تبیان، دستیار زندگی
کفپوش‌ های چوبی با جلوه خاصی كه به منزل می‌دهند، محیطی گرم و صمیمی را برای خانواده ایجاد می‌كنند. به همین دلیل، مراقب باشید تا مبلمان و كفش‌هایتان خراشی روی آن ایجاد نكند. البته گاهی با ریخته شدن قهوه یا چای روی کف‌پوش، لکه‌هایی بوجود می‌آید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه خش‌و‌لکه را از کف‌پوش پاک کنیم؟


کفپوش‌ های چوبی با جلوه خاصی كه به منزل می‌دهند، محیطی گرم و صمیمی را برای خانواده ایجاد می‌كنند. به همین دلیل، مراقب باشید تا مبلمان و كفش‌هایتان خراشی روی آن ایجاد نكند. البته گاهی با ریخته شدن قهوه یا چای روی کف‌پوش، لکه‌هایی به وجود می‌آید.


کف‌پوش‌های چوبی با جلوه خاصی كه به منزل می‌دهند، محیطی گرم و صمیمی را برای خانواده ایجاد می‌كنند. به همین دلیل، مراقب باشید تا مبلمان و كفش‌هایتان خراشی روی آن ایجاد نكند. البته گاهی با ریخته شدن قهوه یا چای روی کف‌پوش، لکه‌هایی بوجود می‌آید. در این مطلب، راه‌كارهایی برای از بین بردن لكه و خراش از روی كف‌پوش به شما معرفی می‌كنیم.

البته پیش از استفاده از این روش‌ها برای از بین بردن لكه، بهتر است انواع لکه‌ را بشناسید.

به‌طور کلی، لکه‌ها به دو دسته لکه‌های سیاه و لکه‌های سفید تقسیم می‌شوند. لکه‌های سفید زمانی است كه مایع ریخته شده فقط به روکش بالایی کف‌پوش رسوخ کرده است؛ در حالی که لکه‌های سیاه نشان دهنده رسیدن مایع به خود چوب است. تشخیص نوع لکه، راه درست برای تمیز كردن كف‌پوش را به ما نشان می‌دهد؛ به‌عنوان مثال، پاک کردن لکه‌های سفید در مقایسه با لکه‌های سیاه آسان‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود.

نکته 1: تشخیص خراشیدگی از کندگی روی کف‌پوش‌های چوبی

قبل از شروع هر کار، بهتر است که فرق میان خراشیدگی عمیق و کندگی را تشخیص دهید. پاک کردن خراشیدگی کف‌پوش‌های چوبی کاری دشوار نیست و بسته به عمق و طول خراش ایجاد شده، می‌توان آن را ظرف چند ساعت از بین برد.

نکته 2: برای تمیز کردن کف‌پوش، از سیم ظرفشویی نرم و جوهر لیمو استفاده کنید

برای پاک کردن لکه‌های سفید می‌توانید از سیم ظرفشویی نرم و جوهر لیمو استفاده كنید و برای این كار سیم ظرفشویی را با جوهر لیمو خیس کنید. همیشه به خاطر داشته باشید که این كار، فقط باعث از بین بردن لکه مورد نظر خواهد شد و برای واکس چوب، باید از فرایندی دیگر استفاده كرد. زمانی‌که سیم ظرفشویی کاملا خیس شد، آن را روی لکه سفید بمالید تا کاملا از بین برود. سپس جوهر لیموی باقیمانده روی نقطه مورد نظر را با پارچه‌ای خشک، تمیز و نرم پاک کنید.

نکته 3: از سفید کننده‌های مخصوص برای از بین بردن لکه‌های سیاه استفاده كنید

برای از بین بردن لکه‌های سیاه بهتر است زمان بیشتری (حتی به مدت چند روز) صرف شود. اولین کار، جدا كردن روکش چوبی از روی چوب است. پس از آن با برس (در صورت کم بودن سطح لکه از مسواکی قدیمی استفاده كنید) آغشته به مایع سفید کننده، سطح چوب و روکش را بخوبی تمیز کنید. چند ساعت صبر کنید و دوباره این فرایند را تکرار كنید. بعد از تکرار این کار، بهتر است نقطه آغشته شده به مایع سفید کننده را به مدت 12 ساعت رها کنید تا خود به خود خشک شود (بهترین زمان برای این کار شب است، زیرا رفت‌وآمد اعضای خانواده به حداقل می‌رسد). اگر بعد از 12 ساعت همچنان لکه باقی ماند، از سفید کننده‌های مخصوص چوب استفاده كنید. بعد از رفتن رنگ لکه می‌توان رنگ نقطه مورد نظر را با رنگ کلی روکش چوبی مورد نظر یکسان كرد. البته تعویض سالیانه روکش چوب به‌صورت کلی، جلوه و زیبایی خاصی به منزل شما می‌دهد.

نکته 4: از حلال نفتی استفاده کنید

روکش را از سطح چوب جدا کنید و نقطه مورد نظر را با مقداری شن بپوشانید. سپس با پارچه آغشته به یکی از افشانه‌های مخصوص چوب (که از مشتقات نفتی به دست آمده است)، قسمت شنی را تمیز كرده، بعد از اتمام کار، نقطه مورد نظر را خوب خشک كنید.

نکته 5: خراشیدگی‌های اصلاح شده را با رنگ روغن، روکاری کنید

این فرایند در یكسان کردن رنگ نقطه مورد نظر شما با کل روکش دشوار است و به تمرین احتیاج دارد. پیش از شروع کار بهتر است روی تکه چوبی که همجنس روکش كف است، تمرین کنید تا بتوانید در انتهای كار نتیجه‌ای مطلوب به‌دست آورید.

نکته 6: هم‌سان کردن رنگ لکه با سطح کلی روکش

برای همسان‌ كردن رنگ لکه با روکش، ابتدا قلم‌موی رنگی مناسب انتخاب كنید (بر حسب نقطه مورد نظرتان، اندازه قلم‌مو می‌تواند متفاوت باشد). در بیشتر موارد، قلم‌موی 7.5 سانتی‌متری با زاویه 3 سانتی‌متر می‌تواند کار شما را راه بیندازد. ابتدا روی تکه‌ای چوب، کار خود را شروع کنید. توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از رنگ روغن، نقطه مورد نظر را سیاه‌ و پر رنگ‌تر نشان خواهد داد. بعد از تمرین کافی، این کار را روی روکش مورد نظر خود پیاده كرده، به ظرافت هر چه تمام‌تر، آن را روکاری كنید. بر اساس مکان مورد نظر خود، آن را به مدت 3 تا 4 ساعت رها کنید تا خود به خود خشک شود.

نکات بیان شده در این نوشته كوتاه، می‌تواند شما را در داشتن هر چه بهتر کف‌پوش چوبی زیبا، تمیز و با دوام یاری دهد.


باشگاه كاربران تبیان ـ ارسالی از: moradyzade