تبیان، دستیار زندگی

علائم مسمومیت غذایی را می شناسید؟

مسمومیت غذایی هر ساله میلیون‌ها نفر را گرفتار می‌کند و از موارد خفیف تا کشنده دیده می‌شود. مسمومیت‌های غذایی در اثر آلودگی غذا با باکتری، ویروس و مواد شیمیایی مضر به وجود می‌آید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
مسمومیت غذایی

با تشخیص سریع و صحیح علائم مسمومیت، می‌توان به موقع به پزشک مراجعه نمود و آن را برطرف کرد.

با کمک موارد زیر می‌توانید این علائم را بشناسید :

1- علائم خاص مسمومیت را که مربوط به التهاب معده و روده در اثر ویروس، باکتری و مواد شیمیایی هستند، بشناسید. این علایم عبارتند از دل درد، اسهال، تهوع و تب. یکی از محکم‌ترین علائم مسمومیت، بروز اسهال و استفراغ با هم است.

 

2- مراقب علائم کم آبی بدن باشید که یکی از خطرناک‌ترین عوارض مسمومیت غذایی است و در اثر دفع بیش از حد مایعات بدن از طریق تهوع و اسهال به وجود می‌آید. علائم کم آبی عبارتند از احساس ضعف و کمبود انرژی، ادرار تیره رنگ، تهوع، گرفتگی عضلات بازو و ساق پا، خشکی دهان و بینی و بروز سرگیجه.

 

3- دقت کنید که بعضی از انواع مسمومیت باعث سختی نفس کشیدن می‌شوند که ناشی از فلج شدن ریه‌ها در اثر ویروس است. در این شرایط فوراً باید به پزشک مراجعه کرد. در این شرایط یک لوله برای نفس کشیدن به داخل مجرای تنفسی فرستاده می‌شود و مایعات داخل وریدی (مثل سرم) استفاده می‌شوند.

علائم مسمومیت غذایی را بشناسید و دنبال درمان پزشکی آن باشید، قبل از این که در اثر کم آبی بدن، ضعف و رنجور شوید

 

4- تفاوت بین علائم مسمومیت غذایی و سایر مشکلات گوارشی را بشناسید. علائم مسمومیت غذایی بعد از هضم غذا کمتر نمی‌شوند و با انتشار مسمومیت در جریان خون، شدت می‌یابند. یک دل درد ساده به ندرت با تب همراه است، در حالی که مسمومیت غذایی باعث افزایش دمای بدن (تب) می‌شود.

 

5- به محض مشاهده هر یک از علائم مسمومیت و کم آبی بدن به دنبال درمان پزشکی باشید. مسمومیت‌های غذایی خفیف ممکن است بدون نیاز به پزشک، برطرف شوند، ولی موارد شدید و خطرناک نیاز به مایعات داخل وریدی و مصرف آنتی بیوتیک ها دارند تا اثرات باکتری، ویروس یا مواد شیمیایی را از بین ببرند.

6- علائمی را که ممکن است چند هفته پس از درمان برخی انواع مسمومیت‌ها (مثل مسمومیت سالمونلایی) بروز کنند، بشناسید. در موارد زیادی، این علائم شبیه التهاب مفاصل، خشکی مفاصل و درد دست و پاها هستند.

 

جبران کم آبی بدن ناشی از مسمومیت غذایی

بیشتر مسمومیت‌های غذایی علائم مشابهی دارند مثل: دل درد، سردرد، اسهال، استفراغ، ضعف بدن و تب. اما اولین علامت مسمومیت غذایی که باید درمان شود، کم آبی بدن است.

علائم کم آبی شامل تشنگی شدید، کم ادراری یا بی ادراری، ضعف شدید و خشکی دهان است. برای درمان کم آبی و مسمومیت باید علائم آن‌ها را بشناسید و بهترین راه درمان را پیدا کنید.

 

در این جا تعدادی روش برای جبران کم آبی بدن و بهبود مسمومیت غذایی پیشنهاد می‌شود:

1- تا زمانی که اسهال وجود دارد، از مصرف غذاهای سفت و جامد پرهیز کنید.

 

2- مایعات کافئین دار مثل قهوه و کولا ننوشید. تا زمان بهبود عدم عمل لاکتوز نیز از مصرف لبنیات خودداری کنید. برای بهبود سریع‌تر کم آبی از نوشابه‌های ورزشی استفاده کنید.

 

3- در صورت تشخیص پزشک و در موارد نیاز از املاح معدنی مثل سدیم، پتاسیم، کلسیم استفاده کنید تا تعادل مایعات را در بدن برقرار کنند. به خصوص بچه‌ها نیاز به این املاح دارند.

 

4- تحت نظر پزشک می‌توانید از مسکن برای کاهش علائمی مثل دل درد و سردرد استفاده کنید. هرگز بدون مشورت پزشک، داروی مصرفی خود (مثل داروهای ادرارآور) را قطع نکنید.

 

5- اگر به دلیل داشتن حالت تهوع و استفراغ نمی‌توانید آب و مایعات بنوشید، می‌توانید تحت نظر پزشک از مایعات داخل وریدی استفاده کنید. تزریق داخل وریدی سریع‌تر از راه دهان، آب و مایعات را به بدن می‌رساند.

 

* هشدارها:

- توجه داشته باشید که علائم مسمومیت غذایی ممکن است بعد از مدتی ظاهر شوند که این مسئله، تعیین علت مسمومیت را دشوار می‌کند، به عنوان مثال علائم برخی از انواع مسمومیت سالمونلایی بعد از 72 ساعت ظاهر می‌شوند.

 

- بهبود کم آبی معمولاً 12 تا 48 ساعت طول می‌کشد، هر چند که در بعضی موارد طولانی‌تر است. اگر علائم کم آبی شما هم چنان ادامه داشت با پزشک مشورت کنید.

 

- اگر دچار مسمومیت غذایی ناشی از باکتری شده باشید، نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارید. اما بیشتر مسمومیت‌های غذایی نیاز به آنتی بیویتک ندارند.

 

در شرایط زیر حتماً به پزشک مراجعه کنید

- اسهال یا استفراغ بیشتر از دو روز

- استفراغ خونی

- مدفوع خونی- دل درد شدید

- تب بیش از 5/38 درجه سانتی‌گراد


 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.