تبیان، دستیار زندگی
آیت‌الله سید محمد جواد علوی بروجردی، نوه مرجع عالیقدر شیعه مرحوم آیت‌الله‌العظمی بروجردی از راز شکست روس‌ها در ترک خاک آذربایجان غربی و شرقی در زمان تصدی قوام‌السلطنه پرده برداشت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیت‌الله‌بروجردی وشکست روس‌ها

آیت‌الله‌بروجردی
آیت‌الله سید محمد جواد علوی بروجردی، نوه مرجع عالیقدر شیعه مرحوم آیت‌الله‌العظمی بروجردی از راز شکست روس‌ها در ترک خاک آذربایجان غربی و شرقی در زمان تصدی قوام‌السلطنه پرده برداشت.

آیت‌الله علوی بروجردی، در دیدار تنی چند از روزنامه نگاران و اصحاب رسانه، ماجرای باز پس گیری آذربایجان و نیز مغلوب شدن استالین در جریان معاهده واگذاری امتیاز نفت شمال ایران در قبال آزادسازی آذربایجان در زمان قوام‌السلطنه را حاصل تدبیر هوشمندانه این مرجع تقلید دانست.

آنچه می‌خوانید اظهارات آیت‌الله علوی بروجردی است که موسسه حفظ و نشر آثار آیت‌الله‌العظمی بروجردی تحت اشراف وی فعالیت می‌کند.

*ملاقاتی که منجر به نجات مردم آذربایجان شد

در دوران حیات آیت الله العظمی بروجردی، «قوام السلطنه» سفری به مسکو و ملاقاتی با «استالین» ترتیب می دهد، در این ملاقات قراردادی بسته می‌شود که طی آن قشون شوروی از خاک آذربایجان غربی و شرقی بیرون رفته و در قبال آن امتیاز نفت شمال به روس‌ها واگذار ‌گردد، گرچه ظاهر این قرارداد کاملاً به ضرر ایران بود، ولی قوام السلطنه تنها کسی است که به واسطه همین قرارداد توانست برای اولین با در طول تاریخ حیات «استالین» او را فریب دهد، البته نقشه و تدبیر این فریب از قوام السلطنه نبود.

قوام السلطنه قبل از سفر به شوروی، با آیت الله العظمی بروجردی در قم دیدار می‌کند، هیچ کسی از محتوای این ملاقات با خبر نمی‌گردد.

در یکی از مفاد قرارداد ایران با روس تصریح شده بود، ضامن اجرایی این قرارداد، تصویب آن توسط مجلس ایران است، در آن زمان مجلس ایران تعطیل و به نوعی مُنحَل بوده، وقتی قوام از مسکو برمی‌گردد، چند ملاقات با سفیر روس داشته و طی این ملاقات‌ها مقرر می‌گردد انتخابات مجلس هرچه سریع تر برپا و این قرارداد تصویب و اجرایی گردد.

*تدبیر سیاسی مرجعی بزرگ روس ها را شکست داد

مرحوم آیت‌الله بروجردی در واکنش به این نامه‌ها به قوام پیغام می‌دهد: « تا زمانی که قشون خارجی در کشور هستند، حق برگزاری هیچ انتخاباتی را ندارید».

به فاصله چند روز بعد از این ملاقات ها، نامه های فراوانی از گوشه و کنار کشور به دفتر آیت الله العظمی بروجردی می رسد که در آنها تصریح شد بود:« در کشوری که قسمتی از آن در اشغال بیگانه است، انتخابات چه معنا دارد؟»

قوام که قبلاً در ملاقات با آیت الله بروجردی در جریان تدبیر ایشان قرار داشت، بر اساس نقشه عمل کرده و سفیر روس را فرامی خواند و اعلام می کند: کلام مرجعیت در ایران نافذ است و قدرت او بالا تر از قدرت ما است، بنابراین تا شما بیرون نروید برگزاری انتخابات امکان ندارد، روس ها که از این تدبیر هوشمندانه بی‌اطلاع بودند، قشون خود را از آذربایجان و خاک ایران بیرون می‌برند تا با خیال واهی خود انتخابان برگزار و مجلس تشکیل گردد و قرارداد قوام در مسکو را تصویب می‌کنند.

ولی با درایت و سیاست مرحوم آیت الله العظمی بروجردی، با بیرون رفتن قشون شوروی و برگزاری انتخابات مجلس قرارداد قوام السلطنه توسط مجلس تصویب نمی‌شود و بدین ترتیب روس ها با تدبیر سیاسی این مرجع عالیقدر به اهداف شوم خود نرسیدند.


منبع : مرکز خبر حوزه،

تهیه و تنظیم :گروه حوزه علمیه تبیان