تبیان، دستیار زندگی
در ایام ماه مبارک رمضان، افراد به دلیل روزه داری دچار مشکلاتی در سلامتی خود می‌شوند. البته این مشکلات را می‌توان با رعایت برخی نکات...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

6 مشکل سلامتی در روزه‌داران


فرا رسیدن ماه میهمانی خدا را به شما تبریک می‌گوییم. در ایام ماه مبارک رمضان، افراد به دلیل روزه داری دچار مشکلاتی در سلامتی خود می‌شوند. البته این مشکلات را می‌توان با رعایت برخی نکات پزشکی تغذیه‌ای به راحتی برطرف کرد و یا از بروز آن‌ها پیشگیری نمود.


سفره افطار

1- سلامتی پوست

برای شاداب ماندن و جلوگیری از خشکی پوست در وعده‌های سحری و افطاری به اندازه کافی مایعات، مخصوصا آب بنوشید و از نوشیدن مایعات مدر (مانند چای غلیظ) که باعث از دست رفتن آب بدنتان می‌شود، به شدت پرهیز کنید.

با پرهیز از مصرف زیاد زولبیا و بامیه و آش و حلیم و شیرینی‌های متداول ماه رمضان، از بروز آکنه‌های مقاوم به درمان در پوست خودتان پیشگیری کنید و با مصرف کافی آب و سایر مایعات در حدفاصل افطار تا سحر، جلوی خشکی پوستتان را بگیرید. از مصرف سبزی‌ها و میوه‌های تازه که می‌توانند به شادابی پوست منجر شوند نیز غفلت نکنید.

2- سلامتی مو و ناخن

به علت محدودیت غذایی و این که نظم و حجم غذای دریافتی‌تان در ماه رمضان تغییر می‌کند، برای جلوگیری از کم شدن آهن، روی و سایر ویتامین‌ها و مواد معدنی بدن که سبب رشد مناسب مو و ناخن‌هایش می‌شوند، در وعده‌های غذایی سحر و افطار، غذایی کامل که همه گروه‌های غذایی را در خود بگنجاند، مصرف کنید.

از آنجا که خانم‌ها بیشتر با مشکل کمبود روی و آهن دست به گریبان هستند، به آن‌ها توصیه می‌کنیم که با نظر یک پزشک متخصص، مدتی قبل از ماه رمضان مصرف مکمل ویتامین‌های گروه B یا سایر مکمل‌های مورد نیاز را شروع کنند تا پس از ماه رمضان دچار مشکل ریزش مو یا شکنندگی ناخن‌هایشان نشوند

3- سلامتی دهان

دو مشکلی که ممکن است در برخی روزه‌داران دیده شود، خشکی دهان و بوی بد دهان است. در فاصله افطار تا سحر، تا می‌توانید آب و مایعات بنوشید و هنگامی که مسواک می‌زنید، مسواک را خیلی آرام روی زبانتان هم بکشید.

4- سلامتی گوش و گلو و بینی

برخی روزه‌دارانی که در محیط‌های پر گرد و غبار و آلوده کار می‌کنند، اگر آب و مایعات کافی دریافت نکنند، ممکن است جرم گوششان بیشتر و سفت‌تر شود و به درجات خفیفی از کاهش شنوایی مبتلا گردند.

مصرف کافی آب و سایر مایعات در فاصله افطار تا سحر (حداقل 8 لیوان) را از یاد نبرید و ضمنا می‌توانید با چرب کردن مخاط بینی‌تان (با کرم ویتامین D+A) از خشکی مخاط بینی نیز جلوگیری نمایید.

5- سلامتی قلب و عروق

روزه برای بیشتر فشارخونی‌ها و بسیاری از بیماران قلبی می‌تواند مفید باشد؛ البته به شرطی که مراقب رژیم غذایی خود (از افطار تا سحر) باشند و داروهایشان را درست مصرف کنند.

برای روزه‌گرفتن حتما اجازه و توصیه‌های لازم را از پزشکتان دریافت کنید و اگر اجازه روزه گرفتن داشتید، طرز مصرف داروهایتان را با مشورت پزشکتان تنظیم و توصیه‌های تغذیه‌ای لازم را از او دریافت نمایید. اگر داروهای مدر مصرف می‌کنید، مراقب میزان مصرف مایعات (از افطار تا سحر) باشید.

6- سلامتی چشم

روزه گرفتن‌ موجب کاهش بینایی نمی‌شود، اما در برخی بیماران چشمی (مثلا مبتلایان به گلوکوم) روزه‌داری منوط به مجوز طبی است و در برخی دیگر نیز کم‌آبی ممکن است مشکل‌آفرین شود. پیش از روزه گرفتن،‌ با پزشکتان مشورت کنید. برای پیشگیری از مشکل خشکی چشم نیز مصرف مایعات را در فاصله افطار تا سحر بیشتر کنید.

فرآوری: مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان


منابع :

هفته نامه سلامت

سایت سیمرغ

مطالب مرتبط:

مطالبی کامل درباره سلامت در ماه مبارک رمضان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.