تبیان، دستیار زندگی
از سفر به 120 كشور دنیا و ده هزار لیتر بنزین تا دست راست و پای چپ داماد، شمش طلا هم‏وزن عروس، یك كیلو بال مگس، حفظ كردن دیوان حافظ و صدها مهریه عجیب‏وغریب دیگر!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مهریه‌های عجیب دختران تهرانی

ازدواج


از سفر به 120 كشور دنیا و ده هزار لیتر بنزین تا دست راست و پای چپ داماد، شمش طلا هم‏وزن عروس، یك كیلو بال مگس، حفظ كردن دیوان حافظ و صدها مهریه عجیب‏وغریب دیگر!


اگر سری به راهروهای دادگاه‌های خانواده بزنید، دخترخانم‌های جوانی را خواهید دید كه ـ متأسفانه ـ برای خاتمه دادن به زندگی مشترك‌شان، مسیرشان به سمت دادگاه كج شده است. در میان این خانم‌ها، كسانی كه مهریه‌های عجیب‏وغریب دارند هم دیده می‌شود! از سفر به 120 كشور دنیا و ده هزار لیتر بنزین تا دست راست و پای چپ داماد، شمش طلا هم‏وزن عروس، یك كیلو بال مگس، حفظ كردن دیوان حافظ و صدها مهریه عجیب‏وغریب دیگر!

براساس این گزارش، در تماس‌ها و ارتباط‌هایی كه‌ این بار با دفاتر ثبت ازدواج در نقاط مختلف تهران داشتیم، در اكثر موارد سردفتردارها می‌گفتند كه مهریه‌های سنگین و عجیب‏وغریب را خطبه نمی‌خوانند.

یك مورد بود كه داماد دو چشمش را علاوه بر دوهزار سكه مهر عروس خانم كرد تا به قول خودش اعتماد سازی كند. بعدها كارشان به دعوا و جدایی كشید. عروس خانم مصر بود كه مهرش را بگیرد!

در یكی از موارد، یكی از سردفترداران در غرب تهران گفت: یك مورد ازدواج داشتیم كه پسر می‌خواست یك درخت گردوی عجیب‏وغریب را در یكی از مناطق خوش‏آب‏وهوای ایران می‏روید، به نام عروس خانم بزند. البته به جز این درخت مقادیری سكه هم مهریه عروس خانم بود.

سردفترداری در شمال تهران می‌گوید: قبل‌ترها مهریه به میزان سال تولد عروس خانم (شمسی، قمری، میلادی) مد بود؛ ولی الآن دیگر مردم كمتر تمایل به این چیزها دارند. شاید دلیلش این باشد كه خیلی‌ها متوجه شده‌اند كه داشتن مهریه سنگین چندان هم افتخار نیست! امسال دو مورد خوب هم داشتیم كه مهریه عروس خانم‌ها فقط یك شاخه گل بود.

یكی دیگر از سردفترداران می‌گوید: یك مورد بود كه داماد دو چشمش را علاوه بر دوهزار سكه مهر عروس خانم كرد تا به قول خودش اعتماد سازی كند. بعدها كارشان به دعوا و جدایی كشید. عروس خانم مصر بود كه مهرش را بگیرد! بعد از كلی جروبحث، دادگاه فقط به سه‏هزار سكه حكم داد. چرا كه مهر باید چیزی باشد كه بها داشته باشد؛ چشم مُرده از آن جهت كه هیچ بهایی ندارد، گرفتنش شرعا جایز نیست.

شرط اصلی در تعیین مهریه، عندالمطالبه بودن آن است؛ به طوری كه زن هرگاه مهرش را درخواست كرد، بتواند آن را بگیرد. اما برخی از مهریه‌ها به گونه‌ای هستند كه دریافت آنها عملا ممكن نیست و یا با دشواری زیادی همراه است. مثل جمع‏آوری پنج‏هزار صدف دریایی یا پانصدهزار گل اركیده! در این موارد معمولا مرد راهی زندان می‌شود تا زمانی كه مهریه یا معادل آن را پرداخت كند و یا زن از مهریه خود صرف‏نظر كند!

یكی دیگر از سردفترداران جنوب تهران می‌گوید: بنا بر یك آمار سرانگشتی، می‌توانم بگویم كه اكثر دخترخانم‌هایی كه اینجا می‌آیند، مهرشان بین یک‏صد تا 314 سكه بهار آزادی است. البته یك مورد داشتیم كه عروس‏خانم و آقاداماد هر دو كوهنورد بودند و مهر عروس‏خانم صعود به ده قله برتر جهان بود. ظاهرا هم زندگی خوبی دارند و آقاداماد هم عندالمطالبه مهر عروس‏خانم را می‌دهد.

شرط اصلی در تعیین مهریه، عندالمطالبه بودن آن است؛ به طوری كه زن هرگاه مهرش را درخواست كرد، بتواند آن را بگیرد

ده رأس آهوی وحشی، پنج‏هزار مرجان دریایی، یك دوره كتاب‌های دكتر شریعتی، یك كتاب‏خانه پر از كتاب‌های فلسفی و... از جمله مهریه‌هایی است كه برخی سردفترداران به آن اشاره می‌كنند كه این موارد یا برای خودشان پیش آمده و یا از دفترخانه‌های دیگر شنیده‌اند.

به گفته كارشناسان، مهریه‌های عجیب‏وغریب دلیلش حس ناامنی است. افراد صرفا برای متفاوت بودن و برتری جویی مهریه‌های نامتعارف را انتخاب می‌كنند كه شكل تغییریافته‌ای از چشم‏وهم‏چشمی است. در این حالت فرد به حدی از ارقام نجومی مهریه اشباع شده كه این بار به دنبال مطرح كردن و به رخ كشیدن خود از طریق یك مهریه نامتعارف و عجیب است! حتی اگر این مهریه ارزش مادی بالایی نداشته باشد.


باشگاه کاربران تبیان ـ ارسالی از: Sadegh7MSM