سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
چقدر روزها و لحظات به سرعت سپری می‌شوند و چقدر سریع به المپیک تابستانی 2012 لندن نزدیک شده‌ایم!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چهارشنبه سرنوشت ساز ورزش


چقدر روزها و لحظات به سرعت سپری می‌شوند و چقدر سریع به المپیک تابستانی 2012 لندن نزدیک شده‌ایم!


المپیک-2012

بارها در ورزش ایران صحبت از سال المپیکی کرده‌ایم و به دفعات از ماه‌های باقی مانده تا شروع این بازی‌ها به عنوان عالی‌ترین میدان جهانی ورزش سخن گفته‌ایم و گفته‌اند. بعد از پایان غم انگیز و اسفبار کاروان 55 نفره ورزش ایران در المپیک قبلی، مدیران وقت یک صدا مدعی شدند که از همین امروز کار را برای المپیک لندن استارت می‌زنیم اما...

متأسفانه شرایط بلاتکلیفی در ورزش کشور که عملاً پس از بازی‌های آسیایی آغاز شده و اوج گیری اختلاف نظر بین سازمان تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک را نیز در آن مقطع زمانی شاهد بودیم، تنها عایدی که داشت کوبیدن تیشه به ریشه نحیف ورزش ایران بود در چنین شرایطی تصویب طرح تشکیل وزارت ورزش و جوانان بارقه‌های امید را نزد دلسوختگان ورزش زنده می‌کند.

وزارت ورزش و جوانان به عنوان مرجع سیاست گذار ورزش کشور، تشکیلاتی پاسخگو و حامی برای ورزش تلقی می‌شود که متأسفانه تأخیر در معرفی سرپرست و تعیین تکلیف قطعی وزیر، عملاً بحران‌های جدیدی را پیش روی ورزش ایران قرار داد.

در شرایطی که بسیاری از فدراسیون‌های المپیکی به دلیل مسدود شدن حساب‌های مالی سازمان منحله تربیت بدنی و عدم تأمین بودجه مورد نیاز خود، حضور در رقابت‌های سرنوشت ساز کسب سهمیه را از دست دادند و شانس‌های المپیکی شدن یکی پس از دیگری در سال المپیکی از دست رفت معرفی محمد عباسی برای سکان‌داری وزارتخانه تازه تأسیس ورزش و جوانان، به منزله آرامش و مسکنی مقطعی برای شرایط متلاطم ورزش بود.

چهارشنبه را باید روزی تاریخی در ورزش ایران دانست که با رأی اعتماد احتمالی نمایندگان مردم در خانه ملت نسبت به گزینه پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان که مستلزم دفاع منطقی وی از برنامه‌هایش خواهد بود، گام محکمی در قانون مداری ورزش و شروع حرکت اصلاحی در فدراسیون‌های ناکارآمد و ایجاد تغییرات مثبت در بدنه اجرایی ورزشبرداشته خواهد شد

 در این آشفته بازار که از برخی رؤسا و مسوولان خرد و کلان فدراسیون‌ها گرفته تا برخی قهرمانان و مدال آوران همگی به نوعی رو در روی یکدیگر قرار گرفته و بازار تهمت و عدم تمکین از قانون بسیار داغ شده است، اعتماد مجلس به عباسی و برنامه‌های وی، حسن ختامی بر آشفته بازار ورزش و متقابلاً حسن شروعی برای حرکت به سرعت برق و باد برای کسب سهمیه‌های المپیک و بازگشت آرامش به این کشتی توفان زده است. در وضعیت فعلی برای ورزش ایران دیگر شخص مهم نیست بلکه آنچه حایز اهمیت است داشتن یک مسوول و اداره کننده برای فرار از آشفتگی و هرج و مرج است که این معضل نیز جز با داشتن یک وزیر (حال در هر کلاس و قواره‌ای که می‌خواهد باشد) رفع نمی‌شود.

محمد عباسی

شاید اگر فرصت تا بازی‌های تابستانی بیشتر بود ما هم سر فرد اصلح و رای اعتماد به وی چانه می‌زدیم اما حقیقت این است که در فاصله کمتر از یک سال تا المپیک 2012 لندن دیگر زمانی باقی نمانده که یک بار دیگر شاهد عدم رأی اعتماد نمایندگان به وزیر پیشنهادی و به تبع آن تداوم وضع بلاتکلیفی ورزش باشیم.

چهارشنبه را باید روزی تاریخی در ورزش ایران دانست که با رأی اعتماد احتمالی نمایندگان مردم در خانه ملت نسبت به گزینه پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان که مستلزم دفاع منطقی وی از برنامه‌هایش خواهد بود، گام محکمی در قانون مداری ورزش و شروع حرکت اصلاحی در فدراسیون‌های ناکارآمد و ایجاد تغییرات مثبت در بدنه اجرایی ورزش و البته دادن بودجه‌های معوقه فدراسیون‌های بی پول برداشته خواهد شد. تحقق اصل «44» قانون اساسی در مسیر کاهش تصدی گری دولت در ورزش و حمایت پشتیبانی از کمیته ملی المپیک و فدراسیون‌های ورزشی، دو نقطه طلایی در برنامه 60 ماده‌ای عباسی است که به همراه برخی محورهای کلیدی دیگر، ستون اصلی چارچوب کاری آینده وی را تشکیل داده است. ضمن آنکه تجربه عباسی در سال‌های حضور در مجلس و دولت، می‌تواند به عنوان یک امتیاز بزرگ، مسیر دشوار ایجاد وزارتخانه جدید ورزش و جوانان را برای وی همواره نماید.

آیا در چهارشنبه سرنوشت ساز ورزش، بلاتکلیفی چند ماهه در این عرصه سرانجام به پایان خواهد رسید؟ نمایندگان مردم در خانه ملت بهتر از سایرین به این سوال پاسخ خواهند داد و ما نیز امیدواریم اگر کاستی و نقطه ضعفی هم دیده می‌شود با عنایت به وضعیت قرمز ورزش ایران با دیده اغماض بدان نگریسته شود.

بخش ورزشی تبیان


منبع: گل

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین