سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همواره بین فرد باحجاب و دیگران حریمی وجود دارد که حجاب او است . حجاب نوعی مصونیت و امنیت برای شخص ایجاد می کند و در نتیجه این امنیت، آرامش روحی و روانی ـ که آرزوی دیرینه بشر است ـ ایجاد می شود
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : ندا داودی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

لباس های نگاه شکن


همواره بین فرد باحجاب و دیگران حریمی وجود دارد که حجاب او است . حجاب نوعی مصونیت و امنیت برای شخص ایجاد می کند و در نتیجه این امنیت، آرامش روحی و روانی ـ که آرزوی دیرینه بشر است ـ ایجاد می شود .

این محدودیت پرفایده

فواید حجاب برای زنی که حجاب را برگزیده است به اینجا محدود نمی شود .در این مقاله به برخی فواید اشاره خواهیم کرد:

 

موفقیت‌های معنوی

شاید مهم‌ترین تاثیر فردی حجاب همین نكته باشد كه زن با اعلام بندگی خویش و اطاعت از فرامین الهی، این حكم را به تمام و كمال اجرا می‌كند و پس از آن، احساس شادمانی و رضایت درونی به او دست می‌دهد كه این تاج بندگی را با افتخار به سرنهاده است. زن پوشیده، از بین خود و خدا، خدا را برگزیده است و از بین احكام دین و خواسته‌های نفس، به احكام دین روی آورده است.

 

 

چنین انتخابی به روحیه، تفكر و عمل او، حال و هوای دیگری می‌بخشد و به پوشش او معنا می‌دهد و آن را عملی منطقی، خداپسندانه و در راستای حركت‌های تكاملی او قرار می‌دهد.

 

وقتی زن تقوای جنسی را رعایت كند و خود را از نامحرم بپوشاند، وعده‌های الهی كه برای پرهیزكاران داده شده است، درباره او محقق می‌شود، دارای قوه تشخیص حق و باطل می‌شود و راه سعادت و بدبختی را در زندگی می‌شناسد، گناهانش پوشیده و مورد آمرزش قرار می‌گیرد و از موفقیت‌های دیگری ، مانند درك شیرینی عبادت، شهامت، حق‌گویی، تكالیف شرعی و ترك محرمات در همه شرایط و پرورش استعدادها برخوردار می‌شود (اكبری، 1377، ص 98).

اسلام اصولا به پیشگیری معتقدتر است، تا مداوا. به همین دلیل، با طرح سلسله اصولی، انسان را از قرار گرفتن در برابر خطر و گناه باز می‌دارد. مهم‌ترین این اصول، ایمان و اعتقاد به حضور در محضر خداوند است كه از مهم‌ترین جاذبه‌های كمالات معنوی و روحانی است.

 

حفظ احترام و ارزش فردی

اصولا غلبه بر هواهای نفسانی و گذشت از لذت‌های حرام به انسان هیبت و وقار می‌بخشد.

حجاب زن جهاد اكبر اوست كه در ورای آن نفس اماره به زانو درآمده است. این حقیقت را همه می‌دانند و حتی دانشمندان غیرمسلمان به آن اذعان دارند كه حجاب به زن هیبت و وقار می‌دهد و او را شایسته احترام دیگران می‌كند. زنان خودنما مطلوبیت جنسی دارند، اما محبوبیت ارزشی ندارند.

به طور كلی،برخی  مردان دو نوع نگاه متفاوت نسبت به زنان دارند: با زنانی كه دارای جلوه‌گری یا پوشش ناقصی هستند، برخوردی شهوی، تفریحی و ظاهری دارند، اما برخورد آنان با زنان پوشیده، برخوردی همراه با احترام و تكریمی قلبی است. اصولا مردها قدرت ادامه نگاه به چهره زنان پوشیده را ندارند، زیرا حجاب اسلامی نگاه‌شكن است و سر به زیری مرد به هنگام سخن گفتن با زنان خود نوعی تكریم و احترام به آنهاست.

این محدودیت پرفایده

بی‌حجابی، ارزش‌های واقعی زن را تحت‌الشعاع ظواهر جسمی‌اش قرار می‌دهد و او را فدای هرزگی‌ها و طمع‌ها می‌كند. تنها راه بالابردن شخصیت زن پس از كسب معارف حقیقی و پایبندی به صفات حیا و عفاف، حجاب اوست. برتری شخصیت زن دراین است كه دارای كمال همسری، كمال مادری و كمال اجتماعی است. زنی كه به لحاظ همسری، ناقص و به لحاظ مادری، ناتوان و به لحاظ اجتماعی، ملعبه و بازیچه است، از برتری شخصیت بی‌بهره است (سازمان تبلیغات اسلامی، 1368، ص 54- 55). البته این نكته را باید متذكر شویم كه حجاب صرفا برای حفظ احترام زن نیست، بلكه رعایت حجاب به همراه صفات عفت و حیا و اطاعت از اوامر الهی او را شایسته احترام می‌كند.

 

مصونیت، آرامش و امنیت زن

 انسان در پناه محافظ ، احساس آرامش بیشتری دارد و در صورت پیشامدهای احتمالی از مصونیت‌ آن برخوردار است. پوشش دینی نیز نگهبان زن از نگاه‌های آلوده و آسیب‌های احتمالی است كه به زن مصونیت و آرامش می‌دهد و هر چه این پوشش كامل‌تر شود، درصد امنیت و حفاظت آن بالاتر می‌رود (اكبری، 1377، ص 103).

"زن موجودی گرامی و معزز و نقش او سرنوشت‌سازی و تربیت بشر است. ارزش او فراتر از آن است كه در معرض و دستخوش ارتباطات و روابط بی‌مرز باشد" (قائمی، 1373، ص 390). حفظ حریم زن باعث مصونیت او می‌شود و اولین اثر را بر آرامش روحی وی دارد، زیرا در سایه محفوظ ماندن این حریم بین خود و نامحرم، احساس امنیت می‌كند و هیچ كسی جرئت تعرض به او را پیدا نمی‌كند.

بی‌حجابی، ارزش‌های واقعی زن را تحت‌الشعاع ظواهر جسمی‌اش قرار می‌دهد و او را فدای هرزگی‌ها و طمع‌ها می‌كند

اثرات فردی حجاب را می توان در موارد زیر خلاصه کرد

* احترام به شخصیت زن به واسطه رعایت قانون (درجوامع اسلامی)

* احترام به شخصیت زن به واسطه عدم تعرض مردان هوسران به حریم ایشان

مصونیت ارتباطات زن با مردان غریبه به واسطه بالا بردن شانس ارتباط با مردان سالم تر

* افزایش تقاضای اجتماعی برای ازدواج با زنان مجرد

* حفظ اعتقادات مذهبی فرد

حفظ شخصیت زن از ناراحتی های روانی و رقابت با زنان دیگر از حیث مدگرایی و مانند آن

 

فرآوری : داوودی

بخش خانواده ایرانی تبیان


منابع :

 روزنامه جمهوری اسلامی – سایت ارغوان

 

مطالب مرتبط :

الگوی زنان بعد ار هزار سال؟

زیباترین لباس زن ایرانی

شرط ورود زنان به اجتماع

بد حجابی با رضایت همسر!

فطرتی برای آرامش زنان

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین