تبیان، دستیار زندگی
برای درس خواندن خود یك هدف كلی را در نظر بگیرید و همیشه نگاهتان به آن هدف باشد .این هدف به شما نیرو و انگیزه می بخشد و جهت كلی درس خواندن شما را معین می كند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شما هم در پی کسب موفقیت هستید؟

برای درس خواندن خود یك هدف كلی را در نظر بگیرید و همیشه نگاهتان به آن هدف باشد .این هدف به شما نیرو و انگیزه می بخشد و جهت كلی درس خواندن شما را معین می كند...


کسب موفقیت
چطور مطالعه كنیم؟

زندگی شما را چگونگی آرزوهایتان تعیین میكند . آرزوهای قبول شدن در رشته های خوب را در سر بپرورانید و مهم تر اینكه خود را لایق قبول شدن در این رشته ها بدانید.

تلقین مثبت نقش مهمی را در موفقیت شما ایفا می كند ، قبل از ورود به كلاس درس و جلسه امتحان چند بار به خود بگویید ْمن "آماده ام"‏. طوری درس بخوانید كه هر روز یك گام به مهمترین هدف تحصیلی خود نزدیكتر شوید. بخش عمده ای از موفقیت و عدم موفقیت شما در تحصیل، توسط كسانی تعیین می شود كه با آنها رفت و آمد می كنید دوستان خود را از بین شاگردان خوب كلاس انتخاب كنید، "اگر می خواهید با عقاب پرواز كنید نمیتوانید با بوقلمون راه بروید".

برای این كه به موفقیت های بزرگ دست پیدا كنید باید در آزمون پشتكار قبول شوید خود را برای ناملایمات و سر خوردگی های احتمالی كه ممكن است در مسیر موفقیت های تحصیلی برای شما پیش آید آماده كنید و دیگر هراسی به خود راه ندهید.

اگر تا كنون در درستان موفق نبوده اید به خود بگویید كه تواز این پس میتوانی خوب درس بخوانی و نگذاری عدم موفقیت برای شما تبدیل به یك باور ذهنی شود.

هر چه ذهنتان آزادتر باشد بهتر می توانید درس بخوانید ، پس ذهن خود را از مطالب بی فایده انباشته نكنید .

آنچه را باید در طول روز انجام شود در یك دفتر یادداشت كوچك بنویسید.

تمام لوازم التحریری را كه نیاز دارید در یك جعبه بگذارید تا وقتی خواستید شروع به درس خواندن كنید در دسترستان باشد.

برای درس خواندن حتی المكان جایی را انتخاب كنید كه در آن كارهای دیگر صورت نمی گیرد.

وضعیت ظاهری محلی كه در آن درس می خوانید نقش تعیین كننده ای در نظم فكری شما دارد،قبل از درس خواندن وقت كوچكی را به منظم كردن محل مطالعه اختصاص دهید.

وضعیت نور و تهویه مناسب اتاق مطالعه تان را، كنترل كنید.

به محض این كه نشستید مطالعه را آغاز كنید، اگر برای مدت طولانی پشت میز بنشینید ولی مطالعه ای صورت نگیرد خود به خود موضوعات دیگری به فكر شما خطور می كند.

هر بار كه می خواهید مطالعه را شروع كنید قسمت های از قبل خوانده شده را مرور مختصری كنید و اگر قسمت هایی برایتان نا آشنا بود آن را دوباره بخوانید.

قبل از شروع هر فصل نگاهی اجمالی به آن بیندازید و با موضوع كلی مطالب و سر فصل های آن آشنا شوید.

هنگام مطالعه اگر فكری خارج از درس به ذهنتان آمد آن را پس نزنید،خیلی آرام به خود بگویید «الان وقت درس خواندن است» سپس آن فكر را در دفتر یادداشت كوچكی بنویسید تا در فرصت مناسب به آن بپردازید.

اگر فكری به شدت ذهنتان را در گیر كرد و تشخیص دادید كه دیگر درس خواندن در این شرایط موثر نیست، مطالعه را رها كرده و سعی كنید كه آن مساله را برای خود حل كنید.

قبل از ورود به كلاس درس حتما مطالعه ای سریع و اجمالی به موضوعی كه قرار است در آن جلسه تدریس شود داشته باشید، این مطالعه ی اولیه می تواند به شما اطلاعات كلی بدهد و اشتیاقتان را در مورد موضوع تدریس بر انگیزاند و در نتیجه بازده شما را در كلاس درس افزایش دهد.

پس از این كه مطالب دشوار كتاب را فهمیدید، خلاصه ی آن را به زبانی ساده در حاشیه كتاب و یا در دفتری جداگانه بنویسید.

تصاویر مجازی از مطالب و ایده هایی كه مخوانید بسازیدو اگر می توانید آن را با زبان طنز در آمیزید.

سعی كنید مطالبی را كه می آموزید با دانسته های قبلی خود پیوند بزنید یا مورد مقایسه قرار دهید.


منبع:

پایگاه سنجش مستمر