تبیان، دستیار زندگی
بحران اقتصادی آمریکا، در حالی وارد مرحله جدید خود یعنی بحران بدهی‌ها شده که این روزها، گفت‌وگوهای دمکرات‌ها و جمهوریخواهان در کنگره به نتیجه مشخصی نرسیده است. به نظر می‌رسد در نتیجه این بحران دلار قدرت خود را از دست داده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیا دلار حذف می‌شود؟


بحران اقتصادی آمریکا، در حالی وارد مرحله جدید خود یعنی بحران بدهی‌ها شده که این روزها، گفت‌وگوهای دمکرات‌ها و جمهوریخواهان در کنگره به نتیجه مشخصی نرسیده است. به نظر می‌رسد در نتیجه این بحران دلار قدرت خود را از دست داده است.

دلار-

کسری تجاری آمریکا به رقم بی سابقه چهل و هشت میلیارد و دویست میلیون دلار رسید و ابهامات مربوط به آینده دلار را تشدید کرد.

بروز مشکل بحران بدهی که به کاهش ارزش سهام‌ها در بورس نیویورک و البته کاهش ارز دلار نیز انجامیده است، در کنار بیش از دو سال بحران اقتصادی مداوم در این کشور، اعتماد جهانی را به اقتصاد آمریکا و به دنبال آن ارز رایج این کشور (دلار) به شدت کاهش داده است، به گونه‌ای که در سال‌های جاری، جایگزینی ذخایر ارزی (دلاری) بانک‌های مرکزی جهان با دیگر ارزهای معتبر جهانی مانند یورو و یا طلا روند رو به رشدی داشته است.

بر پایه گزارش اخیر بانک مرکزی اروپا تا پایان سال 2010 سهم یورو در ذخایر ارزی بین‌المللی به بیش از26.3 درصد رسیده و بیش از 5.12 تریلیون دلار از ذخایر ارزی بین‌المللی تا پایان سال 2010 با یورو نگهداری می‌شده است.

ژان کلود تریکت، رییس بانک مرکزی اروپا در این باره تأکید کرد: سیاست‌های پولی با ثبات بانک مرکزی اروپا و سیستم مالی منظم اروپا، موجب خواهد شد تا یورو ذخیره ارزش قابل اعتماد و مطمئنی برای سرمایه گذاران جهانی باشد.

البته این روزها، اتحادیه اروپا خود نیز دچار بحران مالی شدیدی شده و ارزش یورو از روند چندان مناسبی پیروی نمی‌کند و از سویی، در ماه‌های اخیر، خبر اضافه شدن برخی ارزهای آسیایی همچون یوآن چین به سبد معاملات ارزی بانک‌های گوناگون جهان شنیده شده است.

بر پایه گزارش اخیر بانک مرکزی اروپا تا پایان سال 2010 سهم یورو در ذخایر ارزی بین‌المللی به بیش از 26.3 درصد رسیده و بیش از 5.12 تریلیون دلار از ذخایر ارزی بین‌المللی تا پایان سال 2010 با یورو نگهداری می‌شده است.

بانک جهانی نیز در گزارشی که در اواخر بهار سال جاری منتشر نمود، بر پایان سیطره دلار در اقتصاد جهانی تا سال 2025 (چهارده سال آینده) تأکید کرد.

بنا بر این گزارش، سلطه دلار بر نظام مالی و پولی جهان تا سال دو هزار و بیست و پنج از بین خواهد رفت و جای خود را به یک نظام سه قطبی متشکل از دلار، یورو و یوآن خواهد داد.

افول دلار

البته این پیش بینی دورنگرانه بانک جهانی، هم اکنون نیز با اعلام نگهداری 25 درصد ذخایر ارزی جهان به شکل یورو تحقق یافته است.

بانک جهانی در گزارش خود خاطرنشان کرد: بر پایه این سناریو، دلار جایگاه و موقعیت انکار ناپذیر خود را به عنوان واحد ارزی بین‌المللی تا سال دو هزار و بیست و پنج به طور کامل از دست خواهد داد و از آن پس در کنار واحدهای پول قدرتمندی مانند یورو و یوان ایفای نقش خواهد کرد. ارزش دلار آمریکا در ماه مارس امسال نسبت به سال 1995، برابر یا حتی پایین‌تر از ارزش دیگر ارزهای معتبر در بازار بین‌المللی بود.

در سال 1995 بود که دولت آمریکا ایجاد یک دلار قوی را از اهداف مهم خود تعیین کرد؛ اما در ماه مارس امسال، کسری تجاری آمریکا به رقم بی سابقه چهل و هشت میلیارد و دویست میلیون دلار رسید و ابهامات مربوط به آینده دلار را تشدید کرد. فرانسه که اکنون ریاست دوره‌ای گروه بیست را بر عهده دارد، اعلام کرده است برای ایجاد یک نظام پولی چند قطبی تلاش خواهد کرد.

حتی تیموتی گیتنر، وزیر خزانه داری آمریکا نیز احتمال تغییر اوضاع را در جایگاه دلار در نظام مالی جهان منتفی ندانسته و اذعان کرده است، بدون تردید، تغییراتی در جایگاه دلار در نظام پولی جهان ایجاد خواهد شد؛ اما گمان نمی‌کنم که این تغییرات در کوتاه مدت ایجاد شود.

دلار جایگاه و موقعیت انکار ناپذیر خود را به عنوان واحد ارزی بین‌المللی تا سال دو هزار و بیست و پنج به طور کامل از دست خواهد داد و از آن پس در کنار واحدهای پول قدرتمندی مانند یورو و یوان ایفای نقش خواهد کرد

بنا بر پیش بینی‌های بانک جهانی، تا سال 2025، نیمی از رشد اقتصادی جهان توسط شش اقتصاد نوظهور یعنی برزیل، چین، کره جنوبی، هند، اندونزی و روسیه تأمین خواهد شد و این در حالی است که ارزش واحدهای پولی آسیا در هفته جاری به بالاترین میزان در چهارده سال اخیر رسید.

به گزارش بلومبرگ، یوآن چین روز گذشته به بالاترین میزان در هفده سال گذشته، پسو فیلیپین به بالاترین میزان در سه سال گذشته و وون کره جنوبی نیز به بیشترین سطح از ماه اوت 2008 رسید.

بخش اقتصاد تبیان


منبع : تابناک

لینک های مرتبط:

بررسی ماجرای موسوم به جنگ ارزی

اقتصاد آمریکا بیمار و در حال نزاع

نگرانی برای بحران یورو

اقتصاد چین یا آمریکا؛ کدام یک؟

بررسی اقتصاد پیش روی آمریکا