تبیان، دستیار زندگی
روان شناسان افرادی كه استرس - یا همان فشار روانی بیش از حد- دارند را براساس نوع واكنش بدنشان به چند گروه تقسیم می کنند : 1 - افرادی كه دایماً مضطرب و نگرانند و وقتی كه اتفاق خاصی رخ می دهد دچار گرفتگی عضلات، تنگی نفس و درد ه...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فرار از اضطراب


روان شناسان افرادی كه استرس - یا همان فشار روانی بیش از حد- دارند را براساس نوع واكنش بدنشان به چند گروه تقسیم می کنند :

1 - افرادی كه دایماً مضطرب و نگرانند و وقتی كه اتفاق خاصی رخ می دهد دچار گرفتگی عضلات، تنگی نفس و درد هایی در ناحیه شكم می شوند.

2 - افرادی كه خیلی عجول و بی نظم اند و همیشه می ترسند كه مبادا دیر به مقصد برسند؛ آنان به مشكلات گوارشی مثل احساس سوزش در معده یا دل پیچه دچار می شوند .

3 - كسانی كه یك اتفاق خاص استرس زا در پیش رو دارند (مثل امتحان یا مسابقه) و نگرانند كه موفق نشوند؛ این افراد به دل درد و دلشوره و لرزش عضلات مبتلا می شوند. اگر افرادی دارای این خصوصیات باشند می توانند چند توصیه از دلشوره خود بکاهند:

1 ـ باید مراقب خواب خود باشند. یك خواب خوب در طول شب در اتاقی پر از هوای تازه و جای راحت باعث می شود تا برای شروع یك روز جدید آماده شوند .

2 - به طور منظم و چند بار در هفته ورزش كنند و تا می توانند راه بروند .

3 - در فاصله بین غذا به خوردنی های دیگر ناخنك نزنند و برای ناهار خوردن وقت كافی بگذارند و در طول روز زیاد آب بخورند .

4 - وقتی سخت مشغول درس خواندن هستند به خودشان استراحت بدهند و در این مدت شكلات نخورند و هر 5 دقیقه با یكی از افراد خانواده صحبت كنند .

5 - كارهایی را كه دوست دارند انجام دهند؛ مثلاً اگر به كامپیوتر علاقه دارند در آن كلاس ثبت نام كنند .

6 - تا حد انفجار بخندند. خنده باعث رشد هورمون هایی می شود كه آرامش بخش و تسكین دهنده هستند. خوش اخلاقی و خوشبینی هم 2 عامل مؤثر ضد استرس هستند .

7 - خانواده و دوستانشان را فراموش نكنند با این عده اگر زندگی اجتماعی و خانوادگی رضایت بخشی داشته باشند به راحتی می توانند مشكلات خود را با كمك آنان حل كنند .

8 ـ درست نفس كشیدن را یاد بگیرند و با تنفس درست، استرس  را از خودشان دور كنند .

هموطن سلام

لینک ها

موسیقی از اضطراب می کاهد

چند راهكار برای كاهش اضطراب

چگونه اضطراب را به خنده تبدیل كنیم؟

روش های مقابله با اضطراب

کتاب های « روان شناسی » ، « خانواده » و « متفرقه » در فروشگاه اینترنتی تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.