آگاه و شاعر ادیب، چراغ فروزنده دریاى متلاطم، عالم برجسته و دریاى أهل معقول و منقول، عالم ربانى، كسى كه در عظمت شأنش همین بس كه دانسته شود كه او استاد شیخ انصارى بوده است.(10)

- سید محسن امین در اعیان الشیعة درباره ایشان مى‏نویسد:

عالمى فاضل بود كه جامع اكثر علوم، خصوصا اصول و فقه و ریاضیات بوده است. او شاعرى توانا و زبردست بود كه با فارسى شعر مى‏گفت.(11)

- آیة الله شیخ محمد رضا مظفر در وصف ایشان گفته است:

او [ملااحمد نراقى‏] ... صاحب «مستند الشیعة» مشهور در فقه و صاحب تألیفات با ارزش، یكى از محورهاى علماء در قرن سیزدهم، او را همین افتخار بس كه یكى از اساتید شیخ اعظم ملا مرتضى انصارى (متوفاى 1281 ه ق) مى‏باشد. و شاید این نراقى كوچك از مهمترین سبب‌هاى شهرت پدرش و پیچیدن آوازه او شد.(12)

پی‌نوشت‌ها:

3- ویژه نامه كنگره 1، ص 4 و 5

4- ویژه نامه كنگره 1 ص 49

5- ویژه نامه كنگره 2 ص 5

6- ویژه نامه كنگره 2 ص 41

7- مقدمه عوائد الایام ص 44

8- الروضة البهیة فى الاجازات الشفیعیة 16

9- لباب الالباب، ص 175

10- الكرام البررة، ج 1، ص 116

11- الفوائد الرضویة 410

12- اعیان الشیعة، ج13، ص 184

13- مقدمه جامع السعادات، ص 5

14- مقدمة انیس الموحدین، ص 14

لینک مقالات مرتبط:

- زندگی‌نامه ملااحمد نراقی (1)

- زندگی‌نامه ملااحمد نراقی (2)

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.