تبیان، دستیار زندگی
در جلسه روز چهارشنبه شورای فقهی بانک مرکزی شرایط شرعی بودن حساب سپرده طلا اعلام شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شروط 11 گانه سپرده طلا


در جلسه روز چهارشنبه شورای فقهی بانک مرکزی شرایط شرعی بودن حساب سپرده طلا اعلام شد.

سپرده طلا

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، نهمین جلسه شورای فقهی بانکداری اسلامی بانک مرکزی در مورخ 5/5/1390 در محل دفتر قائم مقام بانک و با حضور اعضاء تشکیل و موارد ذیل پس از بررسی به تصویب رسید:

اول- دستورالعمل کارت اعتباری بر مبنای عقد مرابحه تصویب و مقرر گردید پس از تصویب در کمیسیون اعتباری بانک مرکزی جهت اجراء به سیستم بانکی کشور ابلاغ شود.

دوم- اوراق صکوک اجاره (ریالی و ارزی) به تصویب شورای فقهی رسید و مقرر گردید پس از تصویب در کمیسیون اعتباری بانک مرکزی جهت اجراء به سیستم بانکی کشور ابلاغ شود.

سوم- شرایط اختصاصی افتتاح حساب سپرده طلا بانک صادرات به شرح ذیل از نظر فقهی تصویب گردید:

1- بانک، میزان گرم طلای مندرج در گواهی حساب را با عیار 24 به قیمت جهانی و به قیمتی معادل یک درصد بیش از قیمت جهانی به صورت کلی فی الذمه به مشتری می‌فروشد. (1 درصد مربوط به هزینه‌های مترتب می‌باشد) و بهای آن تمام پرداخت می‌شود.

2- بانک عندالمطالبه طلای مشتری یا معادل ارزش ریالی آن را بر مبنای نرخ نامه بانک صادرات ایران که مبتنی بر نرخ روز جهانی طلا است به وی تحویل داده یا پرداخت می‌نماید.

3- در صورت مطالبه طلا از سوی مشتری، بانک پس از دریافت مبلغ مالیات بر ارزش افزوده و هزینه‌های مترتب بر آن همانند هزینه‌های گمرکی و مابه‌التفاوت ارز رسمی و بازار به وی تحویل می‌نماید.

4- حداقل میزان لازم جهت افتتاح حساب مزبور 5 گرم طلای 24 عیار و برای اوزان بالاتر ضریبی از یک گرم می‌باشد.

در صورت بروز هرگونه خط خوردگی و اختلاف در مندرجات نسخه‌های گواهی حساب مزبور، محتویات نسخه موجود در بانک ملاک عمل و مناط اعتبار خواهد بود

5- مدت زمان تضمین گواهی حساب از تاریخ افتتاح حساب به مدت 180 روز است لکن در صورت موافقت بانک قابل تمدید می‌باشد لذا دارنده حساب در صورت تمایل می‌بایست حداکثر ظرف 7 روز قبل از پایان مدت اعتبار تضمین گواهی حساب (180 روز از تاریخ افتتاح حساب و یا آخرین تمدید) نسبت به تمدید گواهی حساب خود اقدام نماید در غیر این صورت بانک نسبت به فروش طلا در سررسید اقدام و معادل ریالی آن را در حساب نگهداری و در زمان مراجعه به وی پرداخت می‌نماید.

6- الف :در صورت فوت یا حجر دارنده حساب، حساب افتتاح شده مسدود می‌شود.

ب :حساب مفتوحه به تقاضای هر یک از صاحبان حساب مشترک مسدود می‌شود.

ج: توقیف سهم هر یک از صاحبان مشترک توسط مراجع قضایی و ثبتی موجب انسداد حساب است.

سپرده طلا

در این‌گونه موارد بانک نسبت به فروش طلا اقدام و معادل ریالی ارزش طلا در حساب مسدودی نگهداری و در زمان مراجعه، به دارنده حساب/ وارث (به نسبت قدرالسهم) یا نماینده قانونی آنان پرداخت می‌شود.

7- این گواهی حساب غیر قابل انتقال و غیر قابل افزایش یا کاهش خواهد بود.

8- مشتری حق درخواست دسته چک و کارت الکترونیکی و سایر خدمات الکترونیکی در خصوص این حساب را از خود سلب و اسقاط نمود.

9- دارنده حساب موظف است فقدان و یا به سرقت رفتن این گواهی حساب را در اسرع وقت به اطلاع شعبه افتتاح کننده حساب برساند. در این صورت دارنده حساب می‌تواند با تکمیل فرم تعهد نامه ذی‌ربط، صدور گواهی حساب به صورت المثنی را درخواست نماید. مسئولیت هرگونه جعل و سوء استفاده به هر شکلی به عهده صاحب حساب می‌باشد.

10- در صورت بروز هرگونه خط خوردگی و اختلاف در مندرجات نسخه‌های گواهی حساب مزبور، محتویات نسخه موجود در بانک ملاک عمل و مناط اعتبار خواهد بود.

11- پس از مطالعه کامل و دقیق مندرجات فوق و امضاء ذیل آن کلیه مفاد و شرایط مذکوره مورد قبول اینجانب/ اینجانبان/ این شرکت می‌باشد.

              محل امضای دارنده /دارندگان حساب صحت امضای دارنده حساب مورد تائید است.

                                                                                                                                      محل امضاء و مهر شعبه.

بدیهی است اظهار نظر مذکور صرفاً فقهی بوده و بانک‌ها قبل از هرگونه ارائه خدمات و ابزارهای جدید مالی می‌بایست موافقت آن را از بانک مرکزی اخذ نموده و پس از اخذ تأییدیه بانک مرکزی نسبت به اجرایی نمودن آن اقدام نمایند.

بخش اقتصاد تبیان


منبع: خبرآنلاین.

لینک های مرتبط :

حکم شرعی سپرده طلا

درباره عقود اسلامی