تبیان، دستیار زندگی
طی ماه مبارك رمضان 360 هزار نفر روزه‌دار بر سر خوان حضرت رضا(ع) مهمان می‌شوند كه روزانه بالغ بر...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پذیرایی روزانه 12 هزار روزه‌دار در حرم مطهر رضوی


معاون اماكن متبركه و امور زائرین آستان قدس رضوی خبر داد:

پذیرایی روزانه 12 هزار روزه‌دار در حرم مطهر رضوی

معاون اماكن متبركه و امور زائرین آستان قدس رضوی گفت: در ماه مبارك رمضان امسال روزانه 12 هزار نفر روزه‌دار برای صرف افطار به حرم مطهر دعوت خواهند شد و ما آماده پذیرایی از این عزیزان هستیم.


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، محمود ممتاز در نشست خبری به مناسبت اعلام برنامه‌های ماه مبارك رمضان اظهار داشت: در ایام ماه مبارك رمضان 50 اكیپ مخصوص از خدمه و خدمتگزاران افتخاری، مسئولیت توزیع دعوتنامه ضیافت طرح اكرام رضوی (در مساجد سطح شهر كه قبلاً شناسائی و تعداد نمازگزار آنها پیش بینی شده‌اند) بین نمازگزاران نمازهای جماعت كلیه مساجد محلی، ادارات، سازمان‌ها و ارگان‌ها را دارند.

معاون اماكن متبركه و امور زائرین آستان قدس رضوی اذعان داشت: طی ماه مبارك رمضان 360 هزار نفر روزه‌دار بر سر خوان حضرت رضا(ع) مهمان می‌شوند كه روزانه بالغ بر 500 نفر خدمتگزار مسئولیت آماده‌سازی، طبخ و پذیرائی از مهمانان را عهده‌دار هستند.

حرم رضوی و پذیرایی از روزه داران

وی افزود: بالغ بر 500 نفر خدمتگزار نیز روزانه توفیق راهنمائی، تكریم و برقراری نظم و امنیت مراسم پذیرائی را خواهند یافت.

ممتاز افزود: پس از استقرار مهمانان بر سر سفره‌های گسترده شده، تعداد 2500 فلاكس آب جوش و 3000 كاسه سوپ و 3000 بطری آب معدنی آماده در اختیار میهمانان قرار می‌گیرد.

وی تصریح كرد: طبخ روزانه 2400 كیلوگرم برنج ، 1920 كیلوگرم گوشت و آماده‌سازی سوپ مورد نیاز برای 15 هزار نفر و 3000 لیتر آب جوش مورد نیاز، گستره و حجم خدمت‌رسانی به زائرین روزه‌دار را نشان می‌دهد.

ممتاز خاطر نشان كرد: مراسم از یك ساعت قبل از اذان مغرب و عشاء با ختم یك جزء كلام ا... مجید ، مداحی و ذكر توسل و نماز جماعت برگزار می‌شود و پس از آن مدعوین به محل پذیرائی كه در آن بیش از 3000 متر سفره گسترده شده است، هدایت می‌شوند و با نهایت تكریم و راهنمائی در بدو ورود، بسته‌بندی غذای متبرك گرم و نیز بسته‌بندی پذیرائی به مهمانان تقدیم می‌شود.

ممتاز با اشاره به پیش‌بینی 2 میلیون نفر تشرف در شب 21 ماه مبارك رمضان و برنامه‌ریزی دقیق برای خدمت‌رسانی هэه بهتر در شبهای قدر اذعان داشت: حضور بیش از 20 هزار نفر نیروی خدمه، خدمتگزار و كارمند برای ارائه خدمات به زائرین، توزیع و جمع‌آوری بیش از 600 هزار جلد كتب ادعیه و قرآن با بیش از 16 پایگاه مستقر شده، توزیع بیش از یك میلیون بطری آب معدنی سرد بین زائرین، تفكیك محل عبادت بصورت خواهران، برادران و خانوادگی، كنترل جمعیت صحن‌ها، رواق‌ها و صحن‌های پیرامونی مفروش نمودن كلیه اماكن پس از نماز مغرب و عشاء و در صورت نیازمفروش نمودن رینگ‌ها، از برنامه‌های این معاونت برای شب‌های قدر است.

وی ادامه داد: تأمین مهر مورد نیاز اماكن متبركه و لیوان یكبارمصرف، غبارروبی ویژه اماكن متبركه قبل، حین و پس از مراسم شب‌های قدر، گشت‌های عودسوز و گلاب‌پاش، توسعه خدمات فوریت‌های پزشكی در قالب پایگاه‌های ثابت و سیار، توزیع كتب ادعیه و نایلون مخصوص كفش، اطلاع‌رسانی در خصوص برگزاری مراسم، اجرای طرح تفكیك رواق‌ها و نصب بنرهای خوش آمدگوئی از دیگر برنامه‌های شب‌های قدر می‌باشد كه توسط معاونت اماكن متبركه و امور زائرین آستان قدس رضوی برگزار می‌شود.


منبع: پایگاه آستان قدس رضوی

بخش حریم رضوی