تبیان، دستیار زندگی
معرفی مختصر کتاب‌های «معشوق مجازی»، «گزاره‌های منفرد؛ مسائل شعر و بررسی شعر جدید و جوان امروز»، «زندگینامه تحلیلی فردوسی» و «گزیده خمسه نظامی گنجوی».
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

معشوق مجازی


معرفی مختصر کتاب‌های «معشوق مجازی»، «گزاره‌های منفرد؛ مسائل شعر و بررسی شعر جدید و جوان امروز»، «زندگینامه تحلیلی فردوسی» و «گزیده خمسه نظامی گنجوی»


«معشوق مجازی» (مجموعه شعر)

سروده غادة السمان

مترجم: عبدالحسین فرزاد

نشر چشمه

110 صفحه

شمارگان هزار و 500 نسخه

قیمت: دو هزار و 800 تومان

می‌توانیم بگوییم السمان در این اشعار، هم فیلسوف و هم شاعر است. حتی می‌توانیم چنین مرزبندی را نداشته باشیم؛ چراکه او به فرا‌شعر رسیده است. مانند داستان لیلی و مجنون که در بخش‌های پایانی مجنون به لیلی نمی‌اندیشد؛ بلکه به جوهره حقیقی عشق رسیده است.

او سال‌ها در اشعارش علیه مردسالاری یا ستمی که بر مردمان لبنان و فلسطین رفته مبارزه کرده است. اما در اشعار جدیدش به جوهره انسانیت دست یافته است.

السمان در شعرهای این مجموعه بر این امر تاکید دارد که بسیاری از مسائل و پدیده‌های پیرامون ما مجازی‌اند؛ اما آن‌چه مجازی نیست، عشق و انسانیت و جوهره اصلی این دو است.

به‌طور کلی می‌توانیم بگوییم درون‌مایه اشعار السمان در مجموعه شعر «معشوق مجازی» مسائل فلسفی، عشق و انسانیت است.

مجموعه شعر «معشوق مجازی» در برگیرنده 66 قطعه شعر همراه با زندگی‌نامه مختصر او و یادداشتی به قلم فرزاد است.

«تعهد مجازی»، «تابوت مجازی»، «مترو مجازی»، «جنون مجازی»، «شاعر مجازی»، «هجران مجازی»، «غربت مجازی»، «موزه مجازی»، «استقرار مجازی»، «تسلیت‌های مجازی»، «پروانه مجازی»، «نامه‌های قدیمی مجازی»، «تمدن مجازی»، «قطار مجازی»، «لحظات غیر مجازی» و «مهاجر مجازی» عنوان برخی از شعرهای این مجموعه اند.

گل سرخ

«گزاره‌های منفرد؛ مسائل شعر و بررسی شعر جدید و جوان امروز»

علی بابا‌چاهی

نشر دیبایه

قیمت: 28000 تومان

ویراست تازه‌ای از کتاب «گزاره‌های منفرد» علی باباچاهی منتشر شد.

این دوره‌ی سه‌جلدی آثار شاعران را از سال 57 تا 80 بررسی می‌کند و به جریان‌های شعری در چند دهه‌ی اخیر می‌پردازد. به گفته‌ی بابا‌چاهی، ویژگی ویراست جدید این است که بخش‌هایی تئوریک و تحلیلی به آن اضافه و سعی شده در کنار بررسی جریان‌های شعری نوظهور در سال‌های بعد از انقلاب، به بقایای جریان‌های شعری دهه‌ی گذشته که تاکنون ادامه‌ داشته است، نیز پرداخته شود.

«زندگینامه تحلیلی فردوسی»

«زندگینامه تحلیلی فردوسی»

نویسنده: علیرضا شاپور شهبازی

ترجمه: هایده مشایخ

نشر هرمس

199 صفحه

شمارگان 1500 نسخه

قیمت: 4000 تومان

شهبازی در مقدمه کتاب آورده است:

هدف از این پژوهش ارائه گزارشی منسجم، متکی بر جزئیات و مستند از زندگی، افکار و دستاوردهای فردوسی است. منبع اصلی من شاهنامه چاپ مسکو بوده است. هر جا که شاهنامه خالقی مطلق در دسترس بوده از آن نیز نقل قول شده است، زیرا همان‌گونه  که مول و نولدکه تاکید کرده‌اند، فقط به اظهارات خود فردوسی باید اعتماد کرد. ولی چون فردوسی وفادارانه به منابع مکتوب پایبند بوده است، برای شرح زندگی و افکار شاعر، تنها شاهنامه نمی‌تواند منبع و مرجع باشد.

«گزیده خمسه نظامی گنجوی»

«گزیده خمسه نظامی گنجوی»

به انتخاب اسدالله بقایی

انتشارات سوره مهر

204 صفحه، قطع پالتویی

شمارگان 2500 نسخه

قیمت: 2900 تومان

منتخب «خمسه نظامی گنجوی» اشعار برگزیده پنج اثر منظوم نظامی را شامل می‌شود. این کتاب در قالب جلد پنجم از مجموعه 120 جلدی «تمدن و فرهنگ ایرانی اسلامی» به چاپ رسیده است.

به عبارت دیگر اشعار این کتاب گزیده‌ای از پنج اثر منظوم نظامی با نام‌های «مخزن‌الاسرار»، «خسرو و شیرین»، «لیلی و مجنون»، «هفت پیکر» و «اسکندر‌نامه» را دربرمی‌گیرد و سعی شده در گردآوری این آثار تعادل یا تراز‌بندی اشعار نظامی حفظ شود.

به گفته بقایی، کار گردآوری این پنج اثر از چهار سال پیش آغاز شده است.

مولف همچنین از پنج اثر منتشر شده در این مجموعه به عنوان «پنج گنج» فارسی یاد کرده و امیدوار است این آثار بتوانند جوانان این مرز و بوم را بیش از پیش با فرهنگ و ادبیات کشور آشنا سازد.

فرآوری: رویا فهیم

بخش کتاب و کتاب‌خوانی تبیان


منابع: خبرگزاری کتاب ایران، خبرگزاری دانشجویان ایران، خبرگزاری مهر