تبیان، دستیار زندگی
یک راه مهم و موثر برای کم کردن استرس همسر، این است که همسرش دست او را بگیرد. محققان متوجه شدند بهترین اثر را گرفتن دست همسر دارد، زیرا فرد را از حالت هیجانی و برانگیخته، به وضعیتی آرام‌تر و متعادل‌تر می‌رساند. آن‌ها می‌گویند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دست همسرت را بگیر!

صمیمیت در زندگی مشترک


یک راه مهم و موثر برای کم کردن استرس همسر، این است که همسرش دست او را بگیرد. محققان متوجه شدند بهترین اثر را گرفتن دست همسر دارد، زیرا فرد را از حالت هیجانی و برانگیخته، به وضعیتی آرام‌تر و متعادل‌تر می‌رساند. آن‌ها می‌گویند که این حس احتمالا یادآوری‌کننده دوران کودکی و آرامش و امنیتی است که از لمس.....

دست همسرت را بگیر!

ازدواج یکی از اساسی ترین و مطلوب ترین نیاز‌ هاست.انسان برای بقاء و تداوم زندگی یکسری نیاز‌ها‌ی جسمانی وفیزیو‌لوژی مانند نیاز به آب ،غذا،جنس مخالف و ... دارد و ازنظر روانی نیاز به ایمنی ،محبت، عزت نفس و... دارد برای اینکه بهداشت وسلامت جسمی وروانی انسان تأمین شودلازم است که بنحو مطلوب و در زمان مناسب به برآورده ساختن نیاز‌هایش اقدام کند. برای تأمین بهداشت وسلامت روانی داشتن فردی که بتواند بعنوان حامی، همدل ،همراز و همسر باشد از اهمیت زیادی برخوردار است و همه‌ی این شرایط را می‌توان در یک ازدواج منطقی‌واصولی مهیا کرد. البته این تازه اول راه است و بعد از یک انتخاب درست و منطقی نوبت به حفظ و تداوم این رابطه می رسد که این هدف جز از طریق صمیمیت در ازدواج و تلاش برای ارتباط درست با همسر امکان پذیر نیست. ارتباط درست و مثبت با همسر ، از عوامل مهم بهبود کیفیت زندگی مشترک و رهایی از مشکلات می‏باشد. در زندگی مشترک موفق ، زوج ها به رابطه‏ی خود با همسرشان اهمیت می‏دهند؛ به خواسته‏های هم توجه دارند؛بیشتر مواقع ، آرامش خود را حفظ می کنند ؛ سعی دارند همیشه خودشان باشند ؛ با مسائل به صورت مثبت برخورد کنند و خود را با شرایط وفق دهند؛ مصمم به تغییر خود هستند ولی درصدد تغییر همسر و دیگران بر نمی آیند چرا که می دانند هیچ کس را نمی توان تغییر داد ؛ با بحران‏های زندگی به آرامی برخورد و عبور کرده و روزهای خوب مشترک گذشته را به کلی نادیده نمی گیرند و به دنبال یافتن راه حل های مثبت و سازنده ای هستند که به دوام زندگی مشترکشان کمک کند.

در یک زندگی مشترک موفق ، زن و مرد به حرف‏های یکدیگر توجه دارند و احساسات خود را به راحتی نشان می دهند ، هر چند احتمال دارد که احساساتشان مورد توجه و تایید همسرشان نباشد.

برای تأمین بهداشت وسلامت روانی داشتن فردی که بتواند بعنوان حامی، همدل ،همراز وهمسر باشد از اهمیت زیادی برخوردار است همه‌ی این شرایط را می‌توان در یک ازدواج منطقی‌واصولی مهیا کرد

وقتی باورهای مثبت و احساس صمیمیت درباره ی خود، همسر و زندگی مشترک داشته باشیم به راحتی می توانیم به همسرمان و دیگر اعضای خانواده ، دلگرمی داده احساس‏های خوبی به وجود آوریم. با توجه به اینکه منشاء اصلی باورهای مثبت ، تایید و تصدیق خود است با استفاده از توصیه‏های مشاوران مجرب و تایید واقعی خود ، می توانیم باورهای مثبت را جایگزین باورهای منفی کرده و زندگی پربار و غنی را تجربه کنیم.

چند پیشنهاد برای افزایش صمیمیت

دست همسرت را بگیر!

درباره احساسی که دارید با هم حرف بزنید

از او بخواهید درباره حسی که دارد و افکار منفی که در ذهنش می‌چرخد، حرف بزند. مسایل پرتنش و گرفتاری‌های پرگره، وقتی از ذهن انسان، جدا می‌شود و به دنیای کلمه‌ها وارد می‌شود، ذهن را آزاد می‌کند. برای حرف زدن درباره ناراحتی‌ها، چه کسی بهتر از همسر عزیز؟

برنامه‌ریزی داشته باشید

وقتی زمان را درست مدیریت کنید، استرسها کم می‌شود. به همسرتان کمک کنید به برنامه‌هایش اولویت بدهد. کدام کارها لازم‌تر و حیاتی‌تر است و کدام کارها را می‌توان برای بعد گذاشت.

اوقات خوش خود را مرتب در ذهن مرور کنید

با همسر خود به گونه ای رفتار کنید که در روزهای ابتدای آشنایی رفتار می کردید. لیستی از کارهای لذت بخش دو نفره تان و آن چیزهایی که هر دو از آن لذت می برید تهیه کنید و هر وقت به مورد جدیدی رسیدید، آن را به لیست اضافه کنید. برای این اتفاقات برنامه ریزی کنید و سعی کنید موقعیت تکرار آنها را فراهم کنید.

تنها تصمیم نگیرید

شما و همسرتان یک تیم هستید، بنابر این تا جایی که می توانید با هم و در کنار هم باشید. باید احساس کنید که با همسرتان کامل می شوید و دو بخش از وجود یک نفر هستید، پس وقتی نیمع دیگر وجودتان حضور ندارد، تصمیم گیری نکنید. شرایط را با هم بسنجید و با هم تصمیم گیری کنید ؛ در مورد همه چیز، خواه موارد کوچک و خواه بزرگ باشد، خود را مشتاق سازش و سازگاری نشان دهید.

هماهنگی و سازگاری را در خود تقویت کنید

زن و شوهر ها به محض آنکه دعوایشان می شود، سراغ تفاوتهای دیگری با خود می روند در حالی که عاشقان شباهت های خود با طرف مقابلشان را از یاد نمی برند و از تفاوتهای دیگری زیرکانه بهره می برند. برنامه ای بچینید که طبق آن هر بار یکی به نفع دیگری کنار بیاید. اگر انتخاب شوهرتان منطبق با سلیقه و علاقه شما نیست، اعتراض و مبارزه نکنید، به یاد آورید که دفعه بعد نوبت شماست.

وقتی باورهای مثبت و احساس صمیمیت درباره ی خود، همسر و زندگی مشترک داشته باشیم به راحتی می توانیم به همسرمان و دیگر اعضای خانواده ، دلگرمی داده احساس‏های خوبی به وجود آوریم

سرزنش کردن را از زندگی خود حذف کنید

یافتن راه حل، گذشت و مهربانی را جایگزین سرزنش کنید. باهم مشکلات را حل کنید ، کنار هم بنشینید، دستهای هم را بگیرید و به دنبال راه چاره بگردید.  نتایج آخرین تلاش‌های محققان می‌گوید که یک راه مهم و موثر برای کم کردن استرس همسر، این است که همسرش دست او را بگیرد. محققان متوجه شدند بهترین اثر را گرفتن دست همسر دارد، زیرا فرد را از حالت هیجانی و برانگیخته، به وضعیتی آرام‌تر و متعادل‌تر می‌رساند. آن‌ها می‌گویند که این حس احتمالا یادآوری‌کننده دوران کودکی و آرامش و امنیتی است که از لمس دست مادر، در آن دوران، به آن‌ها دست می‌داده است.

عادلانه و عاقلانه با هم بحث کنید

دست همسرت را بگیر!

هر از گاهی، وقتی را به بحث کردن با هم اختصاص دهید. مشکل پیش آمده را مطرح کنید، نقطه نظرات خود را بیان کنید و نظرات طرف مقابلتان را بشنوید و بدون موضع گیری و سعی در به کرسی نشاندن حرف خود ، با هم بهترین راهکار را انتخاب کنید. اگر هر دو طرف مطمئن باشید که دیگری قصد آزار شما را ندارد، پیشنهادات منطقی شما را می پذیرد، به علائق و حساسیت های شما احترام می گذارد و بدون خودخواهی سعی در حل مشکل دارد، همه چیز به راحتی حل خواهد شد.

گاهی خانه را در اختیار همسرتان قرار دهید

حتی در عاشقانه ترین و صمیمی ترین زندگی های زناشویی نیز طرفین نیاز دارند که گاهی تنها باشند. اگر روزی همسرتان خواست که تنها باشد ، این موقعیت را برای او فراهم کنید. اگر روزی خواست بدون شما در کنار دوستانش باشد، حتما” قبول کنید و به او نشان دهید از اینکه به او خوش بگذرد خوشحال می شوید. البته بهتر است بعد از بازگشت او هر دو در مورد ساعاتی که با هم نبوده اید با یکدیگر صحبت کنید و آنچه که بر شما گذشته است را برای هم تعریف کنید. فراموش نکنید اینها برنامه هایی است که گاه به گاه پیش می آیند و افراط در این برنامه ها نیز مثل افراط در هر چیز دیگری، مشکل ساز خواهد شد.

فرآوری: مریم عطاریان

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع:

همشهری آنلاین، ماهنامه شادکامی و موفقیت  همراه با تغییر و اضافات

مقالات مرتبط :

چرا روابط سرد می شود؟

گاهی همسرتان را بدزدید

سبک زناشوئی تان را بشناسید

گفتگوهای عاشقانه اما منطقی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.