تبیان، دستیار زندگی
(قسمت  اول) تأثیرى كه حادثه كربلا و قیام حسین بن على علیه السلامبر اندیشه مردم جهان،حتى غیر مسلمانان داشته،بسیار است.عظمت قیام و اوج فداكارى و ویژگیهاى دیگر امام و یارانش سبب شده كه اظهار نظرهاى بسیارى، درباره این نهضت...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

"عاشورا در نظر دیگران " (قسمت  اول)

تأثیرى كه حادثه كربلا و قیام حسین بن على علیه السلامبر اندیشه مردم جهان،حتى غیر مسلمانان داشته،بسیار است.عظمت قیام و اوج فداكارى و ویژگیهاى دیگر امام و یارانش سبب شده كه اظهار نظرهاى بسیارى، درباره این نهضت و حماسه آفرینان عاشوراوجودداشته باشد.نقل سخنانهمه آن كسان ، كتاب قطورى مى‏شود.بهویژه كه برخى از نویسندگان غیر مسلمان مستقلا كتاب درباره این حادثه نوشته‏اند .در اینجا تنهابخشی از این نظرها(از مسلمانان و غیر مسلمانان)آورده مى‏شود:.(1)

-مهاتما گاندى(رهبر استقلال هند) :من زندگى امام حسین،آن شهید بزرگ اسلام را بهدقت خوانده‏ام و توجه كافى به صفحات كربلا نموده‏ام و بر من روشن شده است كه اگر هندوستان بخواهد یك كشور پیروز گردد،باید امام حسین را سرمشق خود قرار دهد.

-محمد على جناح(قاعد اعظم پاكستان) :هیچ نمونه‏اى از شجاعت،بهتر از آنكه امام حسین (ع) از لحاظ فداكارى و تهور نشان داد در عالم پیدا نمى‏شود.به عقیده من تمام مسلمین باید از این شهید كه خود را در سرزمین عراق قربانی كرد،پیروى نمایند.

-چارلز دیكنز(نویسنده معروف انگلیسى) :اگر منظور امام حسین جنگ در راه خواسته‏هاى دنیایى بود،من نمى‏فهمم چرا خواهران و زنان و اطفالش به همراه او بودند؟پس عقل چنین حكم مى‏نماید كه او فقط بهخاطر اسلام،فداكارى خویش راانجام داد.

-توماس كارلایل(فیلسوف و مورخ انگلیسى) :بهترین درسى كه از تراژدى كربلا مى‏گیریم،اینست كه حسین و یارانش ایمان استوار به خدا داشتند.آنها با عمل خود روشن كردند كه تفوق عددى در جایى كه حق با باطل روبرو مى‏شود، اهمیت‏ندارد و پیروزى حسین با وجود اقلیتى كه داشت،باعث شگفتى من است.

-ادوارد براون(مستشرق معروف انگلیسى) :آیا قلبى پیدا مى‏شود كه وقتى درباره كربلا سخن مى‏شنود،آغشته با حزن و الم نگردد؟حتى غیر مسلمانان نیز نمى‏توانند پاكى روحى را كه این جنگ اسلامى، تحت لواى آن انجام گرفت ، انكار كنند.

-فردریك جمس :درس امام حسین و هر قهرمان شهید دیگرى این است كه در دنیا اصول ابدى عدالت و ترحم و محبت وجود دارد،كه تغییر ناپذیرند و همچنین مى‏رساند كه هر گاه كسى براى این صفات مقاومت كند و بشر در راه آن پافشارى نماید،آن اصول همیشه در دنیا باقى و پایدار خواهد ماند.

-ل.م.بوید :در طى قرون،افراد بشر همیشه جرأت و پردلى و عظمت روح،بزرگى قلب و شهامت روانى را دوست داشته‏اند و در همینهاست كه آزادى و عدالت ، هرگز به نیروى ظلم و فساد تسلیم نمى‏شود .این بود شهامت و این بود عظمت امام حسین.و من مسرورم كه با كسانى كه این فداكارى عظیم را از جان و دل ثنا مى‏گویندسهیم بوده ام،هر چند كه 1300 سال از تاریخ آن گذشته است .

-واشنگتن ایروینگ(مورخ مشهور آمریكایى) : امکان داشت امام حسین«ع» زندگى خود را با تسلیم شدن اراده یزید نجات بخشد،لیكن مسؤولیت پیشوا و نهضتآفرین اسلام اجازه نمى‏داد كه او یزید را بهعنوان خلیفه بشناسد. بی درنگخود را براى قبول هر ناراحتى و فشارى به منظور رها ساختن اسلام از چنگال بنى امیه آماده ساخت.در زیر آفتاب سوزان سرزمین خشك و در روى ریگهاى تفتیده عربستان.( البته امام حسین علیه السلام در صحرای کربلا شهید گشت نه در ریگزارهای عربستان)روح حسین فنا ناپذیر است.اى پهلوان واى نمونه شجاعت و اى شهسوار من،اى حسین!

-توماس ماساریك :گر چه كشیشان ماهم از ذكر مصائب حضرت مسیح مردم را متأثر مى‏سازند،ولى آن شور و هیجانى كه در پیروان حسین«ع»یافت مى‏شود، در پیروان مسیح یافت نخواهد شد و گویا سبب این باشد كه مصائب مسیح در برابر مصائب حسین«ع»مانند پر كاهى است در مقابل یك كوه عظیم پیكر.

-موریس دوكبرى :در مجالس عزادارى حسین گفته مى‏شود كه حسین،براى حفظ شرف و ناموس مردم و بزرگى مقام و مرتبه اسلام،از جان و مال و فرزند گذشت و زیر بار استعمار و ماجراجویى یزید نرفت.پس بیایید ما هم شیوه او را سرمشق قرار داده از زیردستى استعمارگران خلاصى یابیم و مرگ با عزت را بر زندگى با ذلت ترجیح دهیم.

-ماربین آلمانى(خاور شناس) :حسین«ع»با قربانى كردن عزیزترین افراد خود و با اثبات مظلومیت و حقانیت خود،به دنیا درس فداكارى و جانبازى آموخت و نام اسلام و اسلامیان را در تاریخ ثبت و در عالم بلند آوازه ساخت.این سرباز رشید عالم اسلام به مردم دنیا نشان داد كه ظلم و بیداد و ستمگرى پایدار نیست و بناى ستم هر چه ظاهرا عظیم و استوار باشد،در برابر حق و حقیقت چون پر كاهى بر باد خواهد رفت.

-بنت الشاطى :زینب،خواهر حسین بن على«ع»لذت پیروزى را در كام ابن زیاد و بنى امیه خراب كرد و در جام پیروزى آنان قطرات زهر ریخت.در همه حوادث سیاسى پس از عاشورا،همچون قیام مختار و عبد الله بن زبیر و سقوط دولت امویان و برپایى حكومت عباسیان و ریشه دواندن مذهب تشیع،زینب قهرمان كربلا نقش برانگیزنده داشت.

-لیاقت على خان(نخست وزیر پاكستان) :این روز(ماه) محرم،براى مسلمانان سراسر جهان معنى بزرگى دارد.در این روز،یكى از حزن آورترین وقایع اسلام اتفاق افتاد.شهادت حضرت امام حسین«ع»در عین حزن،نشانه فتح نهایى روح واقعى اسلامى بود،زیرا تسلیم كامل به اراده الهى به شمار مى‏رفت.این درس به ما مى‏آموزد كه مشكلات و خطرها هر چه باشند، مانباید پروا كنیم و از راه حق و عدالت منحرف شویم.

-جرج جرداق(دانشمند و ادیب مسیحى) :وقتى یزید،مردم را تشویق به قتل حسین و مأمور خونریزى مى‏كرد،آنها مى‏گفتند:«چه مبلغ مى‏دهى؟»اما انصار حسین به او گفتند:ما با تو هستیم.اگر هفتاد بار كشته شویم،باز مى‏خواهیم در ركابت جنگ كنیم و كشته شویم.

-عباس محمود عقاد(نویسنده و ادیب مصرى) :جنبش حسین،یكى از بى نظیرترین جنبشهاى تاریخى است كه تاكنون در زمینه دعوتهاى دینى یا نهضتهاى سیاسى پدیدار گشته است...دولت اموى پس از این جنبش،به قدر عمر یك انسان طبیعى دوام نیافت و از شهادت حسین تا انقراض آنان بیش از شصت و اندى سال نگذشت.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.