تبیان، دستیار زندگی
این بنا در 6 کیلومتری شرق مشهد و با فاصله کمی از جاده مشهد به سرخس در کنار ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رباط ماهی


رباط ماهی در آن سمت کشف رود و بنایی است عالی و محکم که با آجر و گچ ساخته شده، سقف بیوتات آن اغلب خراب شده در کتیبه بالای سر درب کلماتی چند به خط کوفی با آجر مرتب نموده اند و همچنین در کتیبه پایین سر درب رباط و سر درب ایوان بزرگ که در وسط سه ضلع داخلی رباط است کلماتی به خط کوفی از گچ بریده اند و چیزی از آنها خوانده نمی شود .


رباط ماهی

این بنا در 6 کیلومتری شرق مشهد و با فاصله کمی از جاده مشهد به سرخس در کنار کشف رود واقع شده است. این رباط که در حال حاضر به صورت مخروبه درآمده روزگاری مسافران خسته را که از نیشابور و طوس راهی هرات بوده اند در خود جای می داده است.

کلیه حجره ها و اتاق های آن که با گچ و آجر ساخته شده فروریخته است و قسمتی از سردر آن بсاست.

محمد علی منشی که در سال 1299 ه.ق به همراه رکن الدوله حاکم خراسان برای دیدار از ناحیه سرخس به آن منطقه مسافرت کرده است درباره رباط ماهی می نویسد: ((رباط ماهی در آن سمت کشف رود و بنایی است عالی و محکم که با آجر و گچ ساخته شده، سقف بیوتات آن اغلب خراب شده در کتیبه بالای سر درب کلماتی چند به خط کوفی با آجر مرتب نموده اند و همچنین در کتیبه پایین سر درب رباط و سر درب ایوان بزرگ که در وسط سه ضلع داخلی رباط است کلماتی به خط کوفی از گچ بریده اند و چیزی از آنها خوانده نمی شود ....))

در میان عوام معروف است که این رباط را همشیره گوهرشاد، آغابیگم که معروف به ماهی بوده است ساخته و به اسم او نسبت یافته است.

البته در مورد تاریخ بنای این رباط دقیقاً نمی توان اظهار نظر کرد ولی به طوریکه شواهد نشان می دهد به احتمال قوی در دوره های قبل از تیموری بنا گردیده است.


منبع: سیمای گردشگری

بخش حریم رضوی