تبیان، دستیار زندگی
علی کریمی، کاپیتان تیم ملی ایران در بازی مقابل مالدیو برای یکصد و هجدهمین بار، پیراهن تیم ملی را بر تن کرد و یک گام دیگر به شکستن رکورد بازی های ملی علی دایی نزدیک تر شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یورش کریمی به رکورد دایی


علی کریمی، کاپیتان تیم ملی ایران در بازی مقابل مالدیو برای  یکصد و هجدهمین بار، پیراهن تیم ملی را بر تن کرد و یک گام دیگر به شکستن رکورد بازی های ملی علی دایی نزدیک تر شد.


علی کریمی

کریمی كه سیزدهمین سال حضورش در تیم ملی را به پایان می برد، تاكنون 118 بازی ملی انجام داده و به میانگین هر سال ده بازی ملی در كارنامه این بازیكن ثبت شده است.

کریمی نخستین بار در 22 مهر 1377 و در بازی برابر کویت برای تیم ملی بازی كرد و از آن زمان تاکنون در بیشتر اردوهای تیم ملی حاضر بوده و او هم اکنون در رده دوم ركوردداران بازی های ملی برای ایران است.

علی دایی با 149 بازی، علی كریمی با 118 بازی، جواد نکونام با 113 بازی و مهدی مهدوی كیا با 111 بازی ركوردداران بازی های ملی در ایران هستند؛ افزون بر این که این بازیکنان، چهار بازیکن تاریخ فوتبال ما هستند که از مرز صد بازی ملی عبور کرده اند.

كاپیتان کنونی تیم ملی تا پایان بازی های مقدماتی جام جهانی 2014 اگر اتفاق خاصی رخ ندهد 9ـ  بار دیگر در ترکیب تیم ملی قرار می گیرد و با توجه به بازی های تدارکاتی و... كریمی این فرصت را دارد تا به رکورد دایی نزدیک شود.

افزون بر این، علی کریمی با گلزنی مقابل مالدیو، سی و هفتمین گل ملی خود را به ثمر رساند تا همچنان پس از دایی و باقری، سومین گلزن برتر تاریخ ایران لقب بگیرد.

وی سال 2000 نه گل سال 2004 هفت گل و2001 شش گل برای تیم ملی به ثمر رساند.

برومند نخستین گلزن بزرگ تاریخ فوتبال ایران است. وی نخستین کسی است که در یک بازی ملی فوتبال ایران در سال 1329 برابر پاکستان «هت ریک» کرد و سه بار دروازه حریف را گشود؛ او نخستین گل فوتبال ایران در عرصه های ملی را در سال 1326 وارد دروازه تیم ملی ترکیه کرد.

امیرمسعود برومند در دوازده بازی ملی که در سال های 1326 تا1337 برای فوتبال ایران انجام داد، رکورد قابل توجه 9 گل زده (75/0) صدم گل در یک بازی را در اختیار دارد. وی در دوران بازیگری هم تنها لباس تیم فوتبال شاهین را در عرصه های گوناگون به تن کرده و مدتی رئیس هیأت امنای باشگاه سابق شاهین تهران نیز بود.

نگاهی به گلزنان برتر تاریخ تیم ملی ایران

1ـ علی دایی؛ 109 گل

برترین گلزن ملی نه ایران بلکه تاریخ فوتبال ملی جهان است که رکورد جاودانه وی بعید است به این زودی توسط بازیکنی شکسته شود.

«استرن جان»، بازیکن ترینیداد و توباگو، تنها بازیکنی است که شانس نزدیک شدن به علی دایی را در سال های آینده دارد. این بازیکن تاکنون 69 گل به ثمر رسانده، اما بعید است که حتی به عدد صد نزدیک شود. دایی این تعداد گل را در 149 بازی ملی به ثمر رسانده و میانگین گلزنی او در هر بازی صفر، هفت گل و آمار خوبی برای مهاجم سابق ایران است. دایی با چهارده گل زده، بهترین گلزن تاریخ جام ملت های آسیاست.

کریمی باقری

2ـ کریم باقری؛ 50 گل

کاپیتان کنونی تیم پرسپولیس، برترین هافبک گلزن تاریخ فوتبال ملی دنیا به شمار می رود. کریم با این میزان گل، سی امین گلزن برتر ملی دنیاست و نکته جالب در مورد باقری اینکه تا دو سه سال پیش تعداد گل های باشگاهی او کمتر از تعداد گل های ملی اش بود. کریم رکورد گلزنی باشگاهی اش را در سه سال اخیر بالا برده است. کریم نخستین گل خود را در سال 72 و آخرین گل را در سال 87 به ثمر رسانده است. باقری در 86 بازی ملی موفق به ثبت پنجاه گل شده و میانگین گلزنی او در هر بازی صفر، شش گل است. کریم با زدن هفت گل در یک بازی ملی نیز در تاریخ فوتبال ایران رکورد منحصر به فردی دارد.

3ـ علی کریمی؛ 37 گل

کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران، سومین گلزن برتر ایران است که در 118 بازی ملی موفق به زدن 37 گل شد. علی کریمی نخستین بار در فینال بازی های آسیایی بانکوک 1998 موفق به گلزنی شد و آخرین بار نیز در بازی مقابل امارات در مقدماتی جام جهانی گلزنی کرد. دو گل اول به نیوزیلند در جام بین قاره ای و همچنین هت تریک مقابل کره جنوبی در جام ملت های 2004 از گل های به یاد ماندنی جادوگر فوتبال ایران است.

4ـ جواد نکونام؛ 26 گل

جواد نکونام که در تیم ملی جانشین خوبی برای کریم باقری بوده است، تاکنون در 113 بازی ملی، موفق به زدن 26 گل شده است. نکونام، بهترین گلزن تیم ملی در یک سال اخیر بوده و در مقدماتی جام جهانی با زدن چهار گل برترین گلزن تیم ملی بود.

5ـ  غلامحسین مظلومی؛ 19 گل

در مورد بازیکنان نسل قدیمی تیم ملی، باید یک نکته را یادآوری کرد و آن این که تعداد بازیهای دوستانه و رسمی تیم ملی در دهه های 50 و 60 بسیار کمتر از دهه های اخیر بوده است، در غیر این صورت، بازیکنانی مثل مظلومی، پیوس و... می توانستند گل های بسیاری را به ثمر برسانند. مظلومی در فاصله سال های 48 تا 56 در 41 بازی موفق به زدن نوزده گل شد و میانگین نزدیک نیم گل در هر بازی را بر جای گذاشت. غلامحسین مظلومی تا پیش از ظهور فرشاد پیوس به مدت نزدیک پانزده سال رکوردار تیم ملی بود.

6ـ فرشاد پیوس؛ 19 گل

برترین گلزن تاریخ فوتبال ایران در 35 بازی ملی موفق به زدن 19 گل شد. پیوس نخستین گل خود را در سال 63 به یوگسلاوی زد و در بازی های آسیایی 1990 با زدن 4 گل آقای گل مسابقات شد و نقش مهمی در قهرمانی ایران داشت. فرشاد پیوس شماری از بازی های ملی را به دلیل یک سال محرومیت ناعادلانه از دست داد، وگرنه شمار گل های ملی او می توانست به سی هم برسد.

بهزادی

7 ـ همایون بهزادی؛ 14 گل

برترین گلزن تیم ملی در دهه چهل، همایون بهزادی است که تا سال ها با همین تعداد گل رکورددار تیم ملی بود. وی در 35 بازی موفق به زدن 14 گل شده است و نخستین گل خود را در سال 42 به پاکستان زد. دو گل او به هند در بازی مقدماتی المپیک 64 توکیو، باعث شد تا تیم ملی ایران برای نخستین بار راهی المپیک شود؛ هر چند که خود بهزادی از حضور در المپیک محروم شد. بهزادی در جام ملت های اسیا 1968 نیز ستاره تیم ملی ایران بود و با زدن چهار گل آقای گل جام ملت های آسیا شد.

8ـ پرویز قلیچ خانی؛ 14 گل

کاپیتان اسبق تیم ملی در 65 بازی ملی، موفق به ثمر رساندن 14 گل شد. نخستین گل ملی او، باعث نخستین قهرمانی تیم ملی ایران در جام ملت های آسیا 1968 شد. در جام استقلال برزیل به تیم های ایرلند و اکوادور گل زد و نخستین بازیکن ایرانی بود که دروازه یک تیم اروپایی را باز کرد. قلیچ خانی در مقدماتی جام جهانی 1974 دو گل به استرالیا زد که البته این گل ها نیز برای صعود ایران چاره ساز نشد. اخرین گل وی نیز در المپیک 1976 و مقابل شوروی بود که از نقطه پنالتی دروازه این تیم را باز کرد.

9ـ ناصر محمدخانی؛ 14 گل

ستاره تیم پرسپولیس در دهه شصت طی 24 بازی موفق به زدن چهارده گل شد و چه بسا اگر تیم ملی در آن دوره تعداد بازی های بیشتری داشت، محمدخانی می توانست بر شمار گل های خود بیفزاید. ستاره تیم ملی در دهه 60 نخستین گل ملی خود را در بازی های اسیایی 1982 دهلی به تیم یمن زد و اوج درخشش او در جام ملت های اسیا 1984 بود که در مرحله مقدماتی و نهایی با زدن دوازده گل بهترین گلزن ایران در سال 63 لقب گرفت.

10ـ وحید هاشمیان؛ 14 گل

وی در دوره ای ظهور کرد که علی دایی، گزینه اصلی مربیان تیم ملی برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی تیم ملی بود. هاشمیان که در نخستین بازی ملی خود دو گل به ثمر رساند، مدتی را از تیم ملی کناره گیری کرد و در بازگشت دوباره گل های حساسی مقابل ژاپن و قطر در مقدماتی جام جهانی 2006 به ثمر رساند که نقش مهمی در راهیابی ایران به جام جهانی داشت. وحید هاشمیان در 52 بازی ملی موفق به زدن گل شد که آخرین گل او مقابل جامائیکا در یک بازی دوستانه بود

بخش ورزشی تبیان


منبع : تابناک