تبیان، دستیار زندگی
سکسه بلایی است که تقریبا همه ما دچارش می‌شویم، اما این بلا وقتی بدتر می‌شود که بند نیاید. شاید حدود 50 راه‌حل، برای درمان سکسکه...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه جلوی سکسکه را بگیریم؟


سکسه بلایی است که تقریبا همه ما دچارش می‌شویم، اما این بلا وقتی بدتر می‌شود که بند نیاید. شاید حدود 50 راه‌حل، برای درمان سکسکه شامل درمان‌های خانگی، دارویی و حتی جراحی ارائه شده است.


راه های مقابله با سکسکه

درمان های خانگی

-  نگه داشتن نفس و شمردن به آرامی از 1 تا 10

- نفس کشیدن داخل یک پاکت کاغذی برای مدتی کوتاه

- نوشیدن سریع یک لیوان آب سرد

- خوردن یک قاشق شکر یا عسل یا قرار دادن آن در انتهای زبان

- بالا کشیدن زانوها به درون سینه

- بیرون کشیدن ناگهانی و شدید زبان

- گاز زدن یک تکه لیمو ترش

- غرغره کردن آب یخ

- ماساژ انتهای گلو

- خوردن یک قاشق سرکه

- نوشیدن آب به حالت درازکش و از سمت مقابل لیوان

- قرار دادن انگشت در دهان

- ترساندن شما توسط فرد دیگری

درمان‌های دارویی، جراحی و جایگزین سکسکه

اگر سکسکه ادامه پیدا کند، پزشک داروهایی را تجویز می‌کند. «کلرپرومازین» که یک داروی ضدجنون و ضداستفراغ است، معمولا اولین داروی انتخابی پزشک است. البته گاهی داروهای دیگری مانند «هالوپوریدول» یا «متوکلوپرامید» نیز برای بیمار تجویز می‌شوند. داروهای شل‌کننده عضلات یا ضددردها نیز گاهی برای درمان سکسکه به کار می‌روند. این داروها را حتما با تجویز و نظارت پزشک باید مصرف کنید.

یکی دیگر از روش‌های درمان، جراحی عصب فرنیک است. این درمان معمولا به عنوان آخرین راه‌حل در درمان سکسکه‌های مزمن مورد استفاده قرار می‌گیرد

در بعضی گزارش‌ها از هیپنوتیزم و طب سوزنی نیز به عنوان راه‌حل‌های پیشنهادی طب جایگزین برای درمان سکسکه‌های مقاوم نام برده شده است که البته شواهد معتبری برای تایید این روش‌ها وجود ندارد

درمان‌های جدید سکسکه‌های مقاوم

دکتر برایان پین، جراح اعصاب در دانشگاه لوئیزیانای آمریکا، در درمان‌های جدید سکسکه، موفقیت‌های زیادی داشته است. اسمیت، مردی 53 ساله است. وی پس از آن که انواع درمان‌های خانگی سکسکه را امتحان کرد و جواب نگرفت به متخصصان مختلفی مراجعه کرد، اما آن‌ها هیچ مشکل زمینه‌ای در وی پیدا نکردند. مصرف داروهای مختلف هم برای درمان موثر نبود.

وی بعد از مدتی به سراغ دکتر پین و همکارانش در دانشگاه لوئیزیانا رفت. آن‌ها دستگاه کوچکی را در قسمت بالایی قفسه سینه وی ایمپلنت کردند. این وسیله تحریکات الکتریکی مداومی را از طریق عصب واگ به مغز می‌رساند و در نهایت بعد از چند سال، مشکل آقای اسمیت حل شد.

سازمان غذا و داروی آمریکا، در سال 1997، استفاده از این دستگاه را برای کنترل حمله‌های صرع در بیماران مبتلا مورد تایید قرار داده بود، اما هنوز استفاده از آن برای درمان سکسکه‌های مداوم مورد تایید مجامع پزشکی قرار نگرفته است.

گزارش این درمان در مجله جراحی اعصاب آمریکا به چاپ رسید و عده زیادی که درگیر سکسکه‌های مزمن بودند سراغ دکتر پین و گروهش آمدند تا با استفاده از همین روش، درمان شوند.

بخش سلامت تبیان


منبع : هفته نامه سلامت

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.